ארה"ב: עתירת מטא לא התקבלה – תביעת ההגבלים העסקיים נגדה תמשך

בתביעת ה-FTC נטען כי מטא היא מונופול דורסני, שפשוט רוכש חברות שאינו מסוגל להתחרות מולן ● הנציבות רוצה ש-מטא תמכור את ווטסאפ ואינסטגרם, אבל אפילו השופט שאישר את המשך העיסוק בתיק לא סבור שתצליח בכך

תמשיך בתיק נגדה. ה-FTC מול מטא.

בית משפט פדרלי אמריקני קבע אתמול (ג') כי ניתן להמשיך בהליך תיק ההגבלים העסקיים של נציבות הסחר הפדרלית, ה-FTC, נגד החברה האם של פייסבוק, מטא (Meta).

מטא ביקשה מהשופט ג'יימס בואסברג מבית המשפט הפדרלי בוושינגטון הבירה לדחות את התביעה, שבמסגרתה ביקש גוף ההגבלים העסקיים האמריקני מבית המשפט לדרוש מפייסבוק למכור את ווטסאפ ואינסטגרם שבבעלותה, עקב ריכוזיות-יתר.

"בסופו של דבר, האם ה-FTC תצליח להוכיח את עניינה ולנצח בסדר דין מקוצר ובמשפט זה רק ניחוש. בית המשפט מסרב לעסוק בספקולציות מסוג זה, ופשוט מסיק שבשלב המסוים הזה של בקשת הדחייה – שבו מתייחסים לטענות ה-FTC כנכונות – הסוכנות הגישה תביעה סבירה", כתב בואסברג בנימוקיו לדחיית הערעור של מטא.

ה-FTC נגד מטא – עושה ניסיונות לרסנה כבר שנים

כבר בפברואר 2019 הקימה נציבות הסחר הפדרלית צוות מיוחד, המונה 17 עורכי דין – בעלי מומחיות בתחומי הפרסום אונליין, הרשתות החברתיות, מערכות ההפעלה והאפליקציות לנייד – בכדי לפקח על התחרות בשווקי הטכנולוגיה בארצות הברית. המסקנות שהצטברו התכנסו לכדי פעולה משפטית שלא צלחה בקיץ, אבל כעת קיבלה אור ירוק להמשכה.

נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב טוענת כי מטא השתמשה בשיטה רכישה-או-קבורה (buy-or-bury) בלתי חוקית כדי לשמור על מעמדה המונופולי. לדבריה, לפלטפורמה לא היו מספיק "חוכמה עסקית וכישרון טכני" כדי לשרוד את המעבר למובייל בתחילת העשור האחרון, ולכן היא בחרה לקנות את המתחרים שלה כדי לבטל את התחרות מולם.

ה-FTC מתייחסת לרכישות של אינסטגרם ו-ווטסאפ בשנים 2012 ו-2014, בהתאמה. בעשותה כך, טוענת הנציבות, מטא (אז פייסבוק) הפכה את התחרות מולה לבלתי אפשרית.

עם תלונת ההגבלים העסקיים, ה-FTC רוצה שמטא תופיע בבית המשפט ושהשופט יורה לה להפסיק את ההתנהגות הזו, לשלם פיצויים ולבטל או למחוק רכישות כמו אלו של אינסטגרם או וואטסאפ.

ה-FTC ניסתה לתבוע את מטא על שימוש לרעה בכוחה מוקדם יותר השנה, אלא שביוני האחרון, אותו שופט פדרלי, בואסברג, קבע כי האישום דאז לא היה "מספיק מבחינה משפטית", ולכן ביטל את האישומים, למרות שהשאיר דלת פתוחה להגשת כתב אישום שונה, וזה בדיוק מה שעשתה הנציבות.

האישום הוגש כתיק חדש, אחרי שה-FTC תיקנה את כתב האישום ומסרה נתונים ומידע נוספים, לרבות מספר המשתמשים הפעילים, שבאמצעותם ניסתה הנציבות להוכיח כי למטא יש עמדת מונופול שהיא מנצלת לרעה. כעת סבור בואסברג שהאישומים טובים יותר ושהתביעה יכולה להימשך, למרות שמטא שבה וטענה כי יש לדחות את התביעה.

יצוין כי בואסברג, כאמור, לא סבור כי ל-FTC יש הוכחות וודאיות שלמטא אכן יש עמדת מונופול שהיא מנצלת לרעה. למעשה השופט רמז בדבריו שיהיה לנציבות קשה להוכיח זאת, דבר שעל ה-FTC לעשות כעת בתביעה.

רוכשת את המתחרות. מטא.

רוכשת את המתחרות. מטא. צילום: עיבוד מחשב - BigStock

ממשיכה לקבור מתחרות בקרבה

בתגובה בנדון ל-The Verge, ציינה מטא שהרכישות של אינסטגרם ו-ווסטאפ היו טובות לתחרות ולמשתמשים, וטענה שהיא תייצג עצמה בתביעת ההגבלים העסקיים בביטחון רב בצדקתה.

על פי The Information, נראה שה-FTC מנסה בתביעתו זו לא בהכרח לנצח את מטא, אלא לחזק תביעה אחרת שלו נגדה בגין רכישתה את אפליקציית הכושר הניידת Supernatural בכ-400 מיליון דולר, ואולי בכך גם למנוע עוד שלל רכישות שהענקית ממאנלו פארק מתכננת לעתיד הקרוב.

לפי Pitchbook, רכישת Supernatural – אם לא תבוטל במשפט שמנהל בעניינה בשל תלונה של ה-FTC – היא אחת מחצי תריסר הרכישות של מטא השנה, ולפחות החמישית שלה בשלוש השנים האחרונות.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים