מי ישלם על העלאת שכר המינימום באמזון?

עובדים של החברה מבהירים שהיוזמה האחרונה של ענקית הקמעונאות להעלאת שכר המינימום שלהם - שנתפשת כאקט חברתי פורץ דרך וכמהלך של מנהיגות אחראית - תבוא עם תג מחיר בדמות קיצוץ בתכניות תגמולים קיימות

אמזון. סקירות מזויפות

כאשר אמזון הודיעה ביום ג' ברוב רעש וצלצולים כי היא מעלה את שכר המינימום לשעה ל-15 דולרים, נדמה היה לרגע שהיא קנתה את עולמה ממש. המהלך גם הביא לגילוי הערכה רבים לסוציאליסט, הסנטור ברני סנדרס, האיש שלחצים רבים שהפעיל על ג'ף בזוס, המייסד והמנכ"ל, ועל הענקית, הם עמדו ככל הנראה מאחורי הבשורה.

אבל כעת מסתבר שהחברה לא סידרה לעצמה הוצאות ענק שלטענתה תשפיע על 250,000 עובדים בשנה ו-100 אלף עובדים עונתיים, מבלי למצוא דרך לכסות את החסר בקופתה על גב העובדים. במקביל, ובשקט, חיסלה אמזון תכניות בונוס לעובדים כדי לממן את ההעלאה המהוללת.

לפי דיווח של יאהו, ובהתבסס על חישובים שערך עובד שעבד בעבור אמזון במשך יותר משלוש שנים באריזונה, ואשר מרוויח 15.25 דולר לשעה – לדבריו, למרות שהוא מקבל העלאה של דולר לשעה, השווים לתשלום נוסף של עד 2,080 דולרים בשנה, הוא יכול היה הרוויח כמה אלפי דולרים יותר מתכניות התמריץ הקיימות של הענקית.

"אמזון לא מעניקה לעובדיה העלאה, היא לוקחת מאיתנו כסף", אמר העובד. "זה רק נראה טוב אם אנשים לא יודעים את האמת".

"אתם לוקחים לנו את VCP!"

גם ה-Huffingtonpost דיווח כי ביום ג' כינסו מנהלים במרכז ההגשה של אמזון פגישה עם מועסקים של החברה, שחשבו שמדובר בחגיגה לנוכח הבשורה על ההעלאה הצפויה בשכר המינימום, אבל אז נחשפו העובדים לתכנית הקיצוץ החדשה בתגמולים.

על פי הדיווחים, אמזון עושה שינויים בפיצויי העובדים במרכזי ההגשמה שלה בכדי לסדר לעצמה מימון לתשלום שכר המינימום החדש. שינויים אלה כוללים להיפטר ממה שמכונה "תכנית התגמול המשתנה", או VCP, המבוססת על נוכחות העובד ועל רמת הייצור של המתקן שלו. עוד מבטלת הענקית תכנית הקצאת מניות לעובדים מסוימים.

"אתם לוקחים לנו את VCP!", נשמע עובד צועק על נציגי ההנהלה במהלך פגישת שאלות ותשובות שבאה לאחר המצגת על ההעלאה הצפויה. ה-HuffPost השיג סרטון שהוקלט בחשאי של המצגת, ממקור שאמר שהווידיאו תועד במתקן באריזונה. "בבקשה, בבקשה תבינו, כולכם תראו תועלת מכך", דחק המנהל הדובר בעובדים הסוערים, "אנא התאזרו בסבלנות".

היעלמות תכנית VCP בחגים – הפסד של רווח כפול לעובדים

החגים דובר אמזון הגיב בדוא"ל על המידע הוא הודה בקיצוצים בתכניות הבונוס ובתכניות המניות, אך אמר כי למרות אלו, כל העובדים לפי שעה עדיין יתקדמו בשכרם עקב ההעלאה בשכר המינימום, שעתידה להתחיל מהחודש הבא.

"העלייה המשמעותית בשכר המזומן לשעה יותר ממפצה על הביטול בשלבים של התמריצים", כתב הדובר. "אנו יכולים לאשר שכל עובדי התפעול ושירות הלקוחות לפי שעה יראו עלייה בפיצוי הכולל שלהם כתוצאה מהודעה זו".

עובד ממוצע מקבל בדרך בדרך בין 1,800 ל-3,000 דולר בשנה באמצעות תכנית VCP, כך על פי עובדים שדיברו עם Yahoo Finance. חלקם אמרו שזה מתסכל במיוחד לראות שהתכנית הוסרה עכשיו, מאחר שה-VCP מביאה אל העובדים כסף רב, כפול מתמיד, במהלך חודשי השיא של עונת החגים.

הדברים עלולים להעיד על כך שההעלאה החגיגית של שכר המינימום ל-15 דולרים לשעה היא רק עוד תרגיל יחסי ציבור מבריק של אמזון ושל האיש המוביל אותה, בזוס.

יצוין כי כבר אחרי הבשורה על השינוי הדרמטי נשמעו קולות של אנליסטים עסקיים שציינו כי ההחלטה של אמזון מגיעה כחלק מהכנותיה לקראת התחרות מול היריבות הגדולות שלה, וולמארט וטארגט, על חיבת הקהל בעונת החגים הממשמשת ובאה.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים