"חוק הפייסבוק" אושר לקריאות שנייה ושלישית בוועדת החוקה

החוק יכלול הליך מהיר המחייב את בית המשפט להחליט תוך 48 שעות על הסרת תוכן פוגעני שנדרש באופן מיידי

16/07/2018 11:43
ועדת החוקה חוק ומשפט דנה ב"חוק פייסבוק". צילום: דוברות הכנסת

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה אתמול (א') לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק להסרת תוכן שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט, התשע"ז-2016, אליה מוזגה הצעת החוק הפרטית בנושא שיזמה חה"כ רויטל סויד.

כמו כן,הוסף סעיף תקדימי של הליך מהיר המחייב את בית המשפט להחליט תוך 48 שעות על הסרת תוכן פוגעני שנדרש באופן מיידי להסירו משום שהמשך פרסומו ברשת יפגע בביטחונו של אדם, בביטחון המדינה, או יביא לפגיעה חמורה בכלכלת המדינה או בתשתיות חיוניות, ביוזמת היו"ר, חה"כ ניסן סלומינסקי.

בוועדה אמרו השבוע כי הצעת החוק יוצרת כלי אכיפתי חדש במסגרתו יוסמך בית המשפט להורות בצו על הסרת תוכן מאתר אינטרנט במקרים בהם מתקיימים שני תנאים מצטברים: האחד, שנעברה עבירה פלילית באמצעות פרסום התוכן, והשני, שיש אפשרות ממשית שהמשך פרסום התוכן יפגע בביטחונו של אדם, בביטחון הציבור או פגיעה חמורה בכלכלת המדינה או בתשתיות חיוניות.

בוועדה הוסיפו עוד כי הצו המוצע אמור לחול על תוכן שמופיע ברשתות החברתיות כגון פייסבוק (Facebook), יוטיוב (YouTube), טוויטר (Twitter) וכדומה, וכן על ספק שירות איתור אינטרנטי כגון גוגל (Google), אשר ביחס אליו הצו יורה שלא לאפשר את איתור התוכן הפוגעני בתוצאות החיפוש.

חובת דיווח מפורטת על המסלול ה"וולונטרי"

ביוזמת יו"ר הוועדה, חה"כ סלומינסקי, נוסף מסלול של הליך מהיר להסרת תוכן שיש להסירו באופן מיידי כדי למנוע את הפגיעה ביעדים שצוינו לעיל. לפי המוצע, בנסיבות אלו בית משפט ידון ויחליט בבקשה לצו הסרת התוכן בהקדם האפשרי ולא יאוחר מ-48 שעות. עם זאת בית משפט רשאי שלא לקבל החלטה בתוך תקופת זמן זו אם לא שוכנע שביצוע הצו באופן מידי חיוני למניעת הפגיעה או כי לא ניתן לקבל החלטה תוך 48 שעות מטעמים מיוחדים שיירשמו.

במהלך דיוני הוועדה להכנת החוק, הסבירו גורמי התביעה כי כיום הם פונים לרשתות החברתיות בבקשות להוריד חומרים פוגעניים באופן "וולונטרי" לפי תנאי השימוש שלהן, ונמסר כי גורמים ממשלתיים אחרים פונים אף הם. ביוזמת ועדת החוקה וכדי להגביר את השקיפות והפיקוח על פניות אלה, הוחלט להטיל חובת דיווח מפורטת על המסלול ה"וולונטרי" האמור.

יו"ר הוועדה, חה"כ סלומינסקי, (הבית היהודי) אמר בדיון: "אני לא רוצה "שפייסבוק וגוגל יקבעו לנו את גבולות חופש הביטוי, שיקבעו מה לנטר ומה לא ומצד שני אני לא מוכן שקריאה לטרור או רצח יישארו שבועיים ברשת עד שבית משפט יכריע. לכן הגעתי לסיכום עם נשיאת בית המשפט העליון כי אם יפורסם ברשת דבר חריג בחומרתו שהסרתו נדרשת באופן מיידי, בית המשפט יהיה חייב על פי חוק תוך 48 שעות לסיים את הדיון ולהוציא החלטה".

חה"כ סויד (המחנה הציוני) אמרה כי "הצעת החוק הייתה צריכה לחול אך ורק על תכנים של הסתה לטרור. הרשת החברתית הראתה איך היא מאפשרת את טרור היחידים ואני עדיין חושבת שלרשתות החברתיות יש את היכולת לנטר ולהסיר ביוזמתן את התכנים הללו". היא פנתה לנציגי משרדי הממשלה: "היו זהירים מאוד עם השימוש בחוק. היזהרו לא לפגוע בחופש הביטוי, בזכות למחאה ולהפגנה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים