נורווגיה: השעון החכם של אפל הציל אדם

ה-Apple Watch הזעיק את שירותי החירום והציל את חייו של בן 67 לאחר שנפל בחדר האמבט וזאת באמצעות כלי מזהה הנפילות המוטמע בתוך השעון

Apple Watch 4. צילום: אפל

טוראלב אוסוונג, גבר נורווגי בן 67, טוען שהשעון החכם של אפל הציל את חייו. והוא כנראה צודק.

הכל התחיל כשאוסוונג התעורר באמצע הלילה, הלך למקלחת ושם התעלף וחטף חבטה הגונה ומסוכנת. לא בטוח מה קדם למה, אבל מה שכן בטוח הוא שה-Apple Watch שלו זיהה את נפילתו והזעיק את שירותי החירום, שהגעתם כנראה מנעה מהסיפור להסתיים אחרת לגמרי.

סדרה 4 של המכשיר הלביש החכם – ה-Apple Watch Series 4 שהושק בשנה שעברה – כבר נודעה ככזו שיכולה להציל חיים בעבר, וזאת תודות לתכונות רבות שנכללות בשעון העדכני, ביניהן ניטור קצב הלב, וכן אפליקציית א.ק.ג חדשה, שפועלת עם השעון של אפל ושיכולה לזהות מחלות לב.

כעת הוכיחה את עצמה דווקא תכונה אחרת, שאמונה על זיהוי נפילות – Fall Detection שמה – תכונה שמופעלת כאשר משתמש נופל ואינו מגיב במשך דקה שלמה. אם דבר שכזה מתרחש, השעון החכם ישלח התרעה באופן אוטומטי לשירותי החירום המקומיים באזור שבו נמצא בעליו, כך שהנפגע יוכל להינצל אם אכן נפל ונחבל.

"מה היה קורה אם הוא לא היה עונד את השעון החכם?"

לצורך פיתוח היכולת הזו אספה אפל דטה שהצטבר במשך 250,000 ימים מ-2,500 בני אדם, וזאת בכדי לבנות פרופיל של האופנים שבהם יכולה להתרחש נפילה. באמצעות נתונים אלה, וכן בתוך הישענות על מדידות של חיישן תאוצה (accelerometer) וג'ירוסקופ (gyroscope) – שניהם מדי תנועה המובנים בו – ה-Apple Watch יכול לזהות אם האדם העונד אותו אכן נפל והאם יש להזעיק בעבורו סיוע רפואי דחוף.

במקרה של אוסוונג כוחות החילוץ שהגיעו ופרצו לדירתו איתרו אותו מדמם על רצפת חדר האמבטיה, עם שלושה שברים פתוחים בפניו. מכיוון שהתעלף מעוצמת הנפילה, עלול היה לאבד דם אלמלא נמצא וטופל במהרה.

בתו של אוסוונג נתנה גם היא קרדיט ל-Apple Watch שלו על שהציל את חייו, ואמרה לתקשורת כי: "זה יכול היה להיות הרבה יותר גרוע, כל הבוקר שאלנו 'מה היה קורה אם הוא לא היה עונד את השעון החכם?'. הוא לא הביא את הטלפון הנייד שלו לחדר האמבטיה. זה מדהים שהוא קיבל עזרה כה מהירה מההתרעה עד שהמשטרה מצאה אותו. זו הייתה נפילה קשה".

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים