תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » בית משפט: קוואלקום מונופול ועליה לנהל מו"מ מחודש על הסכמים
רוכשת סארט-אפ ב-1.4 מיליארד דולר. קוואלקום

בית משפט: קוואלקום מונופול ועליה לנהל מו"מ מחודש על הסכמים

את הפסיקה הזו השמיעה אתמול שופטת בית המשפט המחוזי האמריקני, לוסי קו, שצידדה בגישת ה-FTC, שלמעשה דורשת מהענקית לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע במודל העסקי שלה ● כעת עומד על הפרק ההסכם שחתמו ביניהן אפל וקוואלקום רק בחודש שעבר, ועולה תהייה האם זה יישאר על כנו

מאת 23 במאי 2019, 13:24 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

חברת קוואלקום היא מונופול, ופגעה באופן בלתי חוקי במתחרים בשוק השבבים האלחוטיים והשתמשה בעמדתה הדומיננטית בכדי לכפות דמי רישיון מיותרים על יצרניות מכשירים כמו אפל, כך פסקה שופטת בית המשפט המחוזי האמריקני, לוסי קו, אתמול (ד').

הפסיקה מגיעה אחרי מחלוקת בין ועדת הסחר הפדרלית האמריקנית, ה-FTC, לבין יצרנית השבבים קוואלקום ומהווה ניצחון של ה-FTC. הלכה למעשה מה שקבע בית המשפט הוא שקוואלקום חייבת להפסיק את נוהלי הרישיונות שלה לחומרה מתוצרתה.

בפסק הדין נקבע כי נוהלי החברה "חנקו תחרות" וכי שיעורי התמלוגים שהענקית גבתה מהחברות שעבדו מול היו "גבוהים באופן בלתי סביר".

נוסף על היותה מונופול, קבעה השופטת לוסי קו גם כי קוואלקום חייבת לשאת ולתת מחדש על עסקאותיה והסדרי הבלעדיות שלה. בכדי להבטיח שהענקית מסן דייגו מצייתת לפסק הדין, ימונו בודקים שיעקבו אחרי מהלכי קוואלקום במשך שבע השנים הקרובות.

מנהל תחום התחרות של ה-FTC, ברוס הופמן, אמר בתגובה לפסיקה כי "ההחלטה מאתמול כי נוהלי קוואלקום מפרים את דיני ההגבלים העסקיים היא ניצחון חשוב לתחרות במגזר מפתח של הכלכלה, ועובדי ה-FTC יישארו ערניים להתנהגות חד-צדדית של חברות טכנולוגיה הפוגעות בתהליך התחרותי".

מה יהיה על העסקה עם אפל?

קוואלקום ולקוחה גדולה שלה, אפל, התקוטטו ביניהם במשך שנים בבתי המשפט בדיוק על עניין זה של רישיונות פטנטים, במחלוקת מיתית של ממש, שכללה 80 תביעות. לפני חודש בדיוק התבשרו כי שתי החברות הגיעו ביניהן להסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט.

במסגרת ההבנות בין השתיים הוחלט כי אפל וקוואלקום יישבו את כל ההתדיינויות המשפטיות המתמשכות שלהן ברחבי העולם, ויסיימו אותן כליל. בנוסף, החברות הגיעו להסכם רישוי פטנטים בינלאומי בן שש שנים, שנכנס לתוקף ב-1 באפריל האחרון. בהסכם נכללת גם אופציה להארכתו בשנתיים. החברות אף חתמו על תנאי אספקת שבבים בהסכם רב שנתי.

הפשרה הזו, כך על פי פרשנים, מקורה בהגעת עידן 5G, באינטרסים בעטיו, ורצונן המשותף של השתיים להוציא את אינטל מהמירוץ לאספקת שבבים לטלפונים ניידים מהדור החמישי, התואמים למהירויות הגבוהות. ובאמת, אינטל, שהיא הספקית השנייה של אפל לשבבי מודם אלחוטיים הודיעה שהיא יוצאת ממירוץ הדור החמישי בעקבות ההסכם.

כעת נשאלת השאלה האם השתיים ידבקו בעסקתן זו, או שאפל וייתכן גם ה-FTC, ידבקו בדרישה לפתוח את המו"מ ולשנות את ההסכמים ביניהן.

אפל סירבה לספק תגובה לבשורות.

מניית קוואלקום ירדה ב-13% בתגובה לחדשות, אך החברה פרסמה הודעה רשמית מהירה ובה אמרה שאינה מסכימה עם מסקנות בית המשפט ובישרה, כצפוי, כי תערער על פסק הדין.

בית משפט: קוואלקום מונופול ועליה לנהל מו"מ מחודש על הסכמים Reviewed by on . חברת קוואלקום היא מונופול, ופגעה באופן בלתי חוקי במתחרים בשוק השבבים האלחוטיים והשתמשה בעמדתה הדומיננטית בכדי לכפות דמי רישיון מיותרים על יצרניות מכשירים כמו אפ חברת קוואלקום היא מונופול, ופגעה באופן בלתי חוקי במתחרים בשוק השבבים האלחוטיים והשתמשה בעמדתה הדומיננטית בכדי לכפות דמי רישיון מיותרים על יצרניות מכשירים כמו אפ Rating: 0

הגיבו