מי מאיים על להט"בים בהודעות SMS?

רבים מבני הקהילה הלהט"בית קיבלו הלילה (ב') מסרונים שטוענים ש-"מגיע להם עונש מוות", שכביכול נשלחו מישיבת אור אלחנן ● בישיבה מכחישים שהם השולחים והגישו תלונה במשטרה ● בקהילה דורשים לפתוח בחקירה

איום ב-SMS על להט"בים.

אלפי להט"בים קיבלו במהלך הלילה (ב') הודעות SMS מאיימות, שטוענות ש-"מגיע להם עונש חמור", כגון עונש מוות. ההודעות מתחזות לכאלה שנשלחו מישיבת אור אלחנן – אולם בישיבה מכחישים זאת. לא ברור מיהו השולח, האם מניעיו הם רק להט"בפוביים ומאיזה מאגר מידע הוא שאב את הפרטים של הנמענים. כך או כך, הבוקר הגישו כמה מהקורבנות תלונות במשטרה, וח"כים וארגונים החלו לפעול בנושא.

בהודעות, שנשלחו ממספר כביכול גלוי – אבל כזה שלא פועל, נכתב כי "אתה להט"ב ולכן אתה משומד. מגיע לך עונש חמור, מוות וגירוש מהארץ. תבוא לישיבת אור אלחנן כדי לחזור בתשובה. נשמח שתעבר (שגיאת הכתיב במקור – י"ה) גיור לאמונה. תשלח הודעה לוואטסאפ (כאן ניתן מספר) או לטלגרם (תוך ציון קבוצת טלגרם, שאף היא לא ממש פעילה) לעזרה". החתום, כביכול, הוא הרב חיים אריה חדש, ראש הישיבה.

אלא שהרב והישיבה מכחישים שהם שולחי ההודעות. בהודעה שהם פרסמו נכתב כי "הנהלת ישיבת אור אלחנן מכחישה בתוקף את ההודעה הכוזבת שהופצה בשם ראש הישיבה. הוגשה תלונה למשטרה במטרה לברר את זהות מפיץ ההודעה הכוזבת". הרב חדש אמר לגלי צה"ל: "אני לא מעלה בדעתי מי יכול להפיץ דבר כזה בשמי".

"לא נעבור לסדר היום על מקרה חמור שכזה"

גם האגודה למען הלהט"ב פנתה למשטרה "במטרה לחקור את המקרה, ואנחנו קוראים וקוראות לחקירה פלילית, כפי שנדרש. לא נעבור לסדר היום על מקרה חמור שכזה. במידה שקיבלתם הודעה זו, אנא דווחו לנו במרכז הדיווח של האגודה".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית בעניין. "לא ברור כיצד הגיעו לידי הישיבה מאגרי נתונים ובהם פרטים אישיים של חברי קהילת הלהט"ב וחמור מכך – מדוע הם עושים בו שימוש כדי להלך אימים, להטריד ולאיים", כתב. "לפיכך, הריני לבקשך לפתוח בחקירה פלילית נגד שולחי המסרונים בגין עבירות לכאורה על חוק מניעת הטרדה מאיימת והחוק להגנת הפרטיות". בציוץ שבו פרסם המכתב כתב ח"כ להב הרצנו לנמענים שקיבלו אותו: "אתם מהממים!"

גורמים בקהילת הלהט"ב הביעו חשש שההודעה תפגע במיוחד בלהט"בים שנמצאים בארון, בהם אולי גם כאלה שהינם תלמידים בישיבה. אחד מהם, ערן אבן, פנה לציבור הרחב בפוסט בפייסבוק וכתב: "בחיים לא תבינו מה זה להרגיש ככה, לקבל ב-00:15 בלילה SMS כזה. אם הוא מגיע לאדם ה-'לא נכון', זה עלול להיות עבורו בור בלי תחתית. ה-SMS הזה לא מדגדג לי", אולם הוא הביע חשש שאחרים, שהוא כן נוגע להם, עלולים לפגוע בעצמם בעקבותיו.

"המתקפה התאפשרה בזכות חשיפת מאגר המידע של אטרף"

עינת מירון, מומחית להיערכות והתמודדות עם מתקפות סייבר, אמרה כי "נדמה שקמפיין הפישינג נגד חברי הקהילה הגאה, שככל הנראה התאפשר בזכות חשיפת מאגר המידע של אתר אטרף, שאוחסן בשרתי סייברסרב, מבהיר כי לא מדובר במתקפה איראנית, בזכות ההומור הגרוטסקי של התוקף. לא שזה הדבר החשוב בעניין. כן חשוב להדגיש את משמעות הודעות הפישינג, וזה שכרגע ההודעה נראית אישית לא שונה מכל הודעה שנשלחת בשם חברה סלולרית, בנק או כל גוף אחר, שגם בה יש פנייה ישירה שמנצלת את הרגלי חייו של המקבל".

היא ציינה כי "זוהי הזדמנות לבקש ולהפציר מכל אדם להיזהר מלשתף פעולה עם סוג הודעות שכאלה, לא ללחוץ על הלינק המצורף, לא לענות, לא למסור פרטים, והכי חשוב – להחליף סיסמאות מפעם לפעם ולוודא בידול בין השימוש בסיסמה בכל אחר בנפרד".

 

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. שלמה סנדר

    חחחחח
    הצחקתם אותי . בישיבת אור אלחנן לא מתעסקים בנושא הזה בחיים , תמים החבר כנסת הזה מיש עתיד ….
    כולכם עושים סערה על משהו שהוא אפילו לא שערה

אירועים קרובים