דיווח: מדינות ארה"ב צפויות להגיש בקרוב תביעת הגבלים עסקיים נגד גוגל

תובעים כלליים ממדינות בארה"ב השיקו חקירה בנוגע לאופן שבו הענקית ממאונטיין וויו מנהלת את חנותה ומתנהלת מול מפתחי אפליקציות אנדרואיד, ובשבוע הבא מסקנותיהם צפויות להפוך לתביעה, כך לפי מקורות ששוחחו עם רויטרס

תביעת הגבלים עסקיים נגדה מטעם מדינות בארה"ב. גוגל. צילום אילוסטרציה: BigStock

קבוצת תובעים כלליים מטעם מדינות ארה"ב שמספרן לא דווח צפויה להגיש תביעת הגבלים עסקיים נגד חברת הבת של אלפבית (Alphabet), גוגל (Google), בשבוע הבא.

התובעים הכלליים יאשימו את ענקית החיפוש והפרסום בהפרת חוק ההגבלים העסקיים בכל הקשור בהפעלת חנות האפליקציות שלה, ה-Play Store, ובאיום הגלום בה על התחרות הבריאה במשק. הבשורות דווחו על ידי רויטרס, ובהסתמך על דבריהם של שלושה אנשים המכירים את המקרה.

גוגל נתבעת בגלל ניהולה. ה-Play Store. אילוסטרציה: BigStock

גוגל נתבעת בגלל ניהולה. ה-Play Store. אילוסטרציה: BigStock

התביעה החדשה מגיעה בעקבות תלונות של מפתחי אפליקציות על אופן הניהול של גוגל את חנותה, כך לפי המקורות, שאמרו כי התביעה – שהיא אבולוציה של חקירה שהשיקו תובעים כלליים בארה"ב, אם כי מבלי שידווח איזה וכמה מדינות מעורבות בה – כבר "מתבשלת" מאז השנה שעברה ונדחתה בעבר, אך נראה שהיא קרובה למימוש הפעם.

בנוסף, התביעה הזו, אם אכן תוגש, מגיעה על רקע עיסוק דרמטי באופן יוצא דופן בשאלה האם האכיפה הפדרלית של חוקי ההגבלים העסקיים רופפת מדי. מספר גורמים, בהם הסנאטורית איימי קלובוצ'ר, יושבת ראש הוועדה להגבלים עסקיים בוועדת השיפוט בסנאט, דחפו להחרפה של הרגולציה.

"אנדרואיד – היחידה המאפשרת לאנשים להוריד אפליקציות מחנויות שונות"

בתגובה לדיווח הגן דובר גוגל על חנות האפליקציות של החברה ואמר: "אנדרואיד היא מערכת ההפעלה הגדולה היחידה המאפשרת לאנשים להוריד אפליקציות מחנויות שונות. למעשה, מרבית מכשירי אנדרואיד מגיעים עם שתי חנויות אפליקציות שהותקנו מראש, או יותר. הם יכולים גם להתקין חנויות אפליקציות או אפליקציות נוספות ישירות מהדפדפן שלהם, אם הם בוחרים לעשות כן".

במקור אכן נתפשה גוגל כפתוחה יותר באופן שבו היא מפעילה את חנות האפליקציות שלה מאשר מתחרתה אפל (Apple), המפעילה את החנות הדומיננטית ליישומים בעבור iOS, ה-App Store. אך לאחרונה, על פי דיווחים ותלונות, גוגל החמירה את הכללים והגבירה את האכיפה של כללים אלו בחנותה.

לפי הדיווח של רויטרס, התביעה צפויה להתמקד בטענה נגד גוגל לפיה חלק מהאפליקציות נעזרות בכלי התשלום של החברה כדי למכור מנויים ותוכן למשתמשים, ולכן נאלצות להעביר עד 30% מרווחיהן מכך אל גוגל. יצרני אפליקציות, כמו שירות הזרמת המוזיקה ספוטיפיי (Spotify) וענקית ההיכרויות מאץ' גרופ (Match Group), שבבעלותה אפליקציית טינדר (Tinder), מאשימים זה מכבר את גוגל, כמו גם את אפל, בחנק התחרות בשל אופי ניהול חנויותיהן.

נזכיר שגוגל כבר עומדת בפני תביעה פדרלית שהוגשה על ידי משרד המשפטים האמריקני בשנה שעברה, וכן היא נתבעת בשני תיקים אחרים בנושא התנהלות מונופולית, שהוגשו נגדה על ידי שתי קבוצות נפרדות של תובעים כלליים – האחת מובלת על ידי מדינת טקסס ומתמקדת בפרסום, ואילו השנייה מציינת את המאמצים לכאורה של גוגל להרחיב את תחום החיפוש שלה לשווקים חדשים, כמו עוזרים קוליים.

יצוין כי החברות אפל ואפיק גיימז (Epic Games), מפתחת הכותר הלוהט פורטנייט, שנקלעו למאבק משפטי קשוח בשנה האחרונה בדיוק בשל עסקי חנויות האפליקציות ואופן הרכישה בתוך המשחק – ממתינות לגזר הדין במשפט שנערך בקליפורניה, אחרי שהמשפט שניהלו הסתיים בחודש שעבר.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים