אמזון דורשת לבטל את מעורבותה של יו"ר ה-FTC, לינה קאן, בתביעה נגדה

הענקית מסיאטל עתרה בבקשה ש-קאן - שנכנסה לתפקיד יושבת ראש נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב באחרונה - לא תנהל את חקירות ותביעת ההגבלים העסקיים נגדה, משום שאינה אובייקטיבית, לטענתה, בכל הקשור באמזון

גם פייסבוק מבקשת את פסילתה. לינה קאן, היו"ר החדשה של ה-FTC. צילום מתוך אתרה של קאן

אמזון (Amazon) הגישה בקשה רשמית לנציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב, ה-FTC, אתמול (ד') ובה היא דורשת שיו"ר הנציבות החדשה לא תהיה מעורבת בחקירות ובתביעת הגבלים עסקיים שנרקמת נגדה בזמנים אלו.

ה-FTC אחראית להגנת הצרכנים האמריקנים, וכן מבצע חקירות בעניין התחרות במשק. ענקית הקמעונאות אונליין החליטה "להיכנס" בלינה קאן, היו"ר החדשה של הגוף הרגולטורי, שזה עתה מונתה לתפקידה, ודורשת מקאן להישאר מחוץ לבדיקות של ה-FTC  בעניינה, וזאת מכיוון שלדברי אמזון קאן מוטה נגדה.

אמזון. צילום אילוסטרציה: BigStock

אמזון. צילום אילוסטרציה: BigStock

המאמר המפורסם נגד אמזון וענקיות הטק

קאן בת ה-32 – עורכת דין ילידת אנגליה ובת להורים ממוצא פקיסטני, שעברה כילדה יחד עם משפחתה להתגורר בארצות הברית – ידועה באמת במלחמתה בענקיות הטק האמריקניות, ובעיקר באמזון.

בשנת 2017, עוד בהיותה סטודנטית, פרסמה קאן מאמר ב-Yale Law Journal, שכותרתו "פרדוקס ההגבלים העסקיים של אמזון". מאמר זה ומה שקאן הציגה בו עוררו הדים רבים בעולם המשפט והמסחר בארצות הברית, לנוכח הטענה שהושמעה בו כי הגישות המקובלות של ארה"ב להערכת המצב התחרותי ביחס לחברות אינטרנט נכשלות כשהן מיושמות על פלטפורמות ענק דומיננטיות כמו זו של אמזון.

במאמרה זה הדגישה קאן כי השאלה המכריעה בהליכים כאלה, שאותה נהגו לבחון בארה"ב על בסיס חשיבה של אסכולת שיקגו משנות ה-70, היא בעיקר האם הצרכנים יקופחו בשל מחירים גבוהים יותר. עם זאת, קאן מתחה ביקורת על כך שכיום פרמטר זה אינו מספיק, מכיוון שחברה כמו אמזון יכולה להשיג שליטה ניכרת במגזרים שונים במשק, בעוד הלקוחות נהנים, לפחות על פניו, ממחירים נמוכים. במאמר כתבה קאן בין היתר כי "אלפי קמעונאים ועסקים עצמאיים חייבים לנסוע על המסילות של אמזון כדי להגיע לכביש, ותלותם במתחרה הגדולה שלהם הולכת וגדלה".

בעקבות העניין שעורר המאמר בזמנו, החליט רוהיט צ'ופרה, ראש ה-FTC באותו זמן, להעסיק את קאן כיועצת זמנית בנושא תחרותיות והגבלים עסקיים לקראת שימועים שעסקו, לראשונה מאז 1995, בשאלה האם הכלכלה המשתנה דורשת שינוי בגישת רשויות אכיפת החוק. משם פילסה קאן את דרכה די במהירות לצמרת הנציבות, וכאמור מונתה ליו"ר שלה באחרונה, עקב חילופי השלטון וכניסת ממשל ביידן לבית הלבן.

כעת, כאמור, אמזון למעשה הגישה בקשה לביטול מעורבות נגד קאן, כפי שדווח לראשונה בוול סטריט ג'ורנל. בעתירתה מבקשת הענקית מסיאטל מקאן להגביל את עצמה מכל הליכים הקשורים לאמזון, על בסיס הצהרותיה בעבר על החברה, כולל טענות שיו"ר ה-FTC הנוכחית כבר ביטאה באופן ברור ומוצהר, שאמזון היא מונופול ויש לפרק אותה.

מבחן פייסבוק עומד לפני קאן

יצוין כי ממש באחרונה ספגה ה-FTC תבוסה משפטית עם פסילתה של תביעת הגבלים עסקיים שהגישה הנציבות נגד פייסבוק (Facebook).

התביעה, שהוגשה עוד בטרם כניסתה של קאן לתפקיד, הייתה חלק ממאמצי ממשל טראמפ להביא לפירוקה של פייסבוק, במטרה לרסן את כוחה הרב, ונפסלה על ידי בית המשפט.

שופט בוושינגטון דחה ביום ב' השבוע את התביעה, שגרסה כי פייסבוק היא מונופול החונק את התחרות בשוק הרשתות החברתיות, בטענה שהנציבות לא הצליחה להוכיח את טענתה זו, וסיפק ל-FTC ארכה של 30 יום להגשת תביעה מתוקנת.

בעבור קאן מדובר במבחן מעניין בשאלה כיצד תתייחס כיו"ר החדש למצב שנוצר, והאם היא תמשיך לחתור לפירוקה של פייסבוק מנכסיה הרבים, אם לאו.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים