ה-Apple Watch הציל אישה אמריקנית ממוות

השעון החכם שהאישה קיבלה במתנה מבעלה התריע על דופק גבוה במיוחד, מה שגרם לה לפנות לרופא, למרות שלא הבחינה שהיא סובלת מבעיות לב ● הסתבר שכך ניצלה מסוג התקף הלב הקטלני ביותר שיש - מייצר האלמנות שמו

גם חכם, גם יפה וגם מציל חיים. ה-Apple Watch. צילום: אפל

דיאן פינסטרה, מנורטון שורס שבמישיגן, ארה"ב, לא הבחינה אפילו בסימנים קלים של בעיות לב, אבל ה-Apple Watch שלה בהחלט זיהה כאלו והציל את חייה. השעון החכם של אפל (Apple) הזהיר את האישה מפני התקף הלב, ורק אחרי שהגיעה לבית החולים הסתבר שמדובר על בעיית לב מהסוג שלפי הסטטיסטיקה רק 12% מהלוקים בה שורדים.

תפוח מרפא

תפוח מרפא. אפל. צילום: BigStock

תפוח מרפא. אפל. צילום: BigStock צילום: BigStock

ישנו ביטוי עממי בינלאומי ידוע שאומר "תפוח ביום מרחיק את הרופא" ("An apple a day keeps the doctor away"), אבל במקרה של פינסטרה, התפוח המסוים, ולא הפרי אלא המוצר של החברה שהיא ענדה על פרק ידה, עשה הרבה יותר מזה.

הכל החל, לדברי האישה, כשזיהתה שהשעון – שקיבלה כמתנה ליום הולדתה מבעלה גארי – מדד את הדופק שלה ביום אחד, והצביע על מצב לא שגרתי. "היו לי 169 פעימות בדופק, למרות שהתרגיל הנמרץ ביותר שעשיתי היה לעלות תריסר מדרגות. אז התקשרתי לבעלי בעבודה ואמרתי: 'האם אתה חושב שזה מדאיג?' הוא אמר לי להתקשר לרופא שלי", סיפרה האישה לתקשורת. בהמשך, אחרי הפנייה לרופא והגעה לטיפול דחוף, בדיקת א.ק.ג. הראתה שפינסטרה חוותה התקף לב באחרונה, אך לא הבחינה בכך.

"בניגוד לגברים שמרגישים פיל על החזה שלהם פעמים רבות, הסימפטומים של האישה שונים מאוד. היה לי כאב במורד יד שמאל, הייתה לי נפיחות קטנה ברגל שמאל, היה לי קלקול קיבה שפשוט נפנפתי כתגובה ליתר חומצה משום שהתבגרתי. הדבר הגדול ביותר היה כאב בכתף, ​​וחשבתי ששאבתי אבק, ואימצתי מדי את השרירים", נזכרה פינסטרה. האישה פשוט מצאה לעצמה הסברים לכל הסימפטומים האלו, אבל בכל זאת, המדד החריג שהציג לפניה ה-Apple Watch שלה משך את תשומת לבה. "אני חושבת שאלוהים השתמש בשעון הזה כדי להתריע על העובדה שלבי לא מתפקד כמו שצריך", אמרה בשיחות עם עיתונאים.

מיד עם קבלת תוצאות בדיקת ה-א.ק.ג. הסתבר שבמקרה המסוים אסור להמתין ולו דקה, והאישה הובהלה לבית החולים. בזמן הנסיעה, לדבריה, היא עדיין הייתה מאוד סקפטית בנוגע לאבחנה וללחץ הרב שנוצר סביבה. "אני מתעמלת, אני אוכלת נכון, גארי ואני שותים כמעט כל יום משקה ירוק שאני מכינה בוויטמיקס שלנו, עם כרוב וכל מיני חומרים מזינים נהדרים, כך שבאמת חשבתי שזו טעות, זה לא יכול להיות", אמרה.

מסוכן במיוחד. התקף הלב מייצר האלמנות. צילום אילוסטרציה: BigStock

מסוכן במיוחד. התקף הלב מייצר האלמנות. צילום אילוסטרציה: BigStock

מייצר האלמנות והאלמנים

התקפי לב, כידוע, עלולים להיות קטלניים, אבל על פי אגודת הלב האמריקנית (American Heart Association) סוג התקף הלב המסוים שבו לקתה פינסטרה, המכונה "יוצר האלמנות" (או האלמנים מן הסתם, כי כפי שהסיפור הזה מדגים המחלה פוגעת גם בנשים) הוא הקטלני ביותר.

התקף כזה יכול לקרות באופן פתאומי, כאשר עורק מפתח שמעביר דם ללב נחסם כמעט או לחלוטין. מה שקורה בסוג הספציפי של התקף הלב ששמו "מייצר האלמנות" הוא ששריר הלב לא זוכה לאספקה מתמדת מספיקה של דם, עקב חסימה גדולה בתחילת העורק הראשי השמאלי או העורק הימני הקדמי היורד (LAD), שהם צינורות הדם המרכזיים ללב. אם הדם נחסם ב-100% במקום קריטי זה, המצב עלול להיות קטלני ללא טיפול חירום.

לפינסטה הייתה חסימה מלאה. אלמלא השעון החכם של אפל והמדידה שלו את ערכי לחץ דמה, היא ככל הנראה לא הייתה מבינה ומגלה את הבעיה, עד שחלילה היה כבר מאוחר מדי.

אבל במקרה המסוים – כמו במקרים קודמים שבהם השעון הציל חיים, למשל של אדם שנפל והתעלף והשעון הזעיק עזרה בעבורו, או כשהשעון זיהה שינוי בדופק אצל הבעלים שלו בת ה-73, העיר אותה משנתה באזעקה וגרם לה להגיע במהירות לבית החולים – ה-Apple Watch האיר תופעה רפואית והעיר את מודעות האישה לבעיה, מה שגרם לה לפנות לטיפול מציל החיים ולהחלים.

היכולות של ה-Apple Watch לזהות בעיות בלב, ואפילו סוכרת, ידועות כבר מזה זמן, אולם הסיפורים שמגיעים מרחבי העולם על אנשים שניצלו בזכות הגאדג'ט החכם מעידים שלא מדובר רק בתכונות להתגאות בהן, אלא באמת ביכולות מופלאות וחיוניות במיוחד.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים