הממשלה אישרה את התוכנית הלאומית לישראל דיגיטלית

מטרות התוכנית הן צמצום פערים, עידוד צמיחה כלכלית וקידום ממשל חכם, ותקציבה עומד על 1.5 מיליארד שקלים ● בנוסף, הממשלה אישרה את מינוי עצמון מינס לראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי

השרה היוצאת לשוויון חברתי, גילה גמליאל. צילום: ניב קנטור

הממשלה אישרה היום (א') בישיבתה השבועית את התוכנית הלאומית לישראל דיגיטלית לשנים 2017-2018, בתקציב של 1.5 מיליארד שקלים. התוכנית הוצגה לשרים על ידי השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, שמטה ישראל דיגיטלית נמצא תחת אחריותה.

מטרות התוכנית הן צמצום פערים, עידוד צמיחה כלכלית וקידום ממשל חכם. המימון שלה יגיע מתקציב המשרד לשוויון חברתי ומשרדים נוספים ששותפים לו. התוכנית כוללת שלושה תחומי פעילות: בריאות דיגיטלית כמנוע צמיחה לאומי למחקר ופיתוח העושה שימוש בכלי Big Data, אוריינות דיגיטלית וקידום הערים החכמות.

בהחלטת הממשלה נכתב כי התוכנית מהווה מסגרת לפעולת הממשלה ביישום המיזם וכי היא מטילה על מנכ"לי המשרדים ויחידות הסמך השותפים למיזם לפעול למימושה, באמצעות תוכניות העבודה של משרדיהם.

כחלק מהתוכנית, יוקמו תשתיות דיגיטליות בסיסיות לייעול תוכניות העבודה ברשויות המקומיות, ויבוצעו פרויקטים ליישום כלים דיגיטליים ולפיתוח הון אנושי דיגיטלי. בפרק שעוסק בבריאות דיגיטלית קובעת ההחלטה שתוקם ועדה להסרת חסמים, בראשות מנכ"לי משרדי ראש הממשלה, האוצר, הבריאות והכלכלה, ראשי ה-ות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה) ורשות החדשנות. זאת, כדי לאפשר פיתוח פתרונות ליישום בריאות דיגיטלית במערכת הבריאות בישראל.

פרק אחר בהחלטת הממשלה עוסק בטרנספורמציה של שירותים ממשלתיים. המשרד לשוויון חברתי וראש רשות התקשוב הממשלתי יפעלו לשינוי עומק של תהליכים ביורוקרטיים בין משרדיים, באמצעות פתרונות דיגיטליים מתקדמים, ולשם כך יוקמו צוותי משימה אד הוק לכל פרויקט. על פי ההחלטה, צוות המשימה הראשון יעסוק במיצוי זכויות דיגיטליות, הנגשת מידע על זכויות וייעול תהליכים בירוקרטיים. בין היתר, מדובר על הקמת מנוע הזכויות הלאומי – אתר לאיתור זכויות שאזרחים עשויים להיות זכאים להן.

דו"ח מבקר המדינה האחרון מתח ביקורת חריפה על פעילות התקשוב בממשלה ונטען בו שגורמים רבים מדי מעורבים במיזם ישראל דיגיטלית. מחרתיים (ג') תדון ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בממצאי דו"ח זה, בהשתתפות נציגי המשרדים הקשורים במיזם.

בדברי ההקדמה לתוכנית שהוצגה בממשלה אמרה השרה גמליאל כי "מיזם ישראל דיגיטלית מהווה אבן יסוד בעבודת המשרד לשוויון חברתי, בחתירתו לצמצום הפערים ההולכים ומתרחבים בחברה הישראלית. בנוסף, המיזם ירתום את החדשנות הישראלית ויאמץ כלים דיגיטליים בסיוע של מגוון שותפים בממשלה".

אושר מינוי עצמון מינס

בנוסף, הממשלה אישרה בישיבתה הבוקר את מינויו של עצמון מינס לראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי.

עצמון מינס, ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי

עצמון מינס, ראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי

בהצעת ההחלטה, שאושרה על ידי השרים פה אחד, צוין כי "מינס הוא בעל ניסיון עשיר בתחום ה-ICT – הן בחברות ישראליות והן בחברות בינלאומיות. הוא דמות מוערכת בקהילת ה-ICT בישראל ובשנת 2005 נבחר כמנמ"ר מצטיין בתחרות מצטייני המחשוב ITAwards (של אנשים ומחשבים – י"ק)".

שר הפנים, אריה דרעי, בירך על המינוי ואמר כי "ניסיונו של מינס יזניק את הרשות מבחינת אבטחת המידע ויצעיד אותה בדרך המקצועית והנכונה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים