מצילים את החתולים הגדולים מסכנת הכחדה

יום החי בבר העולמי, שחל בשבת, מתמקד השנה בהעלאת המודעות לאוכלוסיות המידלדלות של בעלי חיים כמו האריה, הנמר, הצ'יטה והפומה ● בכמה מקומות בארץ יתקיימו פעילויות מיוחדות ליום זה – ולפורים

01/03/2018 15:45
מצילים את הנמרים ואת שאר הטורפים הגדולים. יום החי בבר העולמי. קרדיט: יח"צ

מדי שנה ב-3 במרץ מציינים ברחבי העולם את יום החי בבר העולמי. ביום זה, מדינות רבות החתומות על אמנת CITES של האו"ם מקיימות פעילויות לציבור בנושא השנתי הנבחר. השנה מתמקד היום העולמי בשמירה על החתולים הגדולים, בהם האריה, הנמר, הצ'יטה והפומה, במטרה להעלות את המודעות לאוכלוסיותיהם המידלדלות עד כדי סכנת הכחדה.

משפחת החתוליים מחולקת בישראל לשתי תתי-משפחות: החתולים הגדולים, ובה 18 מינים, והחתולים הקטנים, ובה 36 מינים. בארץ יש נציג אחד של החתוליים הגדולים – נמר מדבר, וארבעה נציגים של החתולים הקטנים – חתול בר, חתול ביצות, קרקל וחתול חולות. עד לפני כ-800 שנה חיו בישראל שבעה מינים של חתולים: האריה, הנמר, הברדלס (הצ'יטה), חתול הבר, חתול הביצות, הקרקל וחתול החולות.

בעולם, כמו בישראל, אוכלוסיית החתולים הגדולים מצויה בסכנת הכחדה, וארגונים רבים, בהם גני חיות, נרתמים להצלתם. בארץ לא נותרו חתולים גדולים בטבע, אולם בגני החיות ניתן לראותם. רשות הטבע והגנים אמונה על הפיקוח ומוודאת שתנאי הגידול והחזקתם בשביה נעשים בהתאם לתנאים שנקבעו באמנת CITES.

תכניות ניהול אוכלוסיית החתולים (EEP – ר"ת European Ex-situ Program) בנויות במדרג של רמות – החל בניטור בלבד, כלומר – מעקב אחר מספר הפרטים בגני החיות כדי לזהות מגמות מבעוד מועד ולנקוט בפעולות מתאימות, וכלה בניהול אינטנסיבי הכולל רישום הפרטים, ניתוחים דמוגרפיים ועוד. גני חיות שבוחרים להחזיק מינים אלה מתחייבים מראש למלא אחר תנאי התכנית. לדוגמה, בארגון גני החיות האירופי, שבו חברים גן החיות התנ"כי, הספארי, החי פארק בקרית מוצקין וגן החיות הלימודי בחיפה, יש 22 תכניות לניהול אוכלוסייה בשבי של מינים ותתי-מינים של חתולים בסכנת הכחדה. גן החיות התנ"כי משתתף בתכניות לניהול ארבע אוכלוסיות: האריה האסייתי, הנמר הפרסי (תת-המין שחי בעבר בצפון הארץ), הברדלס והטיגריס הסומטרי.

יום החי בבר העולמי בארץ

לכבוד יום החי בבר העולמי חברו השנה רשות הטבע והגנים וארגון גני החיות, ויציעו לציבור מגוון פעילויות בנושא – בשמורת טבע עינות צוקים, במתחם תל אפק שבגן הלאומי ירקון, וכן בגני החיות בירושלים ובחיפה, ובספארי ברמת גן. הפעילויות המרכזיות שיוצעו לקהל הרחב הן:

גיבורי על בגן לאומי ירקון (מתחם תל אפק) – כדי שחיות הבר יהיו פה גם מחר
לא רק באטמן, ספיידרמן וצבי הנינג'ה – הקהל הרחב מוזמן להיות גיבורי על ולשמור על המינים שלאט נעלמים מהעולם. במקום יעסקו בשאלות כמו: מדוע נעלמו הנמרים מנופי ארצנו? מה גורם לאוכלוסיית הנשרים להיות מצומצמת ופגיעה? מי באמת שומר על העטלף, על מיני הדו-חיים ועל לבנון הירקון? ואיך נעלם גומא הירקון מהטבע?

בביקור מוזמן הציבור להקנות משמעות חדשה למושג גיבור על ולהכיר את הגיבורים המקומיים, לצד גיבורי העל האהובים והמוכרים, דרך משחק משימות וסיפור מסגרת מרתק. המארגנים מזמינים את המבקרים להגיע מחופשים לבעלי חיים גיבורי על, וגם פיות יתקבלו בברכה.

האירוע יתקיים בשבת, 3 במרץ, בשעות 15:00-11:00. הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר – 28 שקלים, ילד – 14 שקלים), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

נמר שצולם במדבר יהודה ב-1985. צילום: אייל ברטוב

נמר שצולם במדבר יהודה ב-1985. צילום: אייל ברטוב

נמר חברבורות בשמורת עינות צוקים
לאן נעלם נמר החברבורות החמקמק, שנהג לצוד בעבר בסבך הצמחייה בשמורת עינות צוקים? ביום החי בבר העולמי מזמינים בשמורה את הציבור להצטרף ליום מרתק בעקבותיו, שבמסגרתו יתחקו המשתתפים אחר הסוואת בעלי החיים שחיים בה, יאפרו את פניהם באיורי בעלי חיים, יצאו לסיורים וישתתפו בסדנאות להכרת עקבות של חיות.

הסיורים יצאו בשבת, 3 במרץ, בשעות 10:00, 12:00 ו-14:00. הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר (מבוגר – 29 שקלים, ילד – 15 שקלים), חינם למנויי רשות הטבע והגנים.

גן החיות התנ"כי – שלוש פעילויות לקהל הרחב במהלך חופשת הפורים (עד מחר – ו')
בגן הוקמה תחנת הדרכה גדולה להיכרות עם החתוליים הגדולים – טורפי על בעלי תכונות ייחודיות המכשירות אותם להיות טורפים כה מוצלחים. בתחנה מיצגים מעניינים: שלד של חתול, גולגולות, פרוות, רגל של אריה ועוד.

כמו כן, הוצבה בגן סדרה של כ-20 תמונות בגודל A3 המספרות על חיי החתוליים. דרך התמונות המבקרים לומדים על אורח חייהם של החתוליים ועל תכונותיהם בהיבטי התקשורת, המבנה החברתי, דרכי הציד, ההסוואה, מבנה הגוף והטיפול בצאצאים. מתוך כך הם לומדים גם על שמירת טבע.

פעילות אינטראקטיבית: משפחת החתוליים – הטורפים המשוכללים ביותר. זו פעילות שבמסגרתה מכינים המשתתפים לכל טורף כרזה גדולה ובה תמונת הפרופיל שלו. מהתמונה יוצאים חיצים שמצביעים על חלקים בגופו ומסבירים על תכונותיו. הילדים מתאימים את כרטיסי המשחק לתמונה שבכרזה.

כן מתקיימות בגן במהלך ימי הפורים סדנת יצירה לילדים להכנת מסכות של חתוליים והדרכות ליד התצוגות של הטורפים הגדולים – העשרות והאכלות.

הספארי
בגן החיות הגדול שברמת גן מתקיים במהלך ימי הפורים ובשבת הקרובה, בין השעות 10:00-16:00 הפנינג חיות מחופשות. בספארי יחגגו את יום החתולים הגדולים בפעילויות מיוחדות לחג, ללא תשלום נוסף מעבר לדמי הכניסה:

אחת הפעילויות תעסוק בשאלות כמו: מה ההבדל בין טיגריס לנמר? ומיהו באמת הפנתר הוורוד? הכל על צבע בעולם החי בתחנה אינטראקטיבית בה יתנסו המשתתפים בהתאמת הפרווה לחתול הנכון, יגלו מדוע הנמר זקוק לצבעי הסוואה ויוכלו לגעת בפרוות אמיתיות.

פעילות אחרת, תחת הכותרת הפורימית הבה נרעישה רש רש רש, תעסוק בשאלות כמו: למה האריה שואג? ואיך עושה ג'ירפה? יחד יאזינו המשתתפים לקולות של בעלי חיים, ינסו לנחש לאיזה בעל חיים שייך כל קול ומה הוא מנסה לומר, ויגלו אם חתול בית יכול לשאוג ואם האריה יכול לגרגר.

עוד יתקיימו בספארי במהלך ימי החג ובשבת פינת סלפי שבה יוכלו המבקרים להפוך למטפלי אריות ליום אחד, יצירה פורימית של מסכות שונות, ואיפור פנים פראי לחתולים גדולים וחיות נוספות (בתשלום נוסף).

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. אור הושמנד

    לא להציל את החתולים הגדולים, הם נענשו על סיכון בני אדם. על כך מגיע להם עונש, ולא נסלח להם על כך לעולם! עלינו לחסל את כל החתולים הגדולים, שייכחדו כמו הדינוזאורים. אחרי הכול, האדם יותר חשוב מכל דבר אחר. מה שמועיל לאדם – ישרוד, מה שמזיק לאדם – ייענש בהכחדה.

אירועים קרובים