אנליסט: "ברכישת יבמ את נטצה יש הגיון עסקי וטכנולוגי"

תחת מותג הענק הכחול, אמר מייקל שיף - מייסד ואנליסט בכיר ב-MAS Strategies, "נטצה מצויה במצב טוב בהרבה בתחרות בשוק בו היא פועלת. יבמ, מצידה, העשירה את ההיצע שלה בעולם ניתוח הנתונים העסקיים" ● כעת, קבע שיף, "לאחר שליבמ ולאורקל יש מוצרים לטיפול בנתונים, על HP למצוא חברה שעימה תוכל גם היא להשיק מוצר שכזה"

"רכישת יבמ (IBM) את נטצה (Netezza) היא יותר מהגיונית", כתב בסוף השבוע מייקל שיף, מייסד ואנליסט בכיר, MAS Strategies. זאת, כזכור, לאחר שבערב החג רכש הענק הכחול את נטצה תמורת 1.7 מיליארד דולרים במזומן. הנרכשת מספקת מוצרים המשלבים בסיסי נתונים, שרתים ומערכי אחסון, בהתקן מרכזי אחד, קל להתקנה ולהטמעה, הדורש ניהול מועט.

לדברי שיף, ההיגיון שברכישה הוא לא רק עסקי, אלא גם טכנולוגי: ממילא רכיבי נטצה כבר כיום עושים שימוש בחומרה של יבמ, וכל הפלטפורמה שלה נבנתה מסביב לזו של הענק הכחול, בעיקר שרתי System X BladeCenter. בנוסף,  ציין שיף, פלטפורמת הנרכשת "מדברת" עם רכישות אחרות של יבמ בתחום התוכנות לניתוח עסקי ו-BI, ביניהן SPSS וקוגנוס (Cognos).

למרות שיבמ הודיעה, כי תשלב את מוצרי נטצה במערך התוכנות לניהול מידע שלה, שיף העריך שיבמ תמשיך להציע את מוצרי נטצה גם בנפרד, בשל התועלות הטמונות עבור צרכנים בעלי מגוון טכנולוגיות IT, להם מוצרי נטצה יכולים להיות מתאימים.

שיף ציין, כי ייחודה של נטצה היה שלמרות שפעלה בעולם ניתוח הנתונים, היא השכילה שלא לפתח תוכנות BI משלה, כמו גם לא תוכנות לשילוב מידע (Data Integration), אלא התמקדה באספקת התקן לעולם מחסני הנתונים. לכן, אמר שיף, נטצה נודעה כידידותית עבור ספקי IT אחרים, כי היא לא פגעה בהם ישירות. מצב זה עשוי להשתנות בעקבות הרכישה, אמר שיף, כי כעת היא פועלת בתחרות ישירה מול מי שלא פעלה בעבר.

כך, שיף ציין, כי כעת עשויות להיפתח כמה חזיתות מיריבות חדשות, ביניהן סאס (SAS), ביזנס אובג'קטס (BusinessObjects) שנרכשה על ידי סאפ (SAP), ואינפורמטיקה (Informatica). אין זה הגיוני, קבע שיף, כי שותפי נטצה מהעבר, שהם יריביו של הענק הכחול, ימשיכו להמליץ על מוצרי הנרכשת. מנגד, אנשי המכירות של יבמ יאזנו מגמה זו בכך שימליצו על תוכנות הענק הכחול לצד מוצרי נטצה.

שיף תיאר את מהליכיה של הנרכשת בעולם שילוב הנתונים כמי שביצעה צעדים "משיחיים-אוונגליסטיים", והפכה את התחום של התקן עבור מחסני נתונים – לפופולרי מאי פעם. למרות זאת, הוא מציין, היא לא הייתה הראשונה לעשות זאת, טרה-דטה (Teradata) עשתה זאת לפניה. בעקבות נטצה וטרה-דטה, אצמר שיף, הלכה אורקל (Oracle) והחלה להציע אף היא מכונת בסיסי נתונים משל עצמה – אקסהדטה (Exadata). הגרסה הראשונה של המוצר עבדה עם חומרת HP, אלא שבעקבות רכישת סאן (Sun) החליפה אורקל במכונת בסיסי הנתונים את חומרת HP בחומרה של סאן.

תחת מותג הענק הכחול, מסכם שיף, נטצה מצויה במצב טוב בהרבה בתחרות בשוק בו היא פועלת. יבמ, מצידה, העשירה את ההיצע שלה בעולם ניתוח הנתונים העסקיים. כעת, קבע, לאחר שליבמ ולאורקל יש מוצרים לטיפול בנתונים, על HP למצוא חברה שעימה תוכל גם היא להשיק מוצר שכזה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים