הושק מיזם חדש להכשרת יזמים טכנולוגיים מהחברה הערבית

Trinovation הוא שמו של המיזם הייחודי והראשון מסוגו שנחנך אתמול (ד') בבכפר קרע, והוא תולדה של שיתוף פעולה בין קרן אדמונד דה-רוטשילד ומרכז המחקר והפיתוח במשולש של של משרד המדע והטכנולוגיה

תמונה מאירוע ההשקה של Trinovatio בכפר קרע. צילום: Adwork Agency

בכפר קרע, הושק אתמול (ד') Trinovatio – מיזם ייחודי וראשון מסוגו של קרן אדמונד דה-רוטשילד בשיתוף מרכז המחקר והפיתוח של משרד המדע והטכנולוגיה במשולש. מטרת המיזם החדשני היא ליצור פלטפורמה תומכת שתכשיר ותלווה יזמים וחוקרים מהחברה הערבית בישראל, בעלי רעיונות טכנולוגיים חדשניים לפתח מיזמי אימפקט ולהבטיח מימון עבורם.

הרקע להקמת המיזם הוא מיעוט ההשתתפות של החברה הערבית בתחום היזמות בכלל, וההשקעה ביזמות טכנולוגית בפרט. הנתונים מלמדים כי פחות מ-1% מכלל חברות ההיי-טק בישראל הן חברות שצמחו מתוך החברה הערבית. כמו כן, על אף קיומן של תכניות ממשלתיות אטרקטיביות לעידוד יזמות בחברה הערבית במספר מסלולים, מיעוט יזמים ניגש אליהן. הסיבות לכך נעוצות בכך שנקודת הפתיחה של יזם ערבי נמוכה לרוב מזו של עמיתו היהודי, והוא נדרש להתמודד עם אתגרים מורכבים יותר הכוללים בין השאר היעדר חשיפה לתחום בשירות הצבאי, היעדר ניסיון בניהול חברות הזנק, מיעוט תשתיות מתאימות לביצוע בדיקות היתכנות טכנולוגית, ומרכיב חברתי-תרבותי של פחד מסיכון.

המיזם החדש יאתר חמישה עד שמונה יזמים טכנולוגים בחברה הערבית בכל שנה, יכשיר וילווה אותם במשך כשנה, ויקנה להם ידע, מיומנות, אימונים, תמיכה מקצועית וחברתית וליווי עסקי וטכנולוגי מותאמים אישית. כמו כן, מרכז המחקר והפיתוח במשולש יאפשר ליזמים גישה למערך כולל של תשתיות טכנולוגיות חדשניות קרוב לבית, כל זאת במטרה להתגבר על החסמים עד להתמודדות על המענקים הממשלתיים הייעודיים לאוכלוסייה זו ברשות החדשנות

"לפרוץ דרך חדשה ולהגדיל את מספר היזמים המצליחים בחברה הערבית"

אחמד מואסי, מנהל תחום החברה הערבית בקרן אדמונד דה-רוטשילד, ציין כי "המהלך החשוב שאנחנו מוצאים היום לפועל יאפשר לפרוץ דרך חדשה ולהגדיל את מספר היזמים המצליחים בחברה הערבית באופן שיתרום להיי-טק הישראלי כולו, ויהווה מודל לחיקוי והשראה עבור צעירים רבים נוספים בחברה הערבית. יחד ניצור אקו-סיסטם ייחודי, שיצמיח בעתיד תעשיה מקומית עתירת ידע, ישמש מקפצה מעל לחסמים גיאוגרפיים, יוביל לצמצום פערים, רווחה כלכלית ומוביליות חברתית בחברה הערבית, תוך התייחסות לאתגרים החברתיים והסביבתיים המשמעותיים אותם העולם חווה כיום". 

הקמת מיזם Trinovation הוא חלק ממהלך אסטרטגי שמובילה קרן אדמונד דה רוטשילד, אשר נועד לחבר בין ביקוש והיצע להון-סיכון בחברה הערבית בישראל. המהלך כולל את היזמים אשר יגדלו בתכנית מחד, וחיבור להון-סיכון מאידך. זאת, בעזרת קורס ראשון למשקיעים מתוך החברה הערבית, בהובלת ארגון חאסוב, בשיתוף עם המרכז הבינתחומי הרצליה, קרן וינטג' ותכנית הלוואות ייעודית בהובלת עוגן.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים