תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » ממשלת ארה"ב תובעת את וואווי ואת בתו של המייסד והמנכ"ל בגין הונאה
וואווי

ממשלת ארה"ב תובעת את וואווי ואת בתו של המייסד והמנכ"ל בגין הונאה

התובעים הפדרליים הודיעו על האשמות פליליות שהוגשו נגד וואווי הסינית, נגד סמנכ"לית הכספים שלה, מנג ואנזו, וכנגד מספר חברות הקשורות אליה, בגין הונאה כספית, לכאורה, וגנבה של קניין רוחני בארה"ב ● לא הוגשו האשמות נוגע לריגול למען הממשל הסיני, שהגיב על ההאשמות בטענה שהן "לא הוגנות" ו"לא מוסריות"

מאת 29 בינואר 2019, 11:48 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ב-13 כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בניו יורק טענו התובעים כי ענקית הטלקום הסינית, וואווי, סמנכ"לית הכספים הבינלאומית שלה, מנג ואנזו, ושתי חברות, קשורים כולם בעסקים עם איראן, תוך הפרה של הסנקציות כנגד המדינה המוסלמית בארצות הברית.

בכתב האישום נטען כי וואווי, שהיא חברת הטלקום הגדולה בעולם, מנג – שהיא גם בתו של המייסד והמנכ"ל, רן ז'נג-פאי – ועובדים אחרים, עסקו כולם בקונספירציה שמטרתה "להטעות מוסדות פיננסיים בינלאומיים רבים ואת ממשלת ארצות הברית בנוגע לפעילות העסקית של וואווי באיראן".

במסגרת התכנית, שעליה דווחה התקשורת בתחילת ינואר עקב מסמכים שנחשפו,
הפעילה וואווי חברה בת איראנית, בשם Skycom Tech Co Ltd, בעוד היא משקרת לממשלת ארצות הברית ולמוסדות הפיננסיים שהחברה הייתה רק "שותפה עסקית" שלה, כך על פי התביעה.

מנג נעצרה בקנדה בסוף 2018, לפי בקשת הרשויות האמריקניות, שטענו כי היא פיקחה על הונאה כספית מורכבת שמטרתה להפר סנקציות גרעין על איראן. כעבור ימים ספורים שוחררה מנג בערבות גבוהה, בסך 7.5 מיליון דולר, אך בתנאים מגבילים במיוחד – היא הצטוותה להפקיד בידי הרשויות הקנדיות את הדרכונים שלה, להיות בעוצר לילי, לשלם בעבור שירות אבטחה פרטי וקבוע בביתה שבוונקובר ולענוד על קרסולה מתקן מעקב מבוסס GPS.

ארצות הברית צריכה, עד ליום ד', להגיש בקשה רשמית להסגרתה של ואנזו כעת, לנוכח הגשת האשמות. ממלא מקום היועץ המשפטי לממשלה, מאט וויטקר, אמר כי ארצות הברית תתקדם בנוהל הגשת הבקשה הרשמית. "כפי שאמרתי לפקידי ממשל סינים באוגוסט, סין חייבת להחזיק את אזרחיה וחברות סיניות אחראיות לציות לחוק", אמר וויטקר במסיבת עיתונאים בוושינגטון.

13 האשמות שונות אך לא בריגול למען סין

ההאשמות מתייחסות למספר התרחשויות שונות, כלומר להתנהלות כללית ולא נקודתית מטעם הענקית הסינית. למשל, בתביעה נכלל נושא גנבת מידע מחברת T-Mobile לגבי רובוט בשם Tappy, המשמש לבדיקת טלפונים. וואווי, לכאורה, הפרה הסכמים עם החברה האמריקנית, צילמה, ביצעה מדידות, ואפילו גנבה חלק מהרובוט, כך שתוכל לנסות לשבט אותו בעצמה.

בכלל, על אף שוואוויי טענה בתחילה כי היא אינה מעורבת בניסיונות של עובדיה לגנוב מידע, החקירה גילתה שהדברים הם חלק ממאמץ מאורגן של החברה. חקירה של הנושא הראתה כי החברה מציעה תגמולים לעובדים שלה אשר הוציאו מידע סודי מחברות אחרות ושלחו אותו ל-וואווי.

אבל אין ספק שאחת מהאשמות הדרמטיות ביותר נוגעת להפרת החרם על איראן, עם זאת, על אף שהמלחמה המתמשכת בין ארצות הברית לבין וואווי הסינית הגבירה את המתח בין סין לארצות הברית, אף אחת מהאשמות של השבוע (ב') לא מצביעות על פעילות פלילית שקושרת את וואווי לממשל הסיני. הדברים תואמים, לפיכך, את אחת מהצהרותיו של המייסד, ז'נג-פאי מוקדם יותר החודש, שהתייצב באופן לא שגרתי למסיבת עיתונאים שיזם ובה טען בתוקף כי החברה שלו לא מרגלת בעבור הממשלה, וזאת על אף היותו להגדרתו "קומוניסט ופטריוט גאה".

לפני מספר ימים שלח ז'נג-פאי, שכאמור אינו מרבה להתבטא, שלח מכתב לכל עובדי החברה שבו כתב כי "בשנים הקרובות, המצב הכללי ככל הנראה לא יהיה מזהיר כפי שחשבנו. אנחנו צריכים להתכונן לזמנים קשים. זה אומר שאנחנו גם נצטרך לוותר על חלק מהעובדים הבינוניים כדי להקטין את הוצאות השכר", הוא כתב.

במסגרת בדבריו לעיתונות הזרה כבר הבהיר ז'נג-פאי כי הענקית שלו יכולה לשרוד כל חרם עליה. "וואווי היא לא חברה ציבורית, אנחנו לא צריכים דו"ח רווח יפה", אמר. "אם הם לא רוצים ש-וואווי תהיה בשווקים מסוימים, אנחנו יכולים לרדת קצת. כל עוד אנחנו יכולים לשרוד ולהאכיל את העובדים שלנו, יש לנו עתיד".

תגובות מהממשלה הסינית ומוואווי

דובר משרד התעשייה והטכנולוגיה של סין, אמר אתמול (ג') בתגובה לדברים כי כתב האישום של ממשלת ארה"ב נגד הוואווי הוא "לא הוגן" ו"בלתי מוסרי", כך על פי רויטרס.

משרד החוץ הסיני הביע את דאגתו מההאשמות וטען כי הפעולות הן חלק ממזימה של ארה"ב לדכא את הצלחת החברות הסיניות.

עורך דינה של מנג, ריד ויינגרטן, אמר כי אין להשתמש בלקוחה שלו כ"כלי נשק או כבת ערובה" ביחסים בין ארצות הברית לסין. לדבריו מרשתו לא התכוונה לעבור על כל חוק אמריקני, או להפר סנקציות מטעם המעצמה על איראן, כך על פי הצהרה רשמית לסוכנות הידיעות רויטרס.

וואווי עצמה הגיבה בהצהרה שנמסרה ל-CNBC ואמרה שזה היה "מאכזב ללמוד על האישומים שהוגשו נגד החברה היום". היא כתבה כי "לאחר מעצרה של הגברת מנג, ביקשה החברה הזדמנות לדון בחקירה במחוז המזרחי של ניו יורק עם משרד המשפטים, אך הבקשה נדחתה ללא הסבר. ההאשמות במחוז המערבי של וושינגטון בכתב האישום על סחר בסודות מסחריים היו כבר נושא לתביעה אזרחית שהוסדרה על ידי הצדדים, לאחר שחבר מושבעים בסיאטל לא מצא לא נזקים ולא התנהגות זדונית שמחזקים את הטענה לסחר בסודות מסחריים. החברה מכחישה כי היא או חברה בת שלה או חברה קשורה ביצעו כל הפרות של המשפט האמריקני שנקבעו בכל אחד מכתבי האישום, אינה מודעת לכל עוול של גברת מנג, ומאמינה שבתי המשפט בארצות הברית יגיעו בסופו של דבר לאותה מסקנה".

ממשלת ארה"ב תובעת את וואווי ואת בתו של המייסד והמנכ"ל בגין הונאה Reviewed by on . ב-13 כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בניו יורק טענו התובעים כי ענקית הטלקום הסינית, וואווי, סמנכ"לית הכספים הבינלאומית שלה, מנג ואנזו, ושתי חברות, קשורים כ ב-13 כתבי האישום שהוגשו לבית המשפט הפדרלי בניו יורק טענו התובעים כי ענקית הטלקום הסינית, וואווי, סמנכ"לית הכספים הבינלאומית שלה, מנג ואנזו, ושתי חברות, קשורים כ Rating: 0

הגיבו