כתב אישום: תושב נתניה סחר בסמים – ובכופרות בטלגרם

מיכאל זייצב נאשם כי מכר לשוטר סמוי פעמיים כופרות בתמורה ל-500 דולר בכל עסקה - בביטקוין

בית החולים הלל יפה ממש לא לבד. אילוסטרציה: BigStock

כתב אישום הוגש הבוקר (ב') לבית משפט השלום בנתניה נגד מיכאל זייצב, תושב נתניה בן 23, בגין סחר בכופרות ובסמים בטלגרם. הוא הואשם בעבירות נוספות של סחר בסמים מסוכנים בטלגרם, החזקת כלים לשם מסחר בסמים והחזקת שטרות מזויפים.

את כתב האישום הגיש עו"ד עמוס איתן ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה. על פי כתב האישום, במהלך החודשים דצמבר 2020 וינואר 2021 הפעילה יחידת הסייבר בלהב 433 שבמשטרת ישראל שוטר סמוי, שמטרתו הייתה לנהל קשר עם סוחרים בכופרות ובתוכנות לא חוקיות אחרות בטלגרם. בעקבות זאת, נוצר קשר בין השוטר הסמוי לבין זייצב. במסגרת פעילות זו עלה כי הוא מכר פעמיים כופרות בתמורה ל-500 דולר בכל עסקה. התשלום הועבר לידי זייצב בביטקוין, לבקשתו, וזאת על מנת להסוות את זהותו כמקבל התשלום.

הכופרה שאותה זייצב מכר אפשרה ליצור קובץ הצפנה שיישלח לקורבן, ולאחר פתיחת הקובץ יוצפנו כלל הקבצים במחשבו של הקורבן, עד לקבלת מפתח ההצפנה מטעמו של התוקף. התוכנה אפשרה גם לבחור אילו סוגי קבצים יוצפנו במחשבו של הקורבן, ויצרה באופן אוטומטי מכתב כופר בכל אחת ואחת מתיקיותיו במחשב. במהלך ההתכתבות של השוטר הסמוי עמו, זייצב הבהיר לו שהתוכנה הנמכרת יכולה להצפין בצורה חזקה את הקבצים במחשבו של הקורבן, כך שהוא לא יוכל לפתוח אותם מבלי לקבל את מפתח ההצפנה מטעם התוקף.

מתווך עבור "אירנים והודים וקצת רוסים פה ושם"

השוטר, נכתב, נכנס לקבוצות ולערוצי טלגרם המשמשים לסחר בנוזקות, והתעניין ברכישת נוזקות בעלות הכינוי THX, או Slider. בסוף דצמבר האחרון זייצב פרסם באמצעות שם המשתמש SproTeam בערוץ טלגרם בשם Sproshop כופרה למכירה, בנוסח הבא: "תוכנת כופר למערכות ווינדוס בלבד 10-xp, אנדרואיד עדכני לכל הגרסאות, נוצר באמצעות קבצי zip ,pdf , תמונות; ממשק בעל שליטה מלאה! צפייה בתשלומים אונליין; ניתן לחבר מספר רב של ארנקי ביטקוין; 500 דולר בלבד! לאנדרואיד: 750$ בלבד". השוטר פנה לזייצב וביקש לברר פרטים טכניים על עוצמת ההצפנה של הכופרה שאותה הוא הציע למכירה. תוך כדי, זייצב הסביר כי הוא משמש כמתווך עבור "אירנים והודים וקצת רוסים פה ושם".

ב-18 בינואר פנה השוטר, הפעם תחת שם המשתמש Slider, לזייצב, ושאל אותו האם באמצעות הכופרה הוא יכול "לתקוף מישהו שמשגע אותי כדי שזה יצפין לו טוב את כל החומר שלו?". זייצב השיב בחיוב והוסיף כי ניתן באמצעות הכופרה לבחור אילו סוגי קבצים יוצפנו במחשבו של המותקף. יומיים לאחר מכן זייצב שלח לו את הכופרה, והשוטר שילם את הסכום הנדרש לארנק ביטקוין שקשור לנאשם.

"במעשיו האמורים לעיל העביר זייצב לשוטר, בשתי הזדמנויות, תוכנה שמסוגלת לבצע פעולה של שיבוש פעולתו התקינה של מחשב או הפרעה לשימוש בו, וכן פעולה של שינוי ושיבוש חומר מחשב והפרעה לשימוש בחומר מחשב, כדי שתבוצענה הפעולות – שלא כדין", נכתב בכתב האישום.

בנוסף, טוענת המדינה, זייצב הציע למכירה סמים בקבוצות שונות בטלגרם, ובכמה הזדמנויות אף מכר קנאביס. על פי הפרקליטות, הוא החזיק בביתו סמים בכמות שלא לצריכה עצמית, כמו גם כלים המשמשים להכנת סמים מסוכנים ושטרות מזויפים בהיקף של 6,400 שקלים.

עם הגשת כתב האישום הגישה הפרקליטות בקשה לעצור את זייצב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הדגישו כי מדובר בפעילות שקשה לחשוף אותה באופן מיוחד, "לנוכח העובדה שהחשודים פועלים באמצעים שונים להסוואת זהותם ולהסוואת התשלומים שהם מקבלים בתמורה לפעילות האסורה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים