תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » מכרז הפנטגון: מיקרוסופט, יבמ ואורקל הקימו לובי נגד AWS
אין כניסה למתחרים. אילוסטרציה: BigStock

מכרז הפנטגון: מיקרוסופט, יבמ ואורקל הקימו לובי נגד AWS

המהלך נעשה עקב חשש הענקיות כי הזוכה במכרז לאספקת מחשוב ושירותי ענן עבור הפנטגון היא הבלעדית והיחידה אשר תספק עבור משרד ההגנה האמריקני ויחידות הסמך שלו - את כלל השירותים האמורים

מאת 16 באפריל 2018, 10:03 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר גוגל+ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ענקיות הטכנולוגיה בונות קואליציה התומכת במאמציה של אורקל (Oracle) לטרפד את זכייתה הצפויה, עתירת המיליארדים, של AWS במכרז לאספקת מחשוב ושירותי ענן עבור הפנטגון.

העילה להתנגדות למכרז היא בשל היותו כוללני: כלומר, שהזוכה במכרז היא הבלעדית והיחידה אשר תספק עבור משרד ההגנה האמריקני ויחידות הסמך שלו – את כלל השירותים האמורים.

מיקרוסופט (Microsoft) ויבמ (IBM) הן שתיים ממתחרות הענן הבולטות ביותר של AWS, כמו גם ענקיות החומרה דל (Dell) ו-HPE. ארבע אלו הצטרפו לאורקל בשדולה המוקמת, שהחלה לפעול מול הממשל הפדרלי, נגד הבחירה ב-AWS – שלדבריהן נעשתה "בטרם עת", ומתוך רצון לשנות את תנאי הזכייה, כך שניתן יהיה לחלק את החוזה בין כמה ספקיות ענן. אורקל, יבמ ומיקרוסופט מתנגדות לאופיו של המכרז, הבנוי בשיטת "המנצח לוקח הכל", וגורסות כי על הפנטגון לבזר את השקעתו, ולפעול בעולם מרובה עננים.

אורקל השיקה את הקמפיין שלה עם מחאה רשמית בחודש שעבר, לאחר ש-REAN Cloud, שותף קרוב של AWS, הודיעה על חוזה שזכתה בו, בשווי של כמעט מיליארד דולר, על מנת להאיץ את אסטרטגיית אימוץ הענן על ידי מחלקת ההגנה האמריקנית. REAN Cloud יישמה בשנה שעברה אבטיפוס להגירה לענן עבור משרד התחבורה האמריקני. הפרויקט זכה לשבחים ולפרסים.

מחאה שנעשית על ידי השומר הזקן

בפברואר השנה הודיעה REAN כי זכתה בחוזה בהיקף 950 מיליון דולר, למשך חמש שנים, לפרויקט הגירה לענן. הוא כולל יישום פתרון, מותאם אישית, לאוטומציה של הרכש של צבא ארצות הברית, של משאבי ענן – תוך שמירה על יציבות מחירים. אורקל הגישה מחאה רשמית נגד הממשל, וטענה כי זכייה זו מפרה את תקינות ההליך של המכרז הגדול, עתיר המיליארדים, לאספקת שירותי ענן. זאת, כי משרד ההגנה בחר שותף ליישום המיכון של אספקת השירותים – בטרם שהחליט על זהות ספקית הענן שתספק אותם ותארח את עומסי העבודה הללו.

REAN דחתה את תלונותיה של אורקל ואת האיום שלה בהליכים משפטיים, ותיארה אותם כ-"מחאה שנעשית על ידי השומר הזקן". לאחר פרסום ההודעה על מכרז זה, מסר הפנטגון שלא היה מודע לחוזה, שנחתם על ידי יחידת החדשנות שלו, שפועלת בעמק הסיליקון, ושהפחית עקב כך את שווי החוזה ל-65 מיליון דולר.

ההכרזה על הזוכה במכרז הכולל עבור "(יוזמת הענן) לתשתיות משותפות עבור הפנטגון", JEDI (ר"ת the Joint Enterprise Defense Infrastructure), תהיה בסביבות חודש ספטמבר השנה. המכרז פתוח עד חודש מאי הקרוב. לזוכה היחיד מובטחים מיליארדי דולרים מהקופה הפדרלית. מדובר על חוזה שעתיד להימשך עד 10 שנים וששוויו מוערך ב-10 מיליארד דולר. המשרד, ציינו משקיפים, מציע למעשה חוזה IT שהוא יותר מחוזה IT – ענן מסחרי הוליסטי, שבכירי המשרד מציגים כאמצעי לחולל מהפכה ביכולות הצבא לבצע ביעילות משימות ולהגן על המולדת. הענן יתאפיין בנפח בלתי מוגבל ויהיה הענן הגדול ביותר שיהיה בשימוש הפנטגון.

הקמפיין של אורקל כרוך בתיאום מאמצים עם בעלות בריתה בעולם הטכנולוגיה, כמו גם בבניית אסטרטגיה תקשורתית מקיפה, ויצירת שדולה הפועלת מול פקידי ממשל בכירים ושרים, פקידים מהפנטגון ואנשים מהמנהל של דונלד טראמפ, נשיא ארצות הברית.

שנאה רבת שנים של טראמפ לאמזון

יצוין כי העובדה ש-AWS ככל הנראה תגרוף את מכרז הזהב, מגיעה למרות יחסו הגרוע והעוין של הנשיא טראמפ, עם אמזון (Amazon) בכלל ועם המנכ"ל והמייסד שלה, ג'ף בזוס, בפרט.

שנאתו של טראמפ לאמזון היא נושא שכבר נמצא שנים בכותרות, עוד לפני שהוא נכנס לבית הלבן. הזעם הזה הגיע לשיאים חדשים לפני כמה שבועות, כשטראמפ נכנס חזיתית בענקית הקמעונות בגלל עלויות המשלוח שלה והשפעתן על קמעונאים קטנים. טראמפ השתמש במילים קשות נגד אמזון על שהיא מנהלת עסקים לא הוגנים עם הדואר האמריקני, ושב וטען שעליה לשלם יותר מיסים למדינה. טראמפ עשה זאת, כהרגלו, באמצעות חשבון הטוויטר (Twitter) שלו. הנשיא האמריקני לא הזכיר בפומבי את החוזה המתגבש של AWS עם משרד ההגנה.

AWS חולשת על כ-44% משוק הענן, ולאחריה Azure של מיקרוסופט עם 7%, כך לפי גרטנר (Gartner). שוק הענן עמד בשנה החולפת על 180 מיליארד דולר והציג גידול של 24% לעומת 2016. AWS הוא העסק בעל הצמיחה המהירה ביותר והרווחי ביותר של אמזון.

צפרא כץ, מנכ"לית משותפת באורקל, ביקרה את תהליך הגשת ההצעות לחוזה מחשוב הענן הענק של הפנטגון. במהלך ארוחת ערב פרטית עם טראמפ, כץ התלוננה באזניו שנראה שהעסקה תוכננה כך ש-AWS תנצח במכרז. טראמפ אמר שהוא מעוניין בתחרות הוגנת, אבל לא אמר שבכוונתו להתערב בהצעות או בהחלטת הפנטגון, מסרו אנשים שנכחו באירוע.

מכרז הפנטגון: מיקרוסופט, יבמ ואורקל הקימו לובי נגד AWS Reviewed by on . ענקיות הטכנולוגיה בונות קואליציה התומכת במאמציה של אורקל (Oracle) לטרפד את זכייתה הצפויה, עתירת המיליארדים, של AWS במכרז לאספקת מחשוב ושירותי ענן עבור הפנטגון. ענקיות הטכנולוגיה בונות קואליציה התומכת במאמציה של אורקל (Oracle) לטרפד את זכייתה הצפויה, עתירת המיליארדים, של AWS במכרז לאספקת מחשוב ושירותי ענן עבור הפנטגון. Rating: 0

הגיבו


!!!!