תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » הכנסת: הוגשה הצעת חוק להסרת המילה "מעבידים" מספר החוקים – ולהחלפתה ב-"מעסיקים"

הכנסת: הוגשה הצעת חוק להסרת המילה "מעבידים" מספר החוקים – ולהחלפתה ב-"מעסיקים"

לפי החוק החדש, תוחלף המילה "מעביד" ב-"מעסיק" בכל חיקוק בתחום דיני העבודה ויחסי העבודה ● אם החוק יעבור, רשויות מינהליות, רשויות ציבורית ובתי המשפט יחוייבו להשתמש במילה זו ● ח"כ נחמן שי ורוברט אילטוב, שיזמו את הצעת החוק, אמרו, כי "ההצעה מבקשת למנוע שימוש במונח אנכרוניסטי, המטיל על המעסיקים צל כאילו היו ציבור של מנצלים"

מאת 7 ביולי 2010, 12:38 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הח"כים נחמן שי (קדימה) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הגישו אתמול (ג') הצעת חוק במטרה למחוק כליל את המילה "מעבידים" מספר החוקים הישראלי, ולהחליפה במילה "מעסיקים".

לדבריהם, מטרתו של החוק המוצע היא להחליף בין המילים בכל חיקוק בתחום דיני העבודה ויחסי העבודה. כך, יחייב החוק להשתמש במילה זו בחקיקה ראשית ובחקיקה משנית עתידית. כמו כן, מוצע, כי רשויות מינהליות, רשויות ציבוריות ובתי המשפט יחוייבו להשתמש במילה "מעסיק".

ח"כ שי וח"כ אילטוב, המשמש גם כיושב ראש שדולת ההיי-טק של הכנסת, אמרו, כי "מטרת ההצעה להעביר מסר נורמטיבי של מערכת יחסים אחרת בין המעסיק לבין המועסק, המושתתת על כבוד הדדי, שיתוף פעולה ואיזון אינטרסים". הם טענו, כי "השימוש במילים איננו סמנטי בלבד. יש לו השפעה תודעתית והשלכות בשיח החברתי והכלכלי ועל יחסי העבודה במשק. ההצעה מבקשת למנוע שימוש במונח אנכרוניסטי, המטיל על המעסיקים צל כאילו היו ציבור של מנצלים".

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שיזם את הצעת החוק, אמר, כי "אסור לזלזל בכוחן של מילים, במשמעותן ובהשפעתן על עיצוב המציאות. שימוש כושל או שגוי במונחים אף יוצר אסוציאציות שליליות ועלול להעכיר את מהות היחסים שלא לצורך". הוא טען, כי "המונח 'מעביד' הינו אנכרוניסטי ושייך לימים חשוכים בהיסטוריה האנושית". לדברי עו"ד לין, "החוק ייטיב עם ציבור העובדים בישראל".

הכנסת: הוגשה הצעת חוק להסרת המילה "מעבידים" מספר החוקים – ולהחלפתה ב-"מעסיקים" Reviewed by on . הח"כים נחמן שי (קדימה) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הגישו אתמול (ג') הצעת חוק במטרה למחוק כליל את המילה "מעבידים" מספר החוקים הישראלי, ולהחליפה במילה "מעסיקים". הח"כים נחמן שי (קדימה) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הגישו אתמול (ג') הצעת חוק במטרה למחוק כליל את המילה "מעבידים" מספר החוקים הישראלי, ולהחליפה במילה "מעסיקים". Rating:

הגיבו