פייסבוק: שילמה לעובדי קבלן כדי לתמלל שיחות אודיו – אבל הפסיקה

אחרי גוגל, אמזון ואפל - גם ענקית הרשתות החברתיות הודתה כי עד לאחרונה נהגה להעסיק עובדים חיצוניים לצורך תמלול שיחות קוליות למטרות למידה והשתכללות של תחום זיהוי הדיבור, אבל כעת הבטיחה שהנוהל הסתיים

פייסבוק מסנג'ר. צילום: BigStock

פייסבוק הודיעה השבוע כי היא כבר לא מעסיקה עובדי קבלן במטרה להאזין ולתמלל את שיחות האודיו של המשתמשים שלה. בהודעת החברה נמסר כי "בדומה לאפל וגוגל, השעינו את הביקורת האנושית על האודיו לפני יותר משבוע".

חברות הטכנולוגיה טוענות כי הן מתמללות את הקלטות האודיו כדי שיוכלו ללמד ולשכלל את תוכנת זיהוי הדיבור החכמה, המפעילה עוזרים וירטואליים קוליים, כמו סירי, Google Assistant, קורטנה ואלקסה. אחרי החשיפה של שלל ההיבטים של העסקת עובדי קבלן בפעולות הללו – ביניהן האזנה ליחסי מין של משתמשי רמקולים חכמים שהקליטו פשוט כל מה שהתרחש בסביבתם – בישרו גוגל ואפל באחרונה כי הפסיקו לחלוטין את התכניות שלהן בתחום. אמזון לעומת זאת עדיין מאפשרת לקבלנים לבדוק את קטעי האודיו שהוקלטו על ידי אלקסה, אך הודיעה כי היא מספקת לבעלי הרמקולים החכמים שלה את היכולת לבטל את הסכמתם להקלטות, כמו גם לתמלול.

גם בפייסבוק – כפי שכבר נודע שנהגו ענקיות הטכנולוגיה גוגל, אפל, מיקרוסופט ואמזון – שכרו מאות עובדי קבלן לפרויקט התמלול, כך אמרו אנשים עם ידע בנושא לבלומברג. לעובדים לא נמסר כיצד מתקבל האודיו אשר לו האזינו ושאותו שעתקו, ולפי הדיווח, אלו מצאו עצמם לעתים קרובות מאזינים לשיחות וולגריות או אישיות מאוד, כשלא היה להם שום מושג מדוע הצטוו לתמלל את הצ'אטים הללו בכלל.

המשתמשים הסכימו?

מפייסבוק נמסר כי מאז 2015 הייתה למשתמשים יכולת לאפשר ולאשר את העברת השיחות הקוליות שלהם לצוותים, שבדקו אם הבינה המלאכותית של החברה מפרשת נכון את השיחות האנונימיות. 

פייסבוק אישרה לבלומברג כי היא תעתקה את הקלטות השמע של המשתמשים, אך הדגישה כי אלה שהושפעו היו מי שבחרו לאפשר את תמלול השיחות הקוליות שלהם באפליקציית מסנג'ר של פייסבוק. עם זאת, לפי הדיווחים, הענקית ממאנלו פארק לא הודיעה למשתמשים כי עלולה להיות אפשרות שהשיחות שלהם ישמעו ויתומללו על ידי גורמי צד שלישי. 

הממצא החדש הזה, שנראה לכאורה ככרוך בהפרת פרטיות המשתמשים, מגיע לאחר שפייסבוק הסכימה לשלם קנס של חמישה מיליארד דולר ועדת הסחר הפדרלית האמריקנית, ה-FTC, כחלק מהסדר הקשור לחקירת הפרות הפרטיות של החברה, בעיקר זו של עשרות מיליונים מהמשתמשים בשירותיה במסגרת פרשיית קיימברידג' אנליטיקה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים