משרד התקשורת העניק רישיון לבר אילן לקיים ניסויים ב-IoT ובדור 5

מדובר באוניברסיטה הראשונה שמקבלת רישיון מסוג זה ● הניסויים יתבצעו בשיתוף חברות וסטארט-אפים, כחלק מפעילות המרכז לערים חכמות שפועל במסגרת האוניברסיטה ● האירוע אמור היה להתקיים בהשתתפות שר התקשורת - אולם הוא לא הגיע

משמאל: מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, נשיא אוניברסיטת בר אילן, פרופ' אריה צבן, וזהר ינון, מנכ"ל האוניברסיטה, חותמים על הרישיון. צילום: יוני רייף

אוניברסיטת בר אילן קיבלה אתמול (ג') ממשרד התקשורת רישיון לקיים ניסויים בטכנולוגיות תקשורת מתקדמות, בהן האינטרנט של הדברים והדור החמישי. זוהי האוניברסיטה הראשונה בארץ לקבל רישיון מסוג זה. שר התקשורת, איוב קרא, שאמור היה להגיע לאירוע – נעדר ממנו.

הניסויים יתקיימו כחלק ממרכז הערים החכמות שפועל באוניברסיטת בר אילן, כאשר יחד עם החוקרים והסטודנטים ישתתפו בהם נציגי חברות וסטארט-אפים. במסגרת הרישיון שהעניק המשרד ייבחנו מערכות מבוססות תקשורת בטכנולוגיות שונות, על מנת לקדם מערכות הצפויות להשתלב במרחב הציבורי, שישפרו את איכות חיי התושבים ואת האינטראקציה בינם לרשות המקומית.

המרכז יפעל לבצע מחקרים בתחומי טכנולוגיה שונים, לרבות תקשורת אלחוטית צרת סרט, LoRa, Sigfox, NB-LTE, NB-IoT, טכנולוגיות אלחוטיות, סלולר דור 5 בתחומי תדר שונים וטכנולוגיות נלוות לשיפור יעילות (למשל MIMO), וגלים מילימטריים E&V Band. בתחום הקווי ייבחנו טכנולוגיות כמו סיבים אופטיים בתצורות פריסה שונות ואורכי גל שונים, נחושת בטכנולוגיות לשיפור יעילות G-fast, וכן V35 וטכנולוגיות חדשניות נוספות.

"המטרה: לחבר בין התשתית האופטית ודור 5 ל-IoT"

מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן, אמר כי "המעבר שלנו לדור 5 הוא המהפכה הגדולה. זו לא הרחבה רק של רוחב ואיכות הגלישה בטלפונים, זו מהפכה שתשנה את אורחות החיים שלנו". לדבריו, משרד התקשורת יודע מה הציפיות מהדור החמישי, אבל לא הצליח עדיין לפענח כיצד מיישמים אותו, ולכן הוא עוקב ולומד מכמה מקומות בעולם שחוקרים את ההתפתחויות בתחום. "יש בבר אילן פוטנציאל למשהו ייחודי, ולכן הרישיון שהענקנו למרכז הוא ייחודי ואין לו אח ורע. מה שחיפשנו והיה חסר לנו מאוד היה חיבור עם מקום שייצר שיתוף פעולה בין מחקר, חממות הפיתוח והעולם היישומי. כאן, בבר אילן, ראינו פלטפורמה במקום שחזק ביישום שלו, אבל לא משלב את עולם התשתית. זה הדבר שאנחנו מנסים לעשות – לחבר בין התשתית האופטית והדור החמישי לעידן האינטרנט של הדברים".

לדברי ד"ר אייל יניב, מנהל המרכז לערים חכמות, "המרכז הוא חלק ממטרתה של אוניברסיטת בר אילן להגביר את ההשפעה של מרכז אוניברסיטאי על החברה והקהילה, ולא רק על האקדמיה". הוא פירט על פעילות המרכז: "פועלות בו שלוש קבוצות של בעלי עניין בעיר חכמה – קבוצה גדולה של יותר מ-40 חוקרים מכל הדיסציפלינות, שבוחנים וחוקרים את הנושא בהיבטים שונים, קבוצת ערים שמעוניינות לקדם את הנושא בתחומיהן וקבוצה של ספקי טכנולוגיה לעיר חכמה, שפתרונותיהם נבחנים בקמפוס האוניברסיטה. הבנת הצרכים לצד אינטגרציה עם ידע רב שנוצר במקומות רבים ודיסציפלינות שונות – זה הדבר שיביא לפריצות הדרך המשמעותיות. הענקת הרישיון היא אבן דרך חשובה בפעילות שלנו, והוא מייצר מסגרת שתאפשר לנו לבצע ניסויים הרבה יותר משמעותיים".

כאמור, האירוע אמור היה להתקיים בהשתתפותו של השר קרא, אולם הוא לא הגיע, בסופו של דבר. אתמול פורסם בגלי צה"ל כי המשטרה פתחה נגדו בחקירה סמויה, בחשד למינויים פוליטיים ולקבלת מתנות מהדואר. קרא מכחיש וטוען שמתעסקים בזוטות במקום בהישגים שלו כשר התקשורת.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים