תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » עכשיו זה רשמי: אורקל רוכשת את NetSuite ב-9.3 מיליארד דולר במזומן
לארי אליסון, מייסד אורקל. צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: אורקל רוכשת את NetSuite ב-9.3 מיליארד דולר במזומן

העסקה מהווה הרכישה השנייה בגודלה מבין יותר מ-100 הרכישות של ענקית ה-IT והיא צפויה להסתיים השנה, בכפוף לאישורים רגולטוריים ולאישור בעלי המניות של הנרכשת

מאת 8 בנובמבר 2016, 8:38 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

שלושה חודשים לאחר ההכרזה ולאחר מאבקים מתישים מול בעלי המניות, הודיעה אמש (ב') אורקל (Oracle) כי היא רוכשת את יריבתה בעולם ה-ERP בענן, NetSuite.

העסקה עומדת על 9.3 מיליארד דולרים במזומן, ומהווה את הרכישה השנייה בגודלה מבין יותר מ-100 הרכישות של ענקית ה-IT. אורקל תשלם 109 דולר במזומן למניה, נתון המשקף פרמיה של 19% למחיר הסגירה של הנרכשת במועד ההודעה, סוף יולי, שעמד על 91.57 דולר. העסקה נשקפת מכפיל גבוה – 11 – להכנסות הנרכשת בשנה החולפת.

העסקה צפויה להסתיים השנה, בכפוף לאישורים רגולטורים ולאישור – שהתקבל בסופו של דבר – מבעלי המניות של הנרכשת. בטרם הרכישה, הר המזומנים של אורקל עמד על 456 מיליארד דולר.

NetSuite מספקת פתרון ERP המבוסס ענן, המותקן ביותר מ-24 אלף ארגונים ביותר מ-100 מדינות שונות. החברה נוסדה ב-1998, עוד בטרם מישהו דיבר על מודל מחשוב בענן, והונפקה ב-2007. זה יותר משנתיים הרווח שלה צומח בעשרות אחוזים מדי רבעון, ושווי השוק שלה כיום עומד על שבעה מיליארד דולר.

כל חברה היא חברת ענן

לארי אליסון, מייסד ויו"ר אורקל, וה-CTO שלה, היה בין המשקיעים הראשונים בחברה, והוא בעל מניות חשוב בה. אוון גולדברג, מייסד NetSuite, וזאק נלסון, המשמש כמנכ"ל החברה – שניהם עובדי אורקל לשעבר.

נלסון היה בכיר באורקל ושימש בשנות ה-90' כמנהל השיווק בחברה. "יש לנו הרבה מה-DNA של אורקל", אמר נלסון לעיתונות הטכנולוגית לפני כמה חודשים. "כל חברה היא חברת ענן היום, כך אני מאמין, ללא קשר לתעשייה בה היא פועלת. הענן הוא ארכיטקטורת המחשוב האחרונה: מה עוד יש לעשות אחרי שכל המידע שלך זמין מכל מכשיר בכל עת? חברות כמו אובר (Uber) ו-Airbnb לא היו יכולות להיוולד לפני הענן. אנו רק בתחילת המסע".

אליסון אוחז ב-27% מהמניות הרגילות של אורקל, נתון השווה ל-47.6 מיליארד דולר. אליסון ובני משפחתו אוחזים בכמעט מ-40% מהמניות הרגילות של NetSuite – נתון המשקף אחזקה בשווי של 3.5 מיליארד דולר בנרכשת. לכן, אליסון לא השתתף בהצבעות בלי המניות של הנרכשת בחודשים האחרונים.

בשבועות האחרונים התחוללה דרמה בין אורקל ו-T. Rowe Price  – בעלי המניות השניים בגודלם אחרי אליסון, ולהם 13%. הם טענו כי על אורקל לשלם יותר, כיוון שאליסון היה מצוי בניגוד עניינים כשמנע מהנרכשת לקבל הצעות רכישה אחרות, גבוהות יותר מזו של אורקל.

ההצעה הטובה ביותר

אנשי אורקל התעלמו מהטענות ומחיר העסקה שנסגר אמש, זהה למחיר שנקבע ביולי. לאחר כמה תאריכים סופיים ודדליינים שנדחו, קבעה אורקל את יום ו' האחרון בחצות כמועד אחרון. רוב בעלי המניות אישרו בזריזות את ההצעה. הם הבינו כי זו תהיה הטובה ביותר עבורם.

המנצח הגדול של כל הסיפור הוא אליסון, האיש החמישי בעושרו בעולם: הוא יקבל בשל העסקה 3.5 מיליארד דולר במזומן. גם גולדברג לא יתקשה לסיים את החודש, לאחר ששילשל לארנקו אמש 240 מיליון דולר.

אנליסטים ציינו כי אורקל מעוניינת להרחיב את עסקיה בעולם מחשוב הענן, כפיצוי על אובדן מכירות בעסקי תוכנות הליבה שלה. בעולם ה-ERP המסורתי, אורקל שניה לסאפ (SAP), ואילו בעקבות הרכישה, על פי פורסטר (Forrester), היא תוביל את עולם ה-ERP של תוכנה כשירות, SaaS.

בביקורה בארץ במאי 2016 אמרה צפרא כץ, מנכ"לית משותפת ונשיאת אורקל, כי "עולם ה-IT חווה כמה שינויי ענק, ואחד החשובים שבהם הוא המעבר לענן. חשבתי שהמעבר שלנו לענן יהיה פשוט, בגלל כל מה שעשינו לפני – ולא כך".

לדבריה, "השינוי היה החלק הקשה, לא הטכנולוגיה. אבל זה שינוי חשוב כי בענן נדרשות הנגשה מהירה ורחבה לנתונים, ונראות בקצות האצבעות, לטובת קבלת החלטות מהירה ואיכותית יותר. כל ארגון בכל גודל ימצא בענן את היתרונות שלו. כולם רצים לענן, בגלל שהוא טומן בחובו תועלות. סאפ רכשה שלוש חברות ענן – אנו רכשנו הרבה יותר".

רכישות במיליארדים

לאורקל יש היסטוריה של ביצוע רכישות ענק במיליארדים ובאחרונה רשמה את הרכישה ה-101 שלה. ב-2014 רכשה ענקית ה-IT את Micros Systems, תמורת 5.3 מיליארד דולר.

רכישות גדולות אחרות של אורקל כללו השתלטויות עוינות על PeopleSoft ב-2004, תמורת 10.3 מיליארד דולר, ועל BEA Systems ב-2008, תמורת 8.5 מיליארד. רכישה משמעותית הייתה של סאן (Sun Microsystems), ב-2009, תמורת 7.4 מיליארד דולר – עסקה שהכניסה אותה לעולם החומרה.

עכשיו זה רשמי: אורקל רוכשת את NetSuite ב-9.3 מיליארד דולר במזומן Reviewed by on . שלושה חודשים לאחר ההכרזה ולאחר מאבקים מתישים מול בעלי המניות, הודיעה אמש (ב') אורקל (Oracle) כי היא רוכשת את יריבתה בעולם ה-ERP בענן, NetSuite. העסקה עומדת על 9 שלושה חודשים לאחר ההכרזה ולאחר מאבקים מתישים מול בעלי המניות, הודיעה אמש (ב') אורקל (Oracle) כי היא רוכשת את יריבתה בעולם ה-ERP בענן, NetSuite. העסקה עומדת על 9 Rating: 0

הגיבו