המלכודות שכדאי להיזהר מהן בעת בחירת מיקור חוץ

בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר חברות ישראליות, שפונות למרכזי פיתוח ובתי תוכנה במדינות שונות בעולם על מנת להתמודד עם המחסור באנשי מקצוע ● עם זאת, כדאי לשים לב בעת בחירת מרכז הפיתוח לכמה מלכודות שקל מאוד ליפול לתוכן

26/11/2020 10:13
אלכסיי שלימוב, מנכ"ל חברת Eastern Peak. צילום: באדיבות Eastern Peak

המחסור במתכנתים ובמהנדסים מהווה נושא דיון מרכזי במסגרות רבות. פאנלים מקצועיים בהיי-טק, כנסי חדשנות, השיח ברשתות החברתיות ובתקשורת – כולם חוזרים על המנטרה הקבועה, כי בעשור הקרוב יחסרו לתעשיית החדשנות הישראלית יותר מ-10,000 מהנדסים ומתכנתים.

מאז ומתמיד הייתה מציאת כוח אדם איכותי במהירות אתגר לחברות היי-טק וסטארט-אפים ישראליים, והמציאות העגומה היא, שפעמים רבות חברות אינן מצליחות לצמוח, כי אין בשטח די מאותם אנשים מוסמכים מקצועית. על פי הערכות, לחברת טכנולוגיה גדולה או קטנה לוקח יותר משלושה חודשים לגייס עובד מתאים.

את הפתרון לבעיה הזאת מספקים מרכזי פיתוח ובתי תוכנה במדינות שונות בעולם, הבולטים בהם הינם בהודו ובאוקראינה, שמספקים בשנים האחרונות מהנדסים ומפתחים בעלות נמוכה מאוד. ואכן, אנו רואים בשנים האחרונות יותר ויותר חברות ישראליות שפונות לחברות הללו על מנת להמשיך את רצף העבודה.

עם זאת, בעת בחירת מרכז הפיתוח יש כמה מלכודות שקל מאוד ליפול לתוכן. הנה כמה מהן:

בחירת הספק הזול ביותר – מחיר ממלא תפקיד חשוב בבחירת ספק מיקור חוץ, אך אין להתייחס אליו בנפרד מפרמטרים אחרים. פעמים רבות, בניסיון לחסוך יתר על המידה, אתם בעצם יכולים להפסיד הרבה יותר כסף ממה שחסכתם. בבחירת הספק חפשו איזון בין מחיר לאיכות, אחרת תיאלצו להתמודד עם הגשות מאוחרות, אי עמידה בלוחות זמנים, עבודה לא איכותית ועוד. זכרו! אם אתם קונים בזול – אתם משלמים ביוקר.

אי בדיקה של ממליצים – מומלץ מאוד לעשות מחקר שוק ולבדוק את הממליצים על מנת להימנע מבעיות בהמשך. בבואכם לבדוק את ההמלצות, פנו ללקוחות לשעבר על מנת לקבל פידבק, שימו לב לפרויקטים שנעשו בעבר על ידי הספק על מנת לראות את הרלוונטיות לשוק שלכם, וכמובן שביעות רצון של לקוחות.

בחירת מחיר קבוע לעומת זמן וחומרים – מחיר קבוע היא שיטת תמחור, הקובעת מחיר אחד לכל הפרויקט, ללא קשר לזמן ולהוצאות שהפרויקט דרש. לעומת זאת, "זמן וחומרים" היא שיטה שגובה על פי השעות שהושקעו בעבודה ועל ההוצאות עצמן שבוזבזו במהלך העבודה.

החיסרון של מחיר קבוע הוא, שהספק יכול לקצץ בזמן שהוא עובד על הפרויקט, להפריז בהוצאות או לקצץ בהן, ואז תקבלו עבודה לא איכותית. עדיף לבחור באפשרות של דיוק ואיכות ולהעדיפה על פני חשבון זול יותר.

התעלמות מחוסר תקשורת – מערכת היחסים בין הספק לבין הלקוח שלו חושפת רבות. לכן, שימו לב לבעיות תקשורת שיכולות להיווצר. אם ספק לא עונה לכם לשיחות, משתמש בתירוצים, לא חוזר אליכם, אלה סימנים שאתם צריכים לקחת בחשבון, שיכולים להתפתח לדברים חמורים יותר. שקלו החלפת ספק ואל תסתמכו על כך שהזמן יעשה את שלו – זה אף פעם לא מצליח.

בחירת ספק המתמחה בתחום מסוים – זו תפיסה מוטעית לחשוב, שספקים המתמחים בנושא מסוים הם מקצועיים יותר. הרי בסופו של דבר אתם עדיין עובדים מול מפתח בעל מומחיות משל עצמו. ככל שתגדלו, יהיה לכם צורך להשתמש בטכנולוגיות חדשות, כך שתצטרכו למשוך צוותים מחברות אחרות. כדי למנוע אי הבנה ומחלוקת בין הצוותים, עדיף לבחור בחברה שהמומחיות שלה היא בשפות ובתוכנות שונות ומגוונות.

בחירת מותגים "גדולים" – צמיחה שהייתה בפרויקטים במיקור חוץ גרמה לחברות ענק מסוג זה  לעבוד כ-"פס ייצור" ולספק שירות אחיד לכולם, מה שגרם לכך שהלקוחות לא קיבלו את תשומת הלב שהם זקוקים לה.

חברה גדולה לא תוותר ללקוח קטן, וסביר להניח שהיא פשוט לא תרצה לספק לו שירות. לכן, חשוב שתבחרו ספק מיקור חוץ שיכול להציע גישה מותאמת אישית לצרכים שלכם ושל החברה שלכם. שימו לב במיוחד לחברות בינוניות בגודלן, שיש להן אזכורים ומוניטין טובים. בחברות כאלו תהיה לכם גישה ישירה יותר למקבלי החלטות, שיעזרו לכם ויקלו על תהליך העבודה.

בחירה בקבלני משנה – מכיוון שקבלני משנה עובדים באופן פרטי, פעמים רבות הם מתמודדים עם בעיות מורכבות בזמן התכנות מכיוון שאין אף אחד אחר בסביבה שיעזור להם. קבלני משנה יכולים לקחת פרויקטים שהם יכולים להתמודד איתם לבד ובמסגרת יכולתם האישית, ולעיתים רחוקות מאוד יהיו מוכנים לקחת פרויקט בינוני. במקרים הגרועים, קבלני משנה אף עלולים להיעלם באמצע הפרויקט. לכן, עבודה עם חברת מו"פ עם מאגר של אנשי מקצוע בתוכנה תעזור לכם להימנע ממלכודת זו.

 

הכותב הוא מנכ"ל חברת Eastern Peak.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים