ארגון בריטי הכניס את ויקיפדיה לרשימה שחורה עקב פרסום תמונת עירום; האתר מאיים בתביעה

ארגון Internet Watch Foundation הכניס את האנציקלופדיה המקוונת לרשימה השחורה שלו, בשל תמונה של קטינה עירומה שמופיעה על עטיפת אלבום של להקת הסקורפיונס באחד הערכים באתר ● מייסד ויקיפדיה, ג'ימי וויילס: "אני מפקפק גם בהיגיון שלהם"

מייסד ויקיפדיה, ג'ימי וויילס, שקל לנקוט בצעדים משפטיים כנגד הארגון הבריטי IWF (ר"ת Internet Watch Foundation), אשר הכניס את האנציקלופדיה המקוונת לרשימה שחורה בשל תמונה של קטינה עירומה שמופיעה על עטיפת אלבום באחד הערכים באתר. בריאיון ל-Channel 4 הבריטי, אמר וויילס, כי שקל את האפשרות לתבוע את הארגון, אך הוברר לו כי מאחר וארגון זה אינו יישות משפטית, יתכן שלא ניתן יהיה לתבוע אותו.

בסוף השבוע הוסיפו אנשי הארגון את ויקיפדיה לרשימה של אתרים שעשויים להכיל תכנים לא חוקיים. זאת, לאחר שאחד המשתמשים גילה תמונה של קטינה עירומה במאמר שעוסק באלבום Virgin Killer של להקת הרוק הגרמנית סקורפיונס משנת 1976.

וויילס הודה בריאיון, כי התמונה אכן "מפוקפקת", אך לדבריו מדובר במחאה אמנותית. "אינני מוטרד במיוחד מהתמונה אלא מההתנהגות של אנשי הארגון. יתכן שהם חורגים מסמכותם", אמר וויילס. זאת, משום ש-90% מספקיות האינטרנט בבריטניה חוסמות אתרים על סמך הרשימה השחורה של IWF.

למרות שב-IWF טוענים כי לא התכוונו לחסום את הגישה לוויקיפדיה, הרי שעורכים מתנדבים בבריטניה דיווחו, כי לא הצליחו לערוך ערכים באתר ומשתמשים התלוננו על קשיי גישה. "למרות שאין שום דבר לא חוקי בתיאור האלבום, נחסמה הגישה לדף הטקסט בוויקיפדיה", אמר וויילס בריאיון. "אני מפקפק גם בהיגיון שבחסימת התמונה עצמה".

וויילס ציין, כי מיליוני אנשים צפו בתמונה מאז שנוספה ויקיפדיה לרשימה השחורה. "מה הם יעשו אם אנשים יוסיפו לצפות בתמונה? יחסמו את רשת האינטרנט כולה?", תהה וויילס. הוא הודה שהמצב פחות גרוע מהצנזורה בסין, אך הוסיף שכרבע מהתכנים של ויקיפדיה מגיעים מבריטניה.

בנג'מין כהן, כתב הטכנולוגיה של Channel 4 שריאיין את וויילס, ציין כי התמונה מופיעה גם בחנויות מקוונות שבהן מוצע האלבום למכירה. "זה לא הוגן שאתרי אינטרנט מסוימים נחסמים ואחרים לא. אנחנו בידיים שלהם", אמר וויילס.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים