עוד סימן למשבר: ירידה בשכר הממוצע בהיי-טק

שכיר בהיי-טק השתכר בחודש מאי 26,342 שקלים – כ-2,500 פחות מאשר בחודש מרץ ● מספר המועסקים בענף עלה מסוף השנה שעברה ועד למאי ב-30 אלף ● עם זאת, הנתונים לא כוללים את גל הפיטורים האחרון

עובדי ההיי-טק מתחילים לראות סכומים קטנים יותר בתלוש המשכורת.

האם השכר בהיי-טק מתחיל לרדת? נתונים שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים שהסכום הממוצע שהשתכר שכיר בענף בחודש מאי האחרון עמד על 26,342 שקלים – כ-2,500 שקלים פחות מהנתון במרץ 2022, שעמד על 28,987 שקלים, וגם מזה שהושג אשתקד, שהגיע ל-27,232 שקלים.

סוגיית השכר בהיי-טק מעסיקה מאוד את בכירי הענף, במיוחד על רקע המשבר והירידות האחרונות בשערי המניות של חלק מהחברות. יש מי שמכנים את השכר הזה "מטורף" וטוענים שהוא גבוה מדי – אולי אף מעבר לסכום שהחברות באמת יכולות לשלם.

למרות הירידה, הנתון עדיין גבוה לעומת השכר הממוצע לשכיר בהיי-טק ב-2021, שעמד על 25,729 שקלים. אלא שיש לזכור שב-2021 עדיין ניכרו סימני הקורונה, שהמשק החל להתאושש ממנה. כמו כן, עדיין מדובר בשכר שגבוה באופן ניכר מזה של השכיר הממוצע במשק, שעמד על 11,753 שקלים – עלייה של 4.2% לעומת מאי 2021.

ההיי-טק עדיין במקום הראשון

ענף ההיי-טק – שמכונה על ידי הלמ"ס ענף המידע והתקשורת – ממשיך לתפוס את המקום הראשון מבין מגזרי המשק, כשהמרחק בינו לבין המגזר שבמקום השני – של השירותים הפיננסיים ושירותי הביטוח – הוא יותר מ-10%. אנשי הפיננסים והביטוח השתכרו במאי האחרון, בממוצע, קצת יותר מ-23 אלף שקלים. את המקום השלישי תופסים אנשי אספקת החשמל והמים, שירותי הביוב והטיהור, והטיפול בפסולת, עם משכורת ממוצעת של כ-19.5 שקלים. סוגרים את החמישייה הראשונה נותני השירותים המקצועיים, המדעיים והטכניים ואחריהם, בפער קטן, עובדי התעשייה.

ככלל, מספר המועסקים במשק עמד בחודש מאי על 4.185 מיליון – עלייה קטנה לעומת 4.152 מיליון בחודש מרץ. מספר המועסקים בהיי-טק הגיע ל-241,800, ומסוף השנה שעברה הוא עלה בקצת יותר מ-30 אלף איש. ענף ההיי-טק הוא השביעי בגודלו במספר המועבקים בו, כאשר במקום הראשון נמצאים עובדי החינוך ולאחריהם, בסדר יורד, ענפי שירותי הבריאות, הרווחה והסעד; המסחר הסיטני והקמעוני, כולל תיקון כלי רכב מנועיים; התעשייה; שירותי הניהול והתמיכה; והשירותים המקצועיים, המדעיים והטכניים. יש לציין שהשפעת גל הפיטורים האחרון בענף עדיין לא ניכרת בנתוני הלמ"ס.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים