הציוצים הנשיאותיים הופסקו: טראמפ הושעה לתמיד מטוויטר

בטענה לחשש מפני סכנה לדמוקרטיה, הרשת החברתית המצייצת חסמה לתמיד את חשבון הנשיא היוצא, וזאת לאחר המהומות בגבעת הקפיטול, שאותן ליבה טראמפ ● גם פייסבוק, אינסטגרם ואפילו סנאפצ'ט לא יאפשרו לטראמפ להתבטא דרכן עד להודעה חדשה

סולק מטוויטר בגלל הפצת פייק. נשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ. אילוסטרציה: BigStock

למחאה האלימה ולפריצה לגבעת הקפיטול שביצעו כמה אלפי תומכי נשיא ארה"ב המכהן, דונלד טראמפ, בשבוע שעבר (ד'), בזמן שהקונגרס ביקש להעביר את השלטון לידי הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, יש מחיר. מי שמשלם אותו הוא הנשיא האמריקני עד ל-20 בינואר, טראמפ. הרשתות החברתיות שבהן עשה שימוש להפצת משנתו נעלו את שעריהן בפניו. בעיקר דרמטי הוא הסילוק לצמיתות מטוויטר, המגרש הביתי שלו.

[email protected] – חשבון הנשיא טראמפ הלא רשמי – היה פעיל בטוויטר כמעט 12 שנים, היו לו קצת פחות מ-90 מיליון עוקבים וכ-47,000 ציוצים מקוריים. חשבון זה לא ישוב לעולם לפעול ברשת החברתית המצייצת, כך הודיעה הנהלת טוויטר בסוף השבוע האחרון.

כך מצא עצמו טראמפ מושעה מפלטפורמת המדיה החברתית המועדפת עליו, בעקבות ההתפרעות של האספסוף האלים שהסתער על בניין הקפיטול בוושינגטון, ארה"ב, ביום ד' האחרון.

גם ענקיות מדיה חברתית אחרות, ביניהן כמובן פייסבוק ואינסטגרם, הלכו בעקבות טוויטר, וחסמו לזמן בלתי מוגבל את חשבונות טראמפ בפלטפורמות שלהן, לטענתן מתוך ניסיון לרסן את ליבוי היצרים מטעם טראמפ, אותו העביר לתומכיו המתוסכלים מהפסדו בבחירות דרכן.

טוויטר – הראשונה לחסום, שחזרה בה ואז החרימה לתמיד

היו לו ציפורים בראש. טראמפ. איור: BigStock

היו לו ציפורים בראש. טראמפ. איור: BigStock

הנשיא ה-45 נהג לעשות בטוויטר שימוש תכוף ומאוד לא שגרתי, בהתחשב בתפקידו – הדמות הפוליטית החשובה בעולם המערבי. למעשה טראמפ "עשה היסטוריה" באופן השימוש שלו ברשת המצייצת. בעיקר בשנה החולפת, אז אפילו "זכה" להסתרה של חלק מתכניו, כיון שהוגדרו כ"מוליכי שולל".

בין שלל עיסוקיו של הנשיא המכהן בנושאים שונים שחלקם היו לא מעט שנויים במחלוקת ומשונים – למשל שלל טענות כלפי הדואר האמריקני והרגלי המס של אמזון – הוא גם חולל מהומות עקב ציוצים סתומים שאיש כמעט לא הבין. כך למשל הוליד טראמפ "מילה" חדשה 'covfefe' – שמקורה בציוץ שפרסם נגד התקשורת ב-31 במאי 2017.

אבל הנזק האמיתי, ככל הנראה, שהשימוש במדיה החברתית על ידי טראמפ עשה הוא הסתה של ציבור מתומכיו כנגד המנגנון הדמוקרטי בארה"ב, בתוך שהוא מטפח אצלם תחושות קיפוח, תיאוריות קונספירציה, אמונה שהמדיה היא אויב, והרגשה שעליהם להיאבק על כבודם ובעיקר על ארצם, מפני לקיחתה בשבי על ידי הדמוקרטים, הנשיא החדש והנבחר ברוב גדול, ג'ו ביידן, ותקשורת המיינסטרים.

לאחר שההסתה הזו קיבלה ביטוי, אולי ראשון ובוודאי ראשון מסוגו במאה האחרונה, בעלייה לגבעת הקפיטול ופלישה לקונגרס, הרשתות החברתיות החלו להתנהג כמי שמבינות שהן מהוות למעשה במה להפצת משנתו של טראמפ, והגיבו בהשעיות וחסימות של תכני הנשיא.

טוויטר הייתה הראשונה להודיע ביום ד', ממש בזמן המהומות בוושינגטון, כי היא משעה את חשבונו של טראמפ ל-12 שעות. לאחריה פייסבוק ואינסטגרם שבבעלותה החמירו יותר בהשעייה ל-24 שעות. אבל האירועים לא פסקו להתגלגל, במיוחד בטוויטר.

טוויטר התנתה את החזרת חשבון הנשיא האישי בהסרה של שלושה ציוצים ספציפיים שטראמפ פרסם, ולאחר שהוא ככל הנראה הסיר אותם, טראמפ הודיע בציוץ מחשבון של יועצו, דן סקאבינו, כי הוא מחויב להעברת השלטון באופן מסודר. החברה החליטה לבטל את ההשעיה.

טראמפ הספיק לפרסם שני ציוצים ביום ו' בבוקר. בראשון כתב: "75 מיליון פטריוטים אמריקנים נהדרים שהצביעו לי, America First, Make America grate again, יהיה להם קול משמעותי בעתיד. לא יוכלו לזלזל בהם או להתייחס אליהם בחוסר הוגנות בכל דרך שהיא"; אז הגיע הציוץ האחרון בו עדכן טראמפ: "לכל מי שהתעניין, לא אגיע להשבעה ב-20 בינואר". כעבור מספר שעות, אחר הצהריים לפי שעון וושינגטון, טוויטר סגרה סופית את חשבון [email protected]

החברה נימקה את החלטתה הנדירה בכך ש"לאחר סקירה מדוקדקת של הציוצים האחרונים מחשבון realDonaldTrump וההקשר סביבם – באופן ספציפי כיצד הם מתקבלים ומפורשים בטוויטר ומחוצה לה – השעינו את החשבון לצמיתות בגלל הסיכון להסתה נוספת לאלימות", כך כתבה טוויטר בפוסט שהעלתה לבלוג שלה.

היא הוסיפה: "בהקשר לאירועים המחרידים השבוע, הבהרנו ביום ד' כי הפרות נוספות של כללי טוויטר עלולות לגרום לדרך פעולה זו ממש".

וכמו כדי להבהיר שהסיבה להשעיה מעוגנת במציאות, הוסיפה הרשת החברתית המצייצת וטענה באותו פוסט: "תכניות להפגנות חמושות עתידיות כבר החלו להתפשט בטוויטר ומחוצה לה, כולל התקפה משנית המוצעת על הקפיטול האמריקני ובנייני הקפיטול ב-17 בינואר 2021".

טראמפ, לפי הדיווחים, השתולל עקב החסימה והחל לנסות להעביר מסרים לעוקבים בטוויטר בדרכים אחרות – בציוץ שהעלה בחשבון הרשמי של נשיאות ארצות הברית [email protected], שם צייץ כי הוא מתעתד להקים פלטפורמה חברתית אלטרנטיבית למסריו; ודרך חשבונו בטוויטר של המנהל הדיגיטלי שלו, גארי קובי. שני הציוצים הוסרו מיד והחשבונות נחסמו גם הם.

פייסבוק השעיה עד להודעה חדשה

פייסבוק השעתה את טראמפ לפחות עד יום ההשבעה של ביידן, ב-20 בינואר, כשהיא מסבירה כי הסיכון הכרוך בלאפשר לנשיא היוצא להשתמש בפלטפורמה לפני כן "פשוט גדול מדי".

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, פרסם ביום ה' פוסט ארוך בהקשר להתרחשויות, ובו כתב בין השאר: "האירועים המזעזעים של 24 השעות האחרונות מוכיחים בבירור כי הנשיא דונלד טראמפ מתכוון לנצל את זמנו הנותר בתפקיד כדי לערער את מעבר הכוח השליו והחוקי ליורשו הנבחר, ג'ו ביידן".

עוד כתב צוקרברג: "החלטתו להשתמש בבמה שלו כדי להוקיר ולא לגנות את מעשיהם של תומכיו בבניין הקפיטול הפריעה בצדק לאנשים בארה"ב ובעולם. הסרנו את ההצהרות האלה אתמול, מכיוון ששפטנו שהשפעתן – וככל הנראה כוונתן – תהיה לעורר אלימות נוספת".

"במהלך השנים האחרונות אפשרנו לנשיא טראמפ להשתמש בפלטפורמה שלנו בקנה אחד עם הכללים שלנו, ולעיתים הסרנו תוכן או סימנו את הודעותיו כאשר הן הפרו את המדיניות שלנו", הוסיף. "עשינו זאת משום שאנו מאמינים כי לציבור יש זכות לגישה הרחבה ביותר האפשרית לדיבור פוליטי, אפילו לכזה השנוי במחלוקת. אולם ההקשר הנוכחי שונה כעת במהותו, וכולל שימוש בפלטפורמה שלנו כדי להסית התקוממות אלימה נגד ממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי".

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining…

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, 7 January 2021

גם אינסטגרם, שבבעלות פייסבוק, בחרה לנהוג באופן דומה.

מעניין לציין כי טראמפ ניסה לפנות לאפליקציית פארלה (Parler) – רשת חברתית אלטרנטיבית – ולבסס ממנה את נוכחותו במדיה החברתית. אבל גם ניסיון זה לא צלח.

גוגל פשוט סילקה את פארלה – יישום פופולרי בקרב תומכי טראמפ, שאליו נהגו משתמשיו להתייחס כאל סוג של טוויטר-עם-חופש-דיבור – מהחנות שלה, ה-Play Store. לדבריה, האפליקציה תשוב רק כשהיא תכיל "ניטור איתן יותר לתוכן בוטה".

גם יוטיוב, שבבעלות גוגל, הודיעה כי תעניק חסימות לערוצים שמפרסמים סרטונים עם טענות כוזבות, המפרים את מדיניותה. החברה הוסיפה והבהירה כי ערוץ שיקבל שלוש חסימות בתקופה של 90 יום – יוסר לגמרי מהפלטפורמה. בנוסף דיווחה יוטיוב כי אלפי סרטונים, שהפיצו פייק ניוז דרך שירות הזרמת הסרטונים שלה, הוסרו באחרונה.

וכך נדם קולו של דונלד טראמפ ברשתות החברתיות. סוף תקופה, אבל האם גם תחילתה של התפכחות והשתנות של המדיה החברתית בדרך להפוך ליותר אחראית על התכנים שמועלים בה? ימים יגידו.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים