"אלקסה, תפסיקי להקליט אותנו עושים סקס"

הפקודה המשונה הזו אולי לא תיאמר בפועל אבל כן, אמזון הודיעה באחרונה שניתן לעצור את מצב ההקלטה התמידי ולבחור שלא יתקיים ברמקולים שלה, ולתחקיר של הסאן הבריטי שמצא שחלק מההקלטות תיעדו מצבים אינטימיים בין זוגות בריטים יש כנראה חלק בכך

עושים אהבה? אלקסה לא תקליט אתכם יותר. צילום אילוסטרציה: BigStock

ברמקול אקו של ענקית הקמעונאות אמזון "גרה" אלקסה, העוזרת הקולית שנמצאת תמיד במצב האזנה, ושבחודשים האחרונים הסתבר כי חלק מהקלטותיה מגיע לאוזניי צוותי סוקרים אנושיים, שאמונים על פיתוח ושכלול יכולותיה. באחרונה בישרה אמזון כי עקב טרוניה שהקימו המשתמשים וכלי התקשורת בנוגע לחדירה הזו לפרטיותם, כעת יוכלו המשתמשים לבטל את התכונה במכשיריהם.

בסיפור הזה יש עם זאת פיתול מעניין ומטריד במיוחד, שייתכן שכעת כבר הופך להיסטוריה – תחקיר, שאת ממצאיו פרסם הצהובון הבריטי הסאן ב-29 ביולי, מצא כי עובדי אמזון האזינו לשיחות פרטיות ואינטימיות ולמשתמשי הרמקולים מקיימים יחסי מין, בזמן שסקרו אלפי הקלטות, לכאורה רנדומליות, שביצעה אלקסה.

אלקסה. אילוסטרציה: BigStock

אלקסה. אילוסטרציה: BigStock

הרמקולים החכמים והעוזרים/עוזרות הקוליים/קוליות הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהחיים בעולם המערבי והמתקדם. לפי הדיווחים העוזרת הקולית אלקסה נמצאת ב-6.5 מיליון בתים בבריטניה, ובארה"ב יש ל-26.2 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת נוכחות שלה בביתם. נכון לשנת 2018 החזיקה אמזון בנתח שוק של 61 אחוזים מגזרת הרמקולים החכמים, שהוא מעט יותר מהנתח של מתחרתה גוגל עם ה-Google Home שלה, שעומד על 24 אחוזים, כך על פי Tech Crunch.

אפל וגוגל, שגם הן תפעלו מערכי סוקרים לצורך לימוד ושכלול אלקסה, כבר הודיעו קודם לכן כי השעו את הנוהג של סקירת הקלטות העוזרים על ידי בני אנוש. אמזון הצטרפה רק כעת ופרסמה את הבשורה שלה על כך שהיא מספקת סופסוף למשתמשי אלקסה אפשרות לחסום הקלטות במצב האזנה תמידי.

"אי אפשר היה שלא לשמוע דברים אחרים שקורים"

החשיפה של הסאן עוררה הרבה רעש, אחרי שהטבלואיד מצא כי צוות הסוקרים האזין להקלטות מחייהם הפרטיים של המשתמשים הבריטים, שנאספו על ידי הרמקולים החכמים שלהם, ובהן נכללו לפי תיאור העיתון "ריבים משפחתיים" וכן הקלטות של "זוגות מקיימים יחסי מין".

בפרסום שלו ציטט הסאן אנליסטית לשעבר מצוות אמזון דובר האנגלית הפועל בבוקרשט, רומניה, שדיברה באופן אנונימי, וטענה כי למרות שנאמר לאנשי הצוות להתרכז בפקודות של אלקסה, עדיין "אי אפשר היה שלא לשמוע דברים אחרים שקורים".

אמזון הבטיחה בתחילה כי עובדים שמאזינים להקלטות מחויבים לתקנות סודיות נוקשות ואמרה כי "מידע זה עוזר לנו להכשיר את מערכות זיהוי הדיבור ואת הבנת השפה הטבעית שלנו, כך שאלקסה תוכל להבין טוב יותר את בקשותייכם ולהבטיח שהשירות עובד טוב לכולם". החברה הוסיפה וטענה כי "יש לנו אמצעי הגנה טכניים ותפעוליים מחמירים בכדי להגן על פרטיות הלקוחות, ומדיניות של אפס סובלנות לשימוש לרעה במערכת שלנו".

ואולם כעת – עם ההודעה האחרונה על השינוי במוד ההקלטות האוטומטיות, והאפשור של אמזון למשתמשים לבטלו כברירת מחדל – סביר להניח שהתופעה שבמסגרתה סוקרים זרים מאזינים למשתמשים נאנחים, מבטאים את תחושותיהם ושרויים בזמנים הפרטיים ביותר שלהם תיעלם לחלוטין. או כך אפשר לפחות לקוות.

 

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים