תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » מתכנת איבד את כל חסכונותיו – השקיע בבורסת החילופין הקנדית QuadrigaCX
הכסף נעול - האם המנכ"ל באמת מת? צילום: BigStock

מתכנת איבד את כל חסכונותיו – השקיע בבורסת החילופין הקנדית QuadrigaCX

האיש, מהנדס תוכנה מקליפורניה, שם את כל כספו, 422 אלף דולר, על מטבעות וירטואליים שרכש דרך חברת חילופי הקריפטו הקנדית הגדולה ביותר ● אבל כעת, כמו רבים, לא מסוגל לגשת אל רכושו אחרי שמייסד החברה - היחיד שידע את סיסמאות הגישה לארנקים - נפטר במפתיע

מאת 11 בפברואר 2019, 14:54 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מהנדס תוכנה מקליפורניה איבד את חסכונות חייו לאחר שהשתמש בשירותיה של בורסת החילופין הקנדית הגדולה ביותר למטבעות קריפטו, QuadrigaCX. הסיבה, לפחות לכאורה – הבעלים והמייסד, שידע לבדו את כל סיסמאות הגישה, נפטר במפתיע.

טונד זואו, מהנדס תוכנה בן 30, שהועסק בעבר ב-BitTorrent ובוולמארט, הוא אזרח קנדי שעבר לארה"ב כשהיה בן 23 וחי בקליפורניה. כעת הוא טוען שאיבד את כל חסכונותיו, בסך 422 אלף דולר, בגלל ההתרחשויות ב-QuadrigaCX.

ב-1 בפברואר, בתצהיר שהוגש לבית המשפט העליון בנובה סקוטיה, טען זואו כי מנכ"ל QuadrigaCX, ג'ראלד קוטן, הלך לעולמו ושהשליטה הבלעדית על הארנקים הקרים של עסקאות החילופין שביצעה הבורסה בניהולו הכילו מטבעות וירטואליים בכ-150 מיליון דולר (כ-190 מיליון דולר קנדי), שכספו היה חלק מהם.

"אלו כל החסכונות שלי, אז אני פשוט חי על המעט שנותר לי ומנסה להתחיל מחדש", אמר זואו לבלומברג בראיון טלפוני והוסיף, "QuadrigaCX לקחו ממני בערך הכל".

מוות שנעל את הארנקים הקרים

זואו הוא אחד מ-115,000 לקוחות בורסת החילופין אשר נותרו בלי יכולת למשוך את כספם, מאז מותו הפתאומי של קוטן, המנכ"ל בן ה-30. לפי הדיווחים, המטבעות החסרים מוחזקים במה שמכונה cold wallets, שנוהלו על ידי קוטן, שמת בדצמבר במהלך טיול להודו מסיבוכי מחלת קרוהן.

המושג cold wallets מכוון לאחסון לא מקוון שבו נהוג להשתמש על מנת להחזיק פיקדונות קריפטו ולהגן עליהם מאיומים דיגיטליים. קוטן החזיק את המפתחות הווירטואליים לארנקים הקרים הללו והיה אחראי בלעדית להעברת כספים בין האחסון הקר לבין ה'ארנק החם' של הלקוחות.

QuadrigaCX ביקשה לאחרונה הגנה מנושים מבית המשפט, ופירטה במסמכים שהגישה לו, שהיא חייבת נכון לעכשיו ללקוחותיה מטבעות בסכום של 70 מיליון דולר, בתוספת עוד 180 מיליון דולר קנדי, שהם שווי האסימונים הווירטואליים הלא נגישים, בהתבסס על מחירי השוק בדצמבר.

לפי דיווח ב-Chepicap, הרשות לניירות ערך ובורסות של אונטריו, ה-OSC (ה-SEC הקנדית) הודיעה כי תבחן את הפרשה בכדי לראות אם יש מה לעשות בכדי לסייע למשקיעים כמו זואו. עם זאת, ה-OSC לא מכריזה על חקירה רשמית, אלא אמרה בהצהרה כי בהתחשב בפגיעה פוטנציאלית למשקיעים מאונטריו, היא בודקת את העניין.

זואו ומשקיעים אחרים של QuadrigaCX מתאמים את התנהלותם באמצעות קבוצת הודעות בטלגרם, ומינו פירמת עורכי דין לייצג אותם בהליכים השוטפים מול Quadriga בבית המשפט העליון.

תחום מעורפל ופרשייה לא וודאית

יצוין כי הוול סטריט ג'ורנל דיווח שהחוקר העצמאי ג'יימס אדוארדס לא מצא ראיות כלשהן שיכולות לתמוך בקיום של cold wallets, שמכילים לכאורה ביטקוין בסכום הנקוב בן עשרות מיליוני הדולרים.

כמו כן, טיילור מונהן, מנכ"לית MyCrypto, אמרה כי היא גם לא יכולה לקשר את הארנקים העיקריים של QuadrigaCX לארנק קר של אית'ריום או כל עתודה אחרת. לדבריה היא לא מוצאת כל אינדיקציה של Quadriga היו אי פעם ארנקים קרים או חמים עם מטבעות בהיקף הנתון.

בנוסף, מסמכי בית המשפט מעידים על כך ש-Quadriga עמדה בפני בעיות נזילות במהלך השנה האחרונה, ועוד בטרם מותו של המייסד.

לפי התקשורת, בהתחשב במעמד הרגולטורי המעורפל של התחום הקריפטוגרפי ושל חילופי נכסים דיגיטליים בקנדה, שואו ויתר הקורבנות של בורסת QuadrigaCX עלולים בהחלט שלא לקבל את כספם בחזרה לעולם.

מתכנת איבד את כל חסכונותיו – השקיע בבורסת החילופין הקנדית QuadrigaCX Reviewed by on . מהנדס תוכנה מקליפורניה איבד את חסכונות חייו לאחר שהשתמש בשירותיה של בורסת החילופין הקנדית הגדולה ביותר למטבעות קריפטו, QuadrigaCX. הסיבה, לפחות לכאורה - הבעלים מהנדס תוכנה מקליפורניה איבד את חסכונות חייו לאחר שהשתמש בשירותיה של בורסת החילופין הקנדית הגדולה ביותר למטבעות קריפטו, QuadrigaCX. הסיבה, לפחות לכאורה - הבעלים Rating: 0

הגיבו