מתרחבת הצנזורה בסין: השלטונות חסמו לשימוש את ווטסאפ

האפליקציה, שנמצאת בבעלות פייסבוק, לא זמינה עוד בסין, במה שנראה כעוד צעד של הרשויות שנועד לבודד את הציבור העצום במדינת הענק מהמערב

בקרוב עם דפדפן. ווטסאפ

ווטסאפ (WhatsApp), שנמצאת בבעלותה של פייסבוק (Facebook), נחסמה לפעולה בסין. ממשלת מדינת הענק חסמה לחלוטין את האפליקציה, לאחר הפסקה קצרה של צ'טים קבוצתיים ושיתוף תמונות בפלטפורמה. מעתה לא ניתן יהיה להשתמש בה בסין כליל, כולל לא למשלוח הודעות טקסט.

המהלך הסיני יפגע, מן הסתם, לא רק במשתמשים אלא גם בפייסבוק, ששירותי הרשת החברתית המגה-פופולריים שלה נחסמו במדינה עוד ב-2009. שירותים אחרים בבעלותה של הענקית ממאנלו פארק, כמו ה-Messenger ואינסטגרם (Instagram) – גם הם אינם זמינים בסין. למעשה, ווטסאפ היה המוצר האחרון בבעלות פייסבוק שעבד במדינה ומנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, היה שקוע תדיר בניסיונות להיכנס אליה שוב ולפתוח את לב המנהיגות שלה לטכנולוגיה של הענקית שייסד – ניסיונות שכרגע נראה שעלו בתוהו.

נדים קובייסי, קריפטוגרף אפליקציות ב-Symbolic Software, סטארט-אפ למחקר הפועל מפריז, אמר כי החברה שלו הבחינה בשיבושים בשירות כבר ביום ד' שעבר וביום ב' השבוע. "חסימת הודעות הטקסט של ווטסאפ מצביעה על כך שהצנזורים הסיניים פיתחו תוכנה מיוחדת להפריע להודעות כאלה, המסתמכת על טכנולוגיית הצפנה המשמשת שירותים מעטים מלבד ווטסאפ", אמר קובייסי לניו-יורק טיימס (New York Times).

לעומת זאת, גוף המכונה The Open Observatory of Network Interference, הבוחן הפרעות רשת ותופעות צנזורה עולמיות, ציין כי סין החלה לחסום את ווטסאפ ביום א' השבוע.

אפל נענתה לדרישות – גוגל הפסיקה לפעול במדינה

בכדי לפעול בסין, נאלצות מספר חברות טכנולוגיה זרות להיענות לתקנות המקומיות, בעוד שחברות אחרות, כמו הענקית גוגל (Google), בחרו לצאת לחלוטין מפעולה במדינה.

אפל (Apple), לעומתה, הסירה ביולי תוכנה המאפשרת למשתמשי האינטרנט לחסום את "חומת האש הגדולה" של סין מחנות האפליקציות שלה במדינה, תוך שהיא חוטפת ביקורת על כך שנענתה לכללי הצנזורה המחמירים והולכים של בייג'ינג. ככלל, תוכנות אלה, המכונות רשתות וירטואליות פרטיות (VPN) – שיישומי VPN iOS שהוסרו על ידי אפל מה-China App Store היו רק חלק מהיצע של תוכנות דומות – מאפשרות לאנשים בסין לגשת לכל אתר אינטרנט בעולם, גם לאלה שנחסמו על ידי הרשויות.

מההתפתחות האחרונה – חסימת ווטסאפ במדינה העצומה – תיהנה בעיקר WeChat, שהיא מאפליקציות ההודעות הפופולריות ביותר בסין. WeChat טוענת שיש לה מעל 963 מיליון משתמשים והיא ידועה כאפליקציה שנמצאת בפיקוח הרשויות הסיניות.

בחודשים האחרונים העצימה סין את הצנזורה שלה והורתה לכמה מהשירותים הפופולריים שפועלים בה – כמו באידו (Baidu), שמפעיל מנוע חיפוש סיני, טנסנט (Tencent), שעוסק בשירותי תקשורת המונים, ו-ווייבו (Weibo), רשת חברתית סינית פעילה במיוחד – לצנזר תכנים אסורים על הפלטפורמות שלהם.

פייסבוק ו-ווטסאפ לא הגיבו לידיעה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים