אמזון טוענת: עסקת ריליינס-פיוצ'ר ריטייל לא חוקית ויש לבטלה

ענקית המסחר האלקטרוני פנתה לגוף הרגולטורי ההודי, ה-CCI, בדרישה לפסול את המיזוג בין שתיים מהקמעונאיות הגדולות בהודו, בו היא נלחמת כבר חודשים ארוכים בכל האמצעים העומדים לרשותה

שתי ענקיות הקמעונאות במאבק משפטי בהודו. אמזון Vs ריליינס אינדסטריז.

ענקית המסחר האלקטרוני האמריקנית אמזון ביקשה מהרגולטור האמון על תחום ההגבלים העסקיים בהודו, ה-CCI (ר"ת Competition Commission of India), לבטל את הרישיון למכירת הנכסים הקמעונאיים של פיוצ'ר ריטייל (Future Retail) לתאגיד הקמעונאי ההודי ריליאנס אינדסטריז (Reliance) תמורת 3.4 מיליארד דולר.

הסיבה לעתירה, לפי אמזון, היא שהמכירה הושגה באופן לא חוקי, בגין הפרת צו התליית ההסכם. לדברי הענקית מסיאטל, אישור ההסכם נחשב כפסול משפטי, מאחר שהבוררות עדיין בתוקף. את הדברים כתבה Amazon.com במכתב ששלחה ל-CCI בשבוע שעבר.

מדובר למעשה בסכסוך בין שתי ענקיות ובעליהן הדומיננטיים – אמזון שבבעלות ג'ף בזוס, וריליינס אינדסטריז, שבבעלותו של האיש העשיר בהודו, איל העסקים, מוקש אמבאני. ריליינס אינדסטריז היא אימפריית העסקים של אמבאני בהודו, ולמעשה הקמעונאית ההודית פיוצ'ר ריטייל עתידה להתמזג עם חברת הבת שלה ריליינס ריטייל (Reliance Retail) – שתיהן עוסקות בקמעונאות כמובן.

המאבק המשפטי והעקרוני על המיזוג המתוכנן מתמשך כבר חודשים ארוכים, ומעיד בעיקר על התחרות העזה בין כל מי שמבקש להוביל את השוק הקמעונאי ההודי. ולא מדובר על סכסוך מבוסס אגו בלבד – עסקי הקמעונאות בהודו הענקית, כך לפי הסברה, יכולים להניב סכומים שיסתכמו אפילו בטריליוני דולרים. הקרב על פיוצ'ר ריטייל, הקמעונאית השנייה בגודלה בהודו והשותפה המקומית של אמזון, יכריע למעשה מי תתפוס עמדה מובילה במתן מענה לצרכים הקמעונאיים היומיומיים של יותר ממיליארד אזרחים.

מאבק למען שליטה טובה יותר בקמעונאות בהודו. אמזון. צילום אילוסטרציה.

מאבק למען שליטה טובה יותר בקמעונאות בהודו. אמזון. צילום אילוסטרציה. צילום: BigStock

אמזון שערערה והקפיאה – כעת אולי בישורת המאבק האחרונה

העסקה בין ריליינס לפיוצ'ר ריטייל החלה להתגבש באוגוסט 2020, ומיד לאחר מכן ערערה עליה אמזון במרכז הבוררות הבינלאומי של סינגפור. אמזון זכתה בצו מניעה נגד העסקה מבורר בסינגפור בשנה שעברה, בטענה שפיוצ'ר הפרה חוזים שמנעו ממנה למכור את הנכסים לגופים, כולל רילייאנס. 

בהמשך, בפברואר השנה, הורה בית המשפט הגבוה של ניו דלהי לקמעונאית ההודית פיוצ'ר ריטייל שלא להתמזג לעת עתה עם ריליינס ריטייל. הפסיקה הגיעה לאחר עתירה של אמזון, שהשינוי הטקטוני המתוכנן בשוק הקמעונאות בהודו מאיים עליה ועל עסקיה המתרחבים במדינה.

ריליינס האריכה את תאריך ההקפאה הארוך של העסקה עד ל-31 במרץ 2022, בגלל הבוררויות המתמשכות בנדון. כעת אמזון עושה עוד צעד מהותי בניסיונותיה למנוע את העסקה.

אמזון לא הגיבה לפרסום תביעתה, וגם פיוצ'ר ריטייל נמנעה מלהגיב לחדשות.

ריליינס הסתפקה בהודעה לבורסות ששלחה ביום א', בה ציינה כי היא מאמינה שה-CCI לא תירתע מה"יהירות של אמזון".

"בשלב זה, היועצים של אמזון, תוך התעלמות מוחלטת מהנורמות ובחוסר כבוד מוחלט לרשות הרגולטורית הסטטוטורית ההודית, סירבו לדון בעניין ויצאו מההליכים בניסיון לנצח את ה-CCI", ציינה ריליינס במכתבה.

כעת נותר לגלות האם הרגולטור ההודי יענה לדרישה של אמזון וישים סוף לסאגה – אם לאו.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים