ויקיפדיה מנסה להקשיח את מדיניות העריכה: שינויים בערכים הדנים באנשים חיים יפורסמו רק אחרי אישור

המטרה: למנוע חבלות בערכים מצד "עורכים ונדליסטים"● בעבר כבר הוחלט על יצירה של "ערכים מוגנים" שאין אפשרות לשנות תוכנם - בין היתר אלו של ג'ורג' בוש, נשיא ארה"ב לשעבר והזמר המנוח מייקל ג'קסון

לאחר מספר מקרים בהם שונו בוויקיפדיה (Wikipedia) ערכים בצורה זדונית, שוקלת האנציקלופדיה החופשית להקשיח את מדיניות העריכה שלה. ויקיפדיה החלה השבוע בניסוי, במסגרתו יוכנס רכיב שיאפשר לעורכים מוסמכים לאשר שינוי בעריכה בערכים אשר דנים באנשים חיים. זאת, לאחר שנפלה קורבן לחבלות בערכים, שבוצעו בידי בני נוער שחפצו להתלוצץ, או ונדליסטים שרצו לגרום נזק לערכים.

בשל אותם מקרים, הנהלת העמותה בחנה בחודשים האחרונים את שינוי הנהלים לגבי עריכת ערכים, מתוך מגמה ליצור תהליך קפדני יותר לעריכת הערכים באנציקלופדיה החופשית. על פי דובר ארגון ויקימדיה, ג'יי וולש, המהלך נדון תוך שקלול בין הרצון של ויקיפדיה להוות גורם תוכן ברשת בעל אמינות, מול הרצון להישאר מיזם פתוח.

הרציונל שבמהלך הוא הצורך לחסום פגיעה בתוכן של ערכים הנמצאים בפרופיל גבוה, אשר נפגעו בשל השחתות. על הכנסתו של הרכיב לאישור שינויי העריכה, נדונו והתווכחו בוויקיפדיה מוקדם יותר השנה. זאת, לאחר שגולש עם כוונות זדוניות שינה את הערכים של הסנטורים האמריקנים טד קנדי ורוברט בירד, וכתב כי הם מתו בינואר השנה לאחר נאום שנשאו במסגרת כנס וארוחת צהריים. בפועל, כמובן, שני הסנטורים היו בריאים ושלמים. האנציקלופדיה מצאה עצמה במבוכה בעקבות המקרה.

אנשי ויקיפדיה מתכוונים בתקופה הקרובה לבחון את תגובתם של המשתמשים למהלך. אם זו תהיה טובה, ההגבלות החדשות יחולו החל מהשבועות הקרובים, על כל הערכים הדנים באנשים חיים. וולש אישר השבוע את הדיווח שפורסם בניו יורק טיימס, לפיו זכות האישור לשנות ערכים, פועלת כבר באתר החברה בגרמנית, אולם הוסיף, כי הרכיב המאשר זקוק לכמה שיפוצים בטרם יוטמע גם באתר הפועל בשפה האנגלית.

הרכיב האמור צפוי לספק יותר הגנה ולמנוע את השחתת הערכים באנציקלופדיה החופשית, מסר דובר ויקיפדיה. כך, כל שינוי שייעשה, יימצא רק בשרתי ויקיפדיה, אך לא יעלה לאוויר – בטרם יאושר על ידי עורכים מוסמכים, שפועלים בהתנדבות. הדובר ציין, כי המדובר בשינוי משמעותי ומעורר מחלוקת מבחינת אלו המאמינים שזו "אנציקלופדיה חופשית שכל אחד יכול לערוך", וכי בעתיד יוחלט אם להשאיר באופן קבוע את הרכיב המאשר האמור.

הוספת הרכיב המאשר שינויים בעריכה, היא עוד צעד שמסיג לאחור את הרעיון המקורי של האנציקלופדיה, של שיתוף ידע ותוכן ללא הגבלה ברשת. בעבר כבר הוחלט על יצירה של "ערכים מוגנים", כאלה שאין אפשרות לשנות את התוכן בהם, עבור ערכים של מפורסמים שיש מגמה להשחיתם באופן תדיר, דוגמת ג'ורג' בוש, נשיא ארה"ב לשעבר, או הזמר המנוח מייקל ג'קסון.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים