ברני סנדרס תקף את אמזון על שכר עובדיה – הענקית השיבה מלחמה

הסנטור הדמוקרטי טען שתנאי העבודה והשכר באמזון "לא הולמים" ושמשלמי המסים לא צריכים לממן את ג'ף בזוס ● אמזון השיבה בטענה שדבריו "אינם מדויקים ומטעים", והזמינה להשוות את התנאים של עובדיה לאלה שבחברות המתחרות

הסנטור ברני סנדרס. צילום: מרכז מילר, מתוך ויקיפדיה

האם תנאי העבודה במחסנים הענקיים של אמזון גרועים והשכר שהיא משלמת לעובדים שלה נמוך מדי? הנושא הועלה על סדר היום על ידי ברני סנדרס, מי שהתמודד מול הילרי קלינטון על ייצוג המפלגה הדמוקרטית בבחירות האחרונות לנשיאות ארצות הברית. סנדרס, סנטור מטעם מדינת ורמונט, יצא נגד תנאי ההעסקה של ענקית הקמעונות, שמצידה טענה שדבריו "אינם מדויקים ומטעים".

הסנטור השתלח באחרונה באמזון ואמר שהיא לא צריכה לקיים מצב שבו אלפי עובדיה נעזרים בתכניות במימון ממשלתי לסיוע, למשל בצריכת מזון. הוא מתכנן להציג בשבוע הבא הצעת חוק המחייבת חברות גדולות כמו אמזון ו-וולמארט לסייע לתנאי המחיה של עובדיהן ולכסות בעצמן סבסודי מזון, דיור ציבורי וטיפול רפואי עבורם. אם החוק יעבור, חברות שלא יצייתו לו ייקנסו קשות. החקיקה אמורה לחסוך למשלם המסים האמריקני כ-150 מיליארד דולרים בשנה, כך לפי טענותיו של סנדרס.

סנדרס ביקש מעובדים באמזון לשתף במצוקה הכלכלית שלהם

אמזון רגילה לביקורת קשה מצד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אבל הפעם נפתחה לה חזית גם מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, ואפילו חזית קשה.

ביום ב' האחרון פרסם סנדרס בדף הפייסבוק שלו, שדרכו ביקר את החברה בהרחבה, פנייה לעובדי אמזון הנוכחיים ובעבר, שנזקקים ל-"סיוע ציבורי, כגון תלושי מזון, סיוע רפואי או דיור מסובסד, בכדי לגמור את החודש". הוא קיבל מאות תגובות, אבל רק מעטות מהן היו מסוג הסיפורים שהסנטור ביקש לחשוף.

זאת לא הפעם הראשונה בקיץ האחרון שבה סנדרס יוצא נגד השכר ותנאי העבודה באמזון: הוא צייץ בחודש שעבר ששכרם של עובדי המחסנים של החברה הוא מועט באופן גס. וכתב כי העובדים "מפחדים לקחת הפסקות להליכה לשירותים במהלך העבודה".

אמזון: "שכר של יותר מ-15 דולר לשעה"

בתגובתה טענה החברה כי "סנטור סנדרס ממשיך להפיץ הצהרות מטעות על שכר והטבות. אמזון גאה שיצרה מעל 130 אלף מקומות עבודה חדשים בשנה שעברה לבדה. בארצות הברית, השכר הממוצע לשעה לעובד במשרה מלאה במרכזים שלנו – כולל מענקי מזומנים, מניות ותמריצים – עומד על יותר מ-15 דולר לשעה, לפני שעות נוספות. אנחנו מעודדים כל אחד להשוות את שכרנו והטבותינו עם קמעונים אחרים".

ג'ף בזוס, מייסד אמזון. צילום: סטיב ג'ורבטסון, מתוך ויקיפדיה

ג'ף בזוס, מייסד אמזון. צילום: סטיב ג'ורבטסון, מתוך ויקיפדיה

היא הוסיפה שגם הטענות של סנדרס על צורך של עובדיה בתלושי מזון "מטעות", משום שהן מסתמכות על "אנשים שעבדו עבור אמזון לפרק זמן קצר" או "עובדים במשרות חלקיות". לדברי הענקית, בנוסף לשכר גבוה יחסית למתחרותיה ומקום מבוקר ומוקפד, היא מעניקה לעובדיה "חבילת הטבות מקיפה הכוללת ביטוח בריאות, ביטוח נכות, תכניות חיסכון לפרישה ומניות של החברה".

עוד מסרה אמזון שסנדרס דחה "מספר הזדמנויות" לסיור במרכזים שלה, שבהם התכוונה החברה להציג בפניו את המצב, שלטענתה שונה לחלוטין מזה שהוא מתאר.

חלק נכבד מהתקפותיו הפנה הסנטור הדמוקרטי כלפי מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס, שהוא האיש העשיר ביותר בתבל, ששווה כ-150 מיליארד דולר. "אדון בזוס ממשיך לשלם לאלפים רבים ממועסקי אמזון שלו משכורות שהן נמוכות כל כך, עד שהם נאלצים להסתמך על תכניות במימון משלמי המסים", אמר סנדרס בסרטון שהעלה לפייסבוק בשבוע שעבר. "בכנות, אני לא מאמין שאמריקנים מן השורה צריכים לסבסד את האנשים העשירים ביותר בעולם, משום שהם משלמים לעובדיהם שכר לא הולם".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים