אילון מאסק: "אני לא באמת רוצה לדבוק בתבנית מנכ"ל כלשהי"

היזם והמיליארדר שידוע בשלל המהומות שהוא מחולל התראיין בתכנית Minutes 60 ושוחח על כך שאין לו מושג איך מעשנים מריחואנה ועל הטוויטים האימפולסיביים שלו, שגרמו לו עד כה לנזק משמעותי בדמות סילוק מתפקיד יו"ר טסלה שלו

אילון מאסק. צילום: סטיב יורבנסון, מתוך ויקיפדיה

אילון מאסק, היזם האמריקני-קנדי המפורסם ואושיית הטוויטר, העניק ראיון לתכנית Minutes 60 של CBS News, ששודר אתמול (א'). בדבריו ניסה מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה מוטורס ו-SpaceX, להסביר מדוע הוא מתנהג כפי שהוא מתנהג, זאת אומרת – בשונה מהנורמה המקובלת לבכיר רם דרג בתעשיית הטכנולוגיה.

מאסק סיפק בשנה האחרונה שלל כותרות בזכות מהלכים לא קונבנציונליים במיוחד. למשל הוא כינה צוללן שהיה מהמעורבים בפעולות הצלת הנערים מהמערה בתאילנד פדופיל ועישן גראס בשידור לייב של פודקאסט.

טסלה – מנסה לעזור לעולם

הפרשה היותר חמורה עם זאת, לפחות מבחינת השלכותיה עליו ועל חברת המכוניות החשמליות שלו טסלה, הייתה כשמאסק צייץ באוגוסט בחשבון הטוויטר שלו שטסלה עומדת להפוך לפרטית, גרם למשקיעים לפעול ואז חזר בו מהודעה זו, במה שה-SEC מצא כהנהלות מניפולטיבית. הסנקציה על המהלך הייתה שמועצת המנהלים של החברה נאלצה למנות את כיושבת ראש חדשה לדירקטוריון, במקומו.

"אני רוצה להיות ברור: אני לא מכבד את ה-SEC. אני לא מכבד אותם", אמר מאסק למראיינת בהתייחסו להסכם שהגיעה החברה שלו והרשות האמריקנית לניירות ערך בגין החשד להונאות מניות מטעמו באוקטובר. מאסק טען בפני סטאל כי הכנסת היו"ר החדש כבייביסיטר היא "לא ריאליסטית" כי "אני בעל המניות הגדול ביותר בחברה ואני יכול לקרוא לבעלי המניות להצביע ולקבל כל מה שאני רוצה".

בנוגע לדרישת ה-SEC עקב החקירה ולביקורת הציבורית אמר מאסק: "הטוויטים היחידים שהיו צריכים, נניח, להיבדק היו אם ציוץ גרם בסבירות גבוהה לתנועה במנייה", אמר מאסק, "אחרת, זה שלום לתיקון הראשון (לחוקת ארצות הברית – ג"פ). חופש הדיבור הוא (ערך – ג"פ) יסוד".

כך או כך, בנוגע לחשיבותו לטסלה נראה שמאסק בטוח בעצמו במיוחד. "יש אנשים שאומרים שהחברה לא יכולה לשרוד בלעדייך", אמרה לו סטאל, ומאסק השיב: "אני חושב שזה נכון, כן". אבל כשהמראיינת הקשתה ואמרה "ויש אנשים שאומרים שהחברה לא יכולה לשרוד איתך", ענה לה מאסק בצחקוק ואמר שהאמירה הזו "קורעת מצחוק".

קצת אימפולסיבי ולא מעוניין לענות לסטריאוטיפ

"אני קצת אימפולסיבי", אמר מאסק ללסלי סטאהל בראיון, אבל הודה כי הסיבה היא שאינו מעוניין לציית לקונבנציה. "אני לא באמת רוצה לנסות לדבוק בתבנית מנכ"ל כלשהי", אמר.

"אני משתמש בציוצים שלי בכדי להביע את עצמי", אמר מאסק והוסיף וציין, אולי עם קריצה שרמזה לנשיא ארה"ב, "יש אנשים שמשתמשים בשיער שלהם, אני משתמש בטוויטר".

עוד אמר מאסק בראיון שטסלה שלו "תהיה מעוניינת" לקנות את אחד המפעלים שג'נרל מוטורס הודיעה באחרונה שהיא עתידה לסגור. הוא גם ברך על התחרות מטעם GM, פורד וחברות רכב אחרים בתחום הרכבים החשמליים.

לדבריו, "אם מישהו יבוא וייצר מכונית חשמלית טובה יותר מטסלה, והיא תהיה הרבה יותר טובה משלנו, עד שלא נוכל למכור את המכוניות שלנו ונפשוט רגל, אני עדיין חושב שזה דבר טוב בשביל העולם". מאסק התעקש בדבריו על כוונות אלטרואיסטיות שעומדות לנגד עיניו כיזם ואמר שכל העניין של טסלה הוא להאיץ את הופעתם של כלי רכב חשמליים. תחבורה בת קיימא מנסה לעזור לסביבה".

חשיש וגראס – לא באמת העניין של מאסק

באשר לכך שעישן גראס בשידור הלייב של הפודקאסט הפופולרי של ג'ו רוגן, אקספריאנס, שנמשך שלוש שעות. מאסק נענה להזמנתו של המראיין – לוחם ידוע למען לגליזציה של מריחואנה בכל רחבי ארצות הברית – ולקח שאיפה או שתיים מהג'וינט שהוגש לו. הוא סיפר למראיין שאינו מורגל בעישון סמים קלים. בראיון אתמול הוסיף מאסק ואמר שהעניין הוא הוכחה שהוא לא מדליק. "אני לא מעשן חשיש", אמר מאסק. "כמו שיכל כל מי שראה את הפודקאסט הזה להעיד, אין לי מושג איך לעשן חשיש או כל דבר. אני לא יודע איך לעשן שום דבר, באמת".

אבל ביסודו של עניין מדבריו של מאסק ניכר בעיקר שהוא פשוט נאמן לעצמו ולדרכו, ולכל מי שחושב שהוא "ירד מהפסים" ענה מאסק וציין כי ההצלחה של טסלה היא העדות הטובה ביותר ליציבותו המוחלטת. "אני רק מתנהג כפי שאני", אמר מאסק. "אני מתכוון, הייתי ללא ספק תחת לחץ מטורף ושעות (עבודה) משוגעות. משוגעות. אבל המערכת הייתה נכשלת אם הייתי באמת לא יציב".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים