התחזית ל-2022: שנה יותר דיגיטלית, יותר אוטומטית ויותר חברתית

שלומי פרייס, מנכ"ל נטאפ ישראל, שוטח את הצפי של החברה לשנה החדשה הקרבה ובאה, כשהמגיפת הקורונה מוסיפה להשפיע על מצב העניינים

שלומי פרייס, מנכ"ל נטאפ ישראל.

השנים 2020 ו-2021 הביאו מהפכה לחיינו בסדר גודל גלובלי. היינו עדים להאצה של תהליכים טכנולוגיים, במיוחד בעולם העבודה, אך גם בתחומי החינוך, בריאות, מדיה וממשל. לכבוד השנה האזרחית החדשה, ריכזנו מספר תחזיות אפשריות לקראת שנת 2022.

גם השוק הישראלי עובר ונוגע בשינויים העולמיים. אנו רואים אימוץ מהיר של דיגיטציה ומעבר לתהליכים מבוססי טכנולוגיה, כאלה שבעבר עוכבו מסיבות שונות, מקבלים תאוצה

דיגיטציה – עוד לפני תקופת הקורונה, צוותי מחשוב ומנהלי ה-IT בארגונים קראו להניע את השינוי הדיגיטלי ולחזק את הערך העסקי, אך אחרי פרוץ המגיפה, גם מקבלי ההחלטות האסטרטגיות הבינו שהדיגיטציה קשורה קשר חזק לתפעול מוצלח של כל ארגון. כך למשל, בעידן הנוכחי התחזקו מגמות של ניתוח נתונים והפכו למקור מידע חשוב לקבלת החלטות עסקיות. בנוסף, הקווים בין העולם הפיזי לעולם המקוון נהיו מטושטשים וכך ניתן היום במקרים רבים לבחון רעיונות בצורה וירטואלית עוד לפני ששוקלים להוציא אותם לפועל.

מתקפות כופר – חודשי המגיפה הובילו לעלייה משמעותית בהתקפות הכופר, מאחר שיותר אנשים עבדו מרחוק, מה שהגביר את נקודות הפגיעות. ארגונים הבינו שהרבה תהליכי אבטחה ופרוטוקולים קיימים לא התאימו כבר למאבק בדרישות כופרה, ולכן עליהם להסתמך על מניעה באמצעות AI ועל מדיניות של אפס אמון (Zero Trust). גישה זו מכירה בכך שהתקפות יקרו, אך ממזערת את הנזק שלהן. השיטה היא לגלות קבצים נגועים, לזהות ולהחליף אותם כמעט בזמן אמת.

הגירה לענן והמחסור בכח האדם אימוץ הענן יתחזק אף יותר, ויהפוך את שרשרת התהליכים העסקיים לעמידה יותר. ארגונים שכבר עשו "שיעורי בית" הוכיחו יציבות במהלך המגיפה. עולם העבודה השתנה במהירות במהלך השנתיים האחרונות, ועובדים מצפים ליכולת לעבוד מכל מקום. מנגד, המעבר לעבודה מהבית חשף את המחסור בכוח אדם מיומן בתחומים רבים. נושא זה מהווה אתגר והזדמנות ומציב בפני אנשי הטכנולוגיה בעיה שאולי יוכלו לפתור באמצעים של תקשורת מרחוק. בנוסף, יש יותר משתמשים בשירותי אונליין ואם הם יתקלו במענה טוב ומאובטח הם פחות יחששו לחשוף פרטים אישיים שלהם בעתיד.

בינה מלאכותית – בשנת 2022 נראה יותר שימוש מבוסס AI גם בענפים כמו חקלאות, ייצור מזון, רשתות אוכל מהיר, בידור ואירוח ותהליכים של אוטומציה יהיו בכל מקום מסביבנו. ככל שיותר ארגונים ישתמשו ב-AI הם יהיו זקוקים לבסיס הטכנולוגי שיאפשר להם לעשות זאת. מומחים צופים שהשימוש בלמידה ממוחשבת יהפוך להיות זול בהרבה, בזכות השימוש בחיישנים. גם מדינות וממשלות צפויות להשקיע יותר בבינה המלאכותית כדי לקדם את הכלכלה של מדינתם ולהתחרות בשדה הגלובלי.

חשיבה ירוקה גם "החשיבה הירוקה" נמצאת בעלייה בעולם העסקי והארגוני. חשיבה כזו נובעת לא רק מרגולציה מתהדקת, אלא גם מהרצון לגייס עובדים מיומנים שיש להם מודעות סביבתית וחברתית. נראה פחות מפגשים בינלאומיים וטיסות לחו"ל, ומצד שני עבודה יותר גמישה, אוטומטית ונשענת על תוכנה. ארגונים יבחנו לא רק את ההשפעות החברתיות של המעשים שלהם, אלא גם את המעשים של השותפים שלהם ושל כל מי שהם באים איתו במגע.

השוק הישראלי – גם השוק הישראלי עובר ונוגע בשינויים העולמיים. אנו רואים אימוץ מהיר של דיגיטציה ומעבר לתהליכים מבוססי טכנולוגיה, כאלה שבעבר עוכבו מסיבות שונות, מקבלים תאוצה. האנטרפרייז בישראל כולל בנקים, חברות ביטוח שמעזים יותר להפנות שימושים לעולמות הענן ובונים אסטרטגיה של ענן היברידי, מתוך רצון ליהנות מהגמישות שמציעות חברות הענן. גם העובדה שבטווח של שנה וחצי מהיום, אנו נהנה מנוכחות של ענקיות הענן בישראל וגמישות צפוייה ברגולציה, תאפשר שימושים נרחבים יותר ביכולות אלה. הלקוחות מחפשים כיום את הדרך הנכונה והמתאימה לעשות זאת. מתקפות הכופרה האחרונות שהיו בכותרות, העלו עוד יותר את הצורך של הארגונים לחשוב ולהשקיע במניעת התקפות או הוצאת מידע מהארגון, תוך דגש על חזרה לעבודה מהירה וללא פגיעה בתהליכים. ארגונים מחפשים טכנולוגיות, שיאפשרו להם להגיב מהר לכל אירוע ולאפשר המשכיות עסקית לארגון וללקוחותיו. המידע מקבל ערך, הרבה יותר מבעבר, ואנו עדים לפרויקטים בעולמות ה-AI גם בתחומי הבריאות, הביטוח והמדעים. חברת נטאפ, המתמחה בתחום ניהול הנתונים בעולם היברידי, מרובה עננים, ובדגש על אבטחה וניהול הנתונים, משולבת היום בכל ארגון אשר נמצא בתהליכים הללו.

הכותב הוא מנכ"ל נטאפ

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. איתן בר-לב

    מידע מדויק עם המון מסרים ותובנות.

אירועים קרובים