תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » מחקר: פוטנציאל הרווח בהטמעת רשתות 5G – תלוי באבטחת השירותים החדשים
רווחיות תלויית אבטחה. 5G. צילום אילוסטרציה: BigStock

מחקר: פוטנציאל הרווח בהטמעת רשתות 5G – תלוי באבטחת השירותים החדשים

על פי פורטינט, קיימת אופטימיות רבה באשר לפוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות דור 5, אולם רק אם השירותים החדשים יהיו מאובטחים ומותאמים יותר למקרי שימוש מרכזיים בארגונים

מאת 9 בנובמבר 2020, 10:58 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

קיימת אופטימיות רבה באשר לפוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות דור 5, אולם רק אם השירותים החדשים יהיו מאובטחים ומותאמים יותר למקרי שימוש מרכזיים בארגונים; כך על פי מחקר חדש שנערך ביוזמת פורטינט (Fortinet). כ-90% מהמשיבים הסכימו כי יכולות האבטחה של מפעיל הרשת הסלולרית חשובות מאוד – ואף קריטיות.

המחקר נערך בשיתוף TelecomTV, HardenStance ו-ETSI. הסקר בוצע בקרב מפעילי רשתות סלולריות וספקי שירותי טלקום גלובליים גדולים, ובקרב ספקי מערכות חומרה ותוכנה בתחום הטלקום ברחבי העולם. "רשתות דור 5 הן בעלות הפוטנציאל להגביר את שוק הצרכנים והארגונים ולספק יתרונות כמו מהירויות גבוהות, זמן השהייה נמוך יותר ויותר רוחב פס", נכתב, "כמו כן, הדור החמישי של ההתקנים הסלולריים סולל את הדרך לשפר תחומים כמו: בריאות; תחבורה בכלי רכב אוטונומיים; וערים חכמות. הוא מציע שימושים חדשים ומשפר את חיי היום-יום. מצד שני, דור 5 מגביר משמעותית את מספר ההתקנים המחוברים, אשר מספקים כר פורה עבור פושעי הסייבר. לכן, מפעילי שירותים סלולריים וארגונים צריכים ליישם אסטרטגיית אבטחת סייבר, חזקה כדי להגן על התשתית שלהם – החל מליבת המובייל ועד לקצה הרשת".

מחקר רווחיות 5G. אינפוגרפיקה: פורטינט

מחקר רווחיות 5G. אינפוגרפיקה: פורטינט

על פי המחקר, כ-90% מהמשיבים צופים צמיחה בהכנסה הממוצעת פר-משתמש (ARPU) מההשקעות שלהם. צמיחה זו צפויה להיות מפוצלת באופן שווה בין רשתות דור 5 ציבוריות ופרטיות. היות שלפחות מחצית מכל הרשתות הפרטיות צפויות להיפרס ולהיות מנוהלות על ידי מפעילים, חברות אלו הן בעלות הפוטנציאל לתפוס עד 75% מעסקי דור 5 הכוללים.

64% ממשיבי הסקר טוענים כי השגת הרווחים הללו תהיה תלויה בהרחבת האבטחה הקיימת, מבחינת ארכיטקטורה ופעולות. כמו כן, 75% מהנשאלים העידו כי התאמת פתרונות למקרי שימוש של עסקים ספציפיים, היא היבט חשוב מאוד ואף קריטי עבורם, במיוחד בשווקים מרכזיים – כמו תעבורה, לוגיסטיקה, אוטומציה, ייצור ובריאות.

המודל העסקי הישן – לא יספיק

על פי עורכי המחקר, ההשלכה הכוללת של הדבר היא כי המודל העסקי הישן, של אספקת שירותי חיבוריות סלולר בלתי מובחנים, לא יספיק כדי להצליח, ולכן יהיה צורך ליצור שיתופי פעולה בעלי אחריות משותפת עם ספקים אחרים ועם הלקוחות הארגוניים שלהם. הצורך לשתף פעולה עם ספקים אחרים מהאקו-סיסטם – אפילו עם אלו המזוהים כמתחרים – היה ברור בקרב 44% מהמשתתפים, אשר ראו בספקי ענן שותפים או שותפים לרוב. רק 11% מהמשיבים ראו בהם מתחרים ישירים.

מחקר רווחיות 5G. אינפוגרפיקה: פורטינט

מחקר רווחיות 5G. אינפוגרפיקה: פורטינט

ממצאים אלו ממפים את חלוקת האחריות בין ספקי ענן והלקוחות הארגוניים שלהם, כאשר התחזוקה והאבטחה של התשתית מוטלת על ספקי התקשורת, בעוד שלארגון נותר לאבטח את הנתונים והיישומים שלו בעצמו.

עוד נמצא כי יותר מ-80% מהמשיבים סבורים שמאפייני האבטחה הטבועים של דור 5, לפי מפרט 3GPP (ר"ת Generation Partnrship Project) הם לא יותר מאשר הבסיס לשוק דור 5. כך, 62% מהמשיבים טענו כי חלק או רוב מקרי השימוש של דור 5 ידרשו מאפייני אבטחה נוספים. בנוסף לכך, כ-61% טענו כי הם לא מאמינים שישיגו צמיחה עסקית ב-ARPU, אם יגבילו את עצמם, כמעט או לחלוטין לשכבת החיבוריות של שרשרת הערך של דור 5. כ-90% מהמשיבים ציינו כי הם מחשיבים את ההתייחסות לדרישות האבטחה הגוברות של 5G ולמקרי השימוש שהוא יספק – כחשובים ביותר, או קריטיים.

רונן שפירר, מנהל שיווק פתרונות, פורטינט ישראל. צילום: יח"צ

רונן שפירר, מנהל שיווק פתרונות, פורטינט ישראל. צילום: יח"צ

לדברי רונן שפירר, מנהל שיווק פתרונות בפורטינט ישראל, "מנקודת מבט של תשתית, המעבר של רשתות הסלולר לדור 5 – בייחוד כשמדובר בהטמעות עצמאיות, SA, יוצר ציוויי אבטחה חדשים, אשר מתרחבים הרבה מעבר ליכולות הטבועות שהוגדרו. המבנה הווירטואלי, המבוזר והדינמי של ליבת דור 5 – בשילוב עם גידול מסיבי בסקלביליות, השימוש הגובר ב-MEC (ר"ת Multi-access Edge Computing) ועוד כמה שימושים קריטיים ברשת זו, דורשים אבטחה חזקה לתשתית הבסיסית ולמקרי השימוש העסקיים. אנו בפורטינט מאמינים כי רשתות דור 5 וההתרחבות של נוף איומי הסייבר, ימריצו את רשתות הסלולר והארגונים השונים לאמץ גישת אבטחה מוכללת, כדי להתמודד עם סביבה מתפתחת זו".

מחקר: פוטנציאל הרווח בהטמעת רשתות 5G – תלוי באבטחת השירותים החדשים Reviewed by on . קיימת אופטימיות רבה באשר לפוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות דור 5, אולם רק אם השירותים החדשים יהיו מאובטחים ומותאמים יותר למקרי שימוש מרכזיים בארגונים; כך על פי קיימת אופטימיות רבה באשר לפוטנציאל הרווח בעקבות הטמעת רשתות דור 5, אולם רק אם השירותים החדשים יהיו מאובטחים ומותאמים יותר למקרי שימוש מרכזיים בארגונים; כך על פי Rating: 0

הגיבו