האם הרשת החברתית של טראמפ תקרוס עוד בטרם החלה לפעול?

"האמת החברתית" של נשיא ארה"ב לשעבר אפילו לא נכנסה לשלב הבדיקות כראוי, וכבר חלה סביבה מהומה, כשהיא מואשמת בהפרת רישיון מערכת הקוד הפתוח שעליה היא מושתתת - אותה מערכת שעליה בנויה טוויטר

גם הוא פעל לפגיעה בטיקטוק. דונלד טראמפ.

נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, עורר רעש תקשורתי כשהכריז בשבוע שעבר (ד') על השקת רשת חברתית חדשה בשם "האמת החברתית" (TRUTH Social). אך עוד בטרם יציאת הפלטפורמה משלב הפיילוט פעילותה המובטחת כבר נמצאת בסכנה, וזאת לנוכח האשמות שקבוצת טראמפ מדיה וטכנולוגיה (Trump Media & Technology Group) השתמשה בגרסת הקוד הפתוח ששמה מאסטודון (Mastodon) – ושעליה פותחה גם טוויטר – כבסיס לשירות שהיא בנתה, אך ככל הנראה הפרה את הוראות רישיון התוכנה החינמית.

לפי דיווח של Motherboard, המידע ש"האמת" ככל הנראה משתמשת בקוד של מאסטודון התגלה משום שאנשים הצליחו ליצור חשבונות ברשת, שעדיין לא הושקה רשמית, והפיצו צילומי מסך בהם ניתן היה לזהות כי הודעות השגיאה וקוד המקור התייחסו למאסטודון.

מאסטודון הוא כאמור שירות קוד פתוח לשימוש הכלל, ואולם לתוכנות קוד פתוח כמותו קיימים רשיונות (AGPLv3 הוא זה הספציפי של מאסטודון) שכל משתמש חייב לציית להם. ספציפית במקרה זה, מי שמשתמשים בה מתבקשים לחלוק את קוד המקור של מאסטודון עם חברי השירות. אבל הרשת החברתית האמיתית של טראמפ לא עשתה זאת, והדבר נחשף פשוט בשעות המעטות שבמהלכן גולשים הצליחו לחדור אליה.

ובכן, כעת אחרי שזה כבר לא סוד שהאמת החברתית מתוכנתת במאסטודון, המייסד שלה, יוגן רוחקו, הסביר בשיחה ל-Vice כי אכן כל אדם או גוף יכול להשתמש בשירות ללא תשלום – בתנאי שייתן קרדיט לספקית. רוחקו טוען כי לא קיבל קרדיט לפועלו ולפלטפורמה שלו מטראמפ מדיה וטכנולוגיה.

כעת עולה על הפרק האפשרות לתביעה אזרחית נגד הקבוצה של טראמפ, וכזו יכולה אפילו להשבית את האפשרות להמשך מאמצי העלאת הפלטפורמה לאוויר. בינתיים, אגב, כתובת האתר של "האמת" נוטרלה והוא לא זמין עוד למשתמשים הסקרנים.

האלימות בגבעת הקפיטול השתיקה את ציוצי הנשיא המודח

כזכור, טראמפ סולק והורחק מרוב פלטפורמות המדיה החברתית הקיימות – ובעיקר מטוויטר יקירתו – בשל פעילותו בשלהיי כהונתו ואחרי שהפסיד לג'ו ביידן, הנשיא הנוכחי, כשליבה את רגשות מעריציו ולפי החשדות היה הגורם שהניע אותם ל"מרד". המרד הזה, כזכור, הוביל למתקפה על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר.

הרשת החברתית החדשה, שאמורה בעיקרון לשמש כמגרש המשחקים הפרטי של טראמפ – מקום שבו איש לא יחסום אותו לעולם – מתוכננת להיפתח רשמית ב-2022, כשגרסת הבטא שלה עתידה כבר לפעול מנובמבר השנה.

האמת החברתית

אפליקציית האמת החברתית כפי שהיא מוצגת בחנות אפל. צילום מסך

בחנותה של אפל, ה-App Store, כבר ניתן לראות סקירה ואימג'ים מתוך TRUTH Social, ואלו בהחלט מחזקים את החשדות שמדובר בעצם בשיבוט של טוויטר, שהייתה פשוט זירת הבית של הנשיא טראמפ בזמנו.

משתמשי הרשת החברתית של טראמפ יפרסמו את ה-"אמיתות" שלהם ואז יוכלו לעשות רי-אמיתות לאמיתות שמצאו חן בעיניהם, וגם הפיד הראשי ומנגנון ההתרעות דומים מאוד לאלו שטראמפ כה חיבב ברשת המצייצת.

אז האם טראמפ יצליח או לא יצליח להשיק את הרשת החברתית שלו ולצייץ אמיתות דרכה? נמתין לבאות.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים