מלם-תים תקים ותתפעל מערכת מיחשוב חדשה ברשות הטבע והגנים; היקף הפרויקט: 74 מיליון שקלים

במסגרת הפרויקט, תקים מלם מערכת מיחשוב מכוונת SLA בפריסה ארצית של 84 אתרים, תוך יישום של פתרונות ERP, GIS ו-CRM ● כמו כן, יינתן פתרון תשתיתי הכולל, בין היתר, שרתים, תחנות עבודה ומחשבים ניידים ● ההסכם הוא לשמונה שנים, כאשר שלב הפיתוח וההקמה של המערכת החדשה יחל עד סוף השנה ויימשך כשנתיים ● מלם-תים גברה במכרז לביצוע הפרויקט על טלדור

מלם מערכות, מקבוצת מלם-תים, זכתה במכרז הענק של רשות הטבע והגנים להקמה, תפעול ותחזוקה של מערכת המיחשוב החדשה שלה. היקף הזכייה מוערך ב-74 מיליון שקלים, והסכם ההתקשרות הינו לשמונה שנים, במיקור-חוץ. ככלל, צפוי הפרויקט להימשך שלוש שנים, עם תחזוקה ושדרוגים לחמש שנים נוספות. שלב הפיתוח וההקמה של המערכת החדשה יחל עד סוף השנה ויימשך כשנתיים, כאשר היקפו הכספי של שלב זה מוערך ב-28 מיליון שקלים. הסכם התפעול והתחזוקה הינו לתקופה של שבע שנים, והיקפו הכספי מוערך ב-5.75 מיליון שקלים לשנה. בנוסף, המכרז כולל מרכיבים אופציונאליים בסך של עד כ-6.3 מיליון שקלים.

במסגרת הפרויקט, תקים החברה מערכת מיחשוב מכוונת SLA בפריסה ארצית של 84 אתרים, תוך יישום של פתרונות ERP ,GIS ו-CRM, וכן פתרונות תקשורת. במסגרת המענה, יינתן פתרון תשתיתי מבית מלם-תים, הכולל, בין היתר, שרתים, תחנות עבודה ומחשבים ניידים.

המכרז לביצוע הפרויקט פורסם באוגוסט 2009, ולשלב הגמר הגיעה, לצד מלם-תים, חברת טלדור. כיום כולל מערך המיחשוב ברשות הטבע והגנים מערכות תשתית AS/400 של יבמ (IBM) וכן תשתיות מבוססות מיקרוסופט (Microsoft). כל המערכות הללו יוחלפו במסגרת הפרויקט. כן תבוצע האחדה של מערכות מידע שונות לכדי מערכת IT מרכזית אחת, ותוטמע מערכת ERP של פריוריטי הישראלית. במערכת צפויים להשתמש 200 אנשי המטה, המנהלה והמדענים של הרשות, וכן 300 עובדי שטח, בין היתר פקחים, צפרים ותצפיתנים.

היבט נוסף שימומש בפרויקט הוא השימוש ברכיבים ניידים לאנשי השטח. במהלך 2009 נערך ברשות פיילוט שבמסגרתו צוידו פקחי הרשות באזור המרכז במחשבי כף יד, ובעזרתם הם העבירו מידע הנוגע לעבודת השטח שלהם. במערכת העתידית ישולב המידע ממחשבים אלה בעזרת תקשורת נתונים סלולרית, ויועבר למערכת, שתימצא במטה הרשות. מדובר על מידע מתחומים שונים – פיקוח על תשתיות, נזקי חקלאות, עבירות על חוקי הגנת חיות הבר ועוד. הנתונים יכללו מיקום מדויק של התצפיות השונות ודיווחי אכיפה, ויאפשרו ניתוח מדויק ומהיר יותר על מצב הטבע בישראל.

מלם-תים אף תקים ותתפעל במסגרת הפרויקט את מאגר הנתונים של הרשות, שהינו המקיף ביותר בארץ בנושא שמירת טבע ומורשת. הוא כולל מידע שנאסף ממחקרים וספירת מינים דרך תצפיות אקראיות, פעילות אכיפה ומיפוי וכלה במאגר תמונות וחומרי הסברה וחינוך. מהרשות נמסר, כי "המערכת שתוקם, תשפר את איכותו של המידע המגיע מפקחי רשות הטבע והגנים ומעובדי השטח ואת זמינותו למדעני הרשות, לחוקרי האקדמיה ולציבור הרחב".

כך, בין השאר, תקים הרשות פורטל פתוח לציבור שיכלול, בנוסף לחומר המדעי, מידע מקיף בנושא הפעילות לשמירת הטבע, הנוף והמורשת בישראל. עוד תשולב במערכת האב מערכת מידע גיאוגרפית – GIS. ברשות צופים, כי "הקמת המערכת תשפר את שיפור השירות במוקדים של הרשות ותביא לחשיפה מוגברת של הציבור הישראלי לשמורות הטבע והגנים הלאומיים".

תמיר עדוי, מנהל אגף התיקשוב ומערכות המידע ברשות הטבע והגנים, ציין, כי "המערכת תכלול את מערכות המדף המתקדמות ביותר בשוק המיחשוב הבינלאומי, לצד מערכות ייעודיות התפורות למידותיה וצרכיה הייחודיים של רשות הטבע והגנים. כמו כן, היא עתידה להיות ייחודית מסוגה בארץ, בהיבט של מגוון והיקף תהליכי העבודה שיינתן להם מענה במסגרת הפרויקט. זאת, בדגש על מיחשוב נייד ושילוב מערכת גיאוגרפית כמפתחות חשובים להצלחת ההטמעה".

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר, כי "שמירת הטבע בישראל עומדת בפני עידן חדש, שבו הכלים הטכנולוגיים הטובים ביותר יעמדו לרשות האנשים שעוסקים מדי יום ביומו בשמירה על הטבע, הנוף והמורשת בארץ. קבלת ההחלטות המקצועיות בתחומים השונים תשתפר לאור ההתבססות על נתוני אמת וניטור מדויק של השטח. בנוסף, תאפשר המערכת החדשה שיפור השירות במוקדים של הרשות והעמקה של הקשר של הציבור הישראלי עם שמורות הטבע והגנים הלאומיים".

שלמה איזנברג, מנהל העסקים הראשי של מלם-תים, אמר, כי "זכייתה של הקבוצה במכרז מצטרפת לשורת זכיות שלנו במכרזים במגזר הציבורי. עם גמר שלב הפיתוח, יובל הפרויקט על ידי אגף מיקור-החוץ של הקבוצה".

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים