בפעם הראשונה: הבחירות להסתדרות יתקיימו באופן ממוחשב – ללא נייר

את פתקי ההצבעה יחליפו מסכי מגע, שעליהם יופיעו תמונות המועמדים ● נחום אסד מנכ"ל ועדת הבחירות: "תוצאות ההצבעה - ביום הבחירות בחצות" ● עלות ההשקעה בתהליך: 50 מיליון שקל

נחום אסד, מנכ"ל ועדת הבחירות להסתדרות.

הבחירות להסתדרות הכללית שייערכו ב-24 במאי השנה, יתנהלו לראשונה בישראל באופן ממוחשב לחלוטין, כולל תהליך ההצבעה בקלפי. את פתקי ההצבעה המסורתיים והמעטפות יחליפו עמדות ממוחשבות, שבהן יהיו מסכי מגע בגודל של 21 אינץ', באמצעותם בעלי זכות הבחירה יקבעו מי יעמוד בראש ארגון העובדים הגדול – ארנון בר דוד, המכהן עתה בתפקיד היו"ר, או עופר עיני, היו"ר לשעבר שהחליט להתמודד שוב, לאחר שקודם לכן פנה לעסקים פרטיים.

תהליך המיחשוב יתבצע בשיתוף עם חברת מלם תים, שממחשבת כידוע גם את הבחירות לכנסת, אולם זו הפעם הראשונה שהיא מבצעת תהליך בחירה ממוחשב לחלוטין, במערכת עם מספר משמעותי של בוחרים.

יצויין כי בשנים האחרונות נעשו פעולות של מערכות בחירות ממוחשבות במפלגות ובארגונים קטנים יותר, חלקן עלו יפה ואחרות נכשלו והופסקו באמצע (בחירות לפריימיריז של מפלגת העבודה ובחירות למרכז הליכוד). הפעם החליטו בהסתדרות, בהוראת היו"ר בר דוד, לקיים מערכת בחירות דיגיטלית מלאה.

המערכת החדשה, שתחליף את פתקי ההצבעה ואת תיבות הקרטון בתחנות הקלפי, נבנתה במיוחד לטובת הבחירות למוסדות ההסתדרות, ונבחנה מאז הקמתה על ידי שתי חברות מובילות בתחום אבטחת המידע, על מנת להבטיח את טוהר הבחירות וחשאיותן.

מנכ"ל ועדת הבחירות של ההסתדרות, נחום אסד, אמר בראיון לאנשים ומחשבים כי בזכות התהליך הממוחשב של הבחירות, תוצאות הבחירות יתפרסמו בחצות יום הבחירות ב-24 במאי, זמן שיא בתהליכי בחירות שאנו מכירים עד כה.

אסד הסביר כי "מיחשוב תהליך הבחירות אפשר לוועדת הבחירות גמישות מירבית בהנגשת עמדות הבחירה, שיתפרסו על פני 2,031 קלפיות משלומי בצפון ועד אילת". אסד הוסיף כי "בעלי זכות ההצבעה יוכלו להצביע בקלפי שתהיה באזור מגוריהם, במקומות עבודה שבהם הותר להסתדרות להציב קלפיות, או באוהלים שיוקמו בסמוך לכניסה למקומות העבודה. בנוסף, בניגוד לתהליך הבחירות הארצי, כל בעל זכות בחירה יוכל להצביע גם בעיר אחרת, שאינה מקום מגוריו. כל מערכות המיחשוב בקלפיות תהיינה מסונכרנות, ויאפשרו לוודא מיידית את כשירות זכות הבוחר, ולוודא שלא הצביע במקום אחר".

אסד סבור שמיחשוב התהליך יגדיל את אחוזי ההצבעה, שבבחירות הקודמות עמדו על 42 אחוזים מכלל בעלי זכות הבחירה.

הקלפי הדיגיטלית בבחירות להסתדרות. עיבוד ממוחשב.

הקלפי הדיגיטלית בבחירות להסתדרות. עיבוד ממוחשב. צילום: דוברות ההסתדרות

כיצד תתבצע ההצבעה? 

אסד: "הבוחר יזדהה בקלפי, על ידי אחת מהתעודות המוכרות במדינת ישראל. המחשב שיהיה בחדר הוועדה יהיה מעודכן עד יום לפני, לגבי כל בעלי זכות ההצבעה". לפי אסד בכך מעלים את רמת האבטחה ופועלים למניעת זיופים או התחזות בשמות של מצביעים אחרים, כולל כאלו שאינם בחיים. "לראשונה נקבל יום לפני הבחירות מידע על בוחרים שרשומים בספר הבוחרים ולמרבה הצער נפטרו מאז שנרשמו, ובכך נמנע ניסיונות זיוף", הסביר אסד.

"לאחר שהבוחר אושר, הוא נכנס מאחורי פרגוד. שם ימתין לו מסך 21 אינץ'. הוא יכול לבחור את שפת ההצבעה – עברית או ערבית. לאחר שיבחר יופיע על המסך תמונותיהם של המועמדים, בן דוד ועיני. כל מה שהבוחר צריך לעשות הוא ללחוץ על התמונה של המועמד. המערכת תברר איתו האם זו כוונתו ולאחר שיאשר, תהליך ההצבעה יסתיים, והוא לא יוכל לשנות את הצבעתו. תהליך ההצבעה כולל עוד שלב, שבו צריך לבחור את הסיעה בהסתדרות שלה הבוחר רוצה להצביע, בתהליך דומה, ואילו לנשים, המחשב ידע להציג אפשרות שלישית לבחירה לראשות תנועת נעמת.

"בניגוד לתהליכי בחירות אחרים, הבחירה של הבוחר משודרת בצורה מאובטחת ומוגנת לשרתים המרכזיים של חברת מלם תים, שנבחרה לבצע את תהליך המיחשוב, ובסוף היום המערכות שלהם יעבדו את הנתונים לפי כל מבציע וירכזו את התוצאות", אמר אסד.

"הבחירות ירוקות לחלוטין – תרומתנו לשמירה על כדור הארץ"

אסד רואה בתהליך עוד רובד ששומר על סודיות ההצבעה, מאחר שבקלפי עצמה לא תהיה ספירה – מרגע שההצבעה מסתיימת, המחשבים יינעלו ושום מידע על ההצבעה לא יהיה עוד על המחשב שם.

אסד אמר כי הוא רגוע לגבי התהליך, הן מבחינת אבטחת מידע, והן מבחינת הגנה מפני שיבושים ותקלות אחרות".

"המידע יהיה על שרתים של מלם, מוצפן בשני מקומות שונים", הסביר אסד. "יש לנו שלושה גיבויים מוצפנים, פרשנו עשרות אנשי אבטחת מידע בכל הארץ, 300 טכנאים במקומות השונים, התקשורת היא ייעודית ומוצפנת, לא תלויה בשום תשתית תקשורת אחרת, או מערכות הפעלה אחרות".

"אני ישן טוב בלילה וסומך על אנשי מלם", הוא הצהיר.

יצוין כי במסגרת ההיערכות לבחירות, ערכה ההסתדרות פיילוט כדי לבדוק את המערכות – שעבר בהצלחה. אסד מעריך כי עלות מערכת הבחירות תהיה סביב ה-50 מיליון שקל, כאשר צריך לזכור שהיא גם חוסכת אלפי שקלים אחרים כתוצאה מחיסכון בנייר. "הבחירות תהיינה ירוקות לחלוטין, תרומתנו לשמירה על כדור הארץ", אמר אסד.

אסד מודע היטב לאתגר שההסתדרות לקחה על עצמה. הוא עצמו בעל ניסיון רב בניהול מערכות בחירות. לדבריו, גורמים מגופים שונים, כולל מוועדת הבחירות של הכנסת, מגלים עניין בבחירות ועוקבים אחריהן מקרוב. כל מה שנותר כעת לבדוק הוא שאם התהליך אכן יעבור בהצלחה, חברי ועדת הבחירות יצטרכו להסביר מדוע מה שטוב ל-601 אלף בוחרים חברי הסתדרות לא יכול להיות טוב לכלל אזרחי מדינת ישראל בבחירות הכלליות.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים