תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » מה עובר על אילון מאסק?
אילון מאסק, מנכ"ל טסלה. צילום: סטיב יורבנסון, מתוך ויקיפדיה

מה עובר על אילון מאסק?

היזם והמליארדר מצייץ בטוויטר אמירות בחוסר עקביות, מחולל מהומות, ואפילו פוגע במשקיעי החברות שלו ● האם זהו סוג של טקטיקה, או שמצבו באמת לא טוב?

מאת 30 באוגוסט 2018, 18:50 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

לאילון מאסק הייתה שנה קשה – בכך אין כל ספק. המיליארדר והיזם המפורסם אף הודה בכך בפני התקשורת באחרונה, ובעבר סיפר שהוא עובד ללא לאות ומבלה 120 שעות בשבוע במשרד. הוא אמר שבריאותו הגופנית וקשריו החברתיים האישיים סובלים מכך. אבל למרות זאת, או על אף זאת, הוא מוצא זמן לצייץ בטוויטר ולחולל מהומות שיש להן השלכות דרמטיות על עסקיו.

מוקדם יותר הקיץ, אחרי שוורנון אנסוורת', צוללן בריטי שסייע בפעולות להצלת הילדים הלכודים במערה בתאילנד, העביר ביקורת על הרעיון של מאסק לבצע את החילוץ באמצעות צוללת שתיבנה על בסיס חלקי טיל פלקון 9 מתוצרת SpaceX, החברה שלו, הרים היזם לא מעט גבות כשכינה את אנסוורת' "פדופיל". ואז, השבוע, הוא הגדיל ועשה כשציין בהתגרות שמוזר שהצוללן לא תבע אותו על הוצאת דיבה בגלל אמירתו זו. את הפרסום הזה העלה מאסק לאחר שכבר התנצל על הכינוי "פדופיל" כלפי הצוללן. הדיווחים שלפיהם אנסוורת' דווקא כן תובע את מאסק לא הפריעו לו לפרסם את הציוץ.

אבל זה רק סיפור "פעוט" על מעלליו של מאסק בטוויטר באחרונה: לסיפור התמוה הזה התלוו התבטאויות של היזם, שעוררו עליו זעם גדול וחשדות על כך שהוא עושה שימוש בפלטפורמת הרשת החברתית בכדי לבצע מניפולציות עסקיות.

"לא היו דמעות"

ביום ג', קצת לפני שהחל להשתלח שוב בצוללן, צייץ מאסק טוויט שבו כתב: "למען הרקורד, הקול שלי נסדק פעם אחת במהלך הראיון עם הניו-יורק טיימס. זהו זה. לא היו דמעות". מאסק אמר זאת בהתייחסו לשיחתו עם העיתון, שעליה דווח בהרחבה בתקשורת ושבמהלכה הוא הזיל דמעות, בעודו מספר על כך שעולמו טולטל עקב פרשיית המניות של החברה הנוספת בבעלותו, טסלה. הוא ציין בשיחה שהוא כה מוטרד נפשית, עד שהוא נזקק לכדורים כדי לישון בלילות.

את המהומה הגדולה שקדמה לראיון חולל החודש מאסק כשהפחיד את המשקיעים ותפס את הדירקטוריון שלו מופתע לחלוטין, עת הודיע לעולם דרך טוויטר שבכוונתו להפוך את חברת המכוניות החשמליות לפרטית. הוא הפך את הבשורה הזאת במהירות, בתוך כשבועיים, כשבישר לעולם שהחברה נותרת ציבורית.

המהלך הזה של מאסק עורר עליו זעם וטענות על כך שהוא עושה שימוש מכוון בקהל עוקביו כדי להשפיע על ערך מניות החברה. בעיקר הצביעו המבקרים על כך שמאסק כתב בציוציו כי "המימון (למחיקת טסלה מהבורסה – ג"פ) מובטח" – דבר שלא היה מגובה בעובדות. לפי החשדות, מאסק הצהיר שביכולתו לבצע את המהלך – דבר שהביא מיד לכך שמחיר המניה זינק, אבל עשה זאת כשלא היו בידיו בכלל הביטחונות הנדרשים. הפרשייה נמצאת כעת בחקירה מטעם ה-SEC, הוועדה האמריקנית לניירות ערך ולבורסות.

בנוסף לחקירה, לפחות חמש תביעות מצד בעלי מניות הוגשו בקשר לניסיון, לכאורה, של מאסק להפוך את טסלה לפרטית, כולל תביעה שהוגשה ביום ג' השבוע. התביעה האחרונה הזו טוענת שמשקיעים שרכשו ניירות ערך של טסלה בין ה-7 באוגוסט, היום שבו הוא צייץ על הפיכת החברה לפרטית, ל-17 באוגוסט רכשו אותן במחירים מנופחים באופן מלאכותי, וסבלו הפסדים משמעותיים. טסלה לא הגיבה על התביעות.

השלכה נוספת למעשיו של מאסק היא שמועצת המנהלים של טסלה כנראה תשקול אם לוותר על הנהגתו ולהכניס תחתיו דמות יציבה יותר שתפקח על הדברים.

יצוין כי המהומה הזו התווספה לצרות האחרות של טסלה: קצב הייצור של מודל 3, המכונית הראשונה של החברה שמיועדת לייצור המוני, לא עמד בציפיות האנליסטים, למרות השיפורים. החברה נאלצה לבנות קו הרכבה כללי שני בכדי לעמוד בביקושים, תוך קיצוץ של 9% מכוח העבודה ובמטרה להציל את הרווחים.

מהלכים טקטיים או מצב נפשי לא טוב?

עכשיו – לא ברור אם כטקטיקה, לצורך מניפולציה נוספת, או באמת בגלל מצב נפשי לא טוב – מאסק טוען שלא בכה. זאת, על אף שבכתבה של הטיימס נכתב שהמנכ"ל עבר לסירוגין במהלך הראיון, שנמשך שעה, בין צחוק לדמע, ונטען כי במהלכו "הוא נחנק פעמים רבות".

"השנה האחרונה הייתה השנה הקשה ומכאיבה ביותר בקריירה שלי", צוטט מאסק בראיון עם הטיימס והוסיף: "זה היה נורא".

דוברת הניו-יורק טיימס התייחסה לציוץ האחרון של מאסק ואמרה כי העיתון עומד מאחורי תיאור הראיון הטלפוני אתו. "ההתרגשות של מאסק נשמעת בשיחה, זה לא נכון שקולו נשבר פעם אחת בלבד", התעקשה הדוברת.

יצוין כי מאסק התראיין באחרונה ליוטיובר מרקוס ברוונלי ואמר כי בניגוד למה שאנשים חושבים, הוא מבלה מעט מאוד זמן בטוויטר. "הרבה אנשים לא מבינים שב-80% או 90% מהזמן שלי אני נמצא במפעל (של טסלה – ג"פ), בפגישות שעוסקות בעיצוב או בהנדסה, או נמצא בקו הייצור. אני לא יודע למה אנשים חושבים שאני נמצא רוב הזמן בטוויטר, לא יודע מה גרם להם לחשוב כך. זה משוגע".

מה עובר על אילון מאסק? Reviewed by on . לאילון מאסק הייתה שנה קשה - בכך אין כל ספק. המיליארדר והיזם המפורסם אף הודה בכך בפני התקשורת באחרונה, ובעבר סיפר שהוא עובד ללא לאות ומבלה 120 שעות בשבוע במשרד. לאילון מאסק הייתה שנה קשה - בכך אין כל ספק. המיליארדר והיזם המפורסם אף הודה בכך בפני התקשורת באחרונה, ובעבר סיפר שהוא עובד ללא לאות ומבלה 120 שעות בשבוע במשרד. Rating: 0

הגיבו