האיחוד האירופי פותח בחקירת עסקת גוגל-פיטביט

בשלהי 2019 נודע כי ענקית הטכנולוגיה ממאונטיין וויו תרכוש את פיטביט תמורת 2.1 מיליארד דולר, אבל העסקה נתקלת בקשיים ● ברקע החקירה חששות מפגיעה בתחרות ביבשת וכן משימוש לא ראוי במאסת הנתונים האישיים שנאספים על ידי מוצרי הנרכשת

בדרך למהפכה פיננסית באיחוד האירופי? אילוסטרציה: BigStock

הנציבות האירופית (European Commission) הודיעה השבוע (ג') על חקירה מעמיקה בנושא ההשתלטות של גוגל (Google) על חברת פיטביט (Fitbit), תוך שהיא מציינת חששות ממיקוד פרסומות לפי מידע רגיש ושימוש לא מקובל בנתוני בריאות דיגיטליים שהבעלות על יצרנית צמידי הכושר והמוצרים הלבישים יכולה להקנות לגוגל.

אלפבית (Alphabet), חברת האם של גוגל, הסכימה לרכוש את יצרנית מכשירי הכושר הלבישים פיטביט תמורת 2.1 מיליארד דולר בנובמבר 2019. פרטי העסקה המתוכננת נמסרו מאז לאיחוד האירופי, ה-EU, ולנציבות, שהיא הגוף הביצועי שלו, וגוגל הגישה בהמשך התחייבויות לטפל בדאגות שהועלו סביב העסקה.

בין השאר התחייבה גוגל רשמית מוקדם יותר הקיץ ליצירת מאגר נתונים (data silo), אשר ישמור על הנתונים שנאספו באמצעות מכשירים לבישים בנפרד מכל מערך נתונים אחר שלה. כמו כן היא הבטיחה כי נתונים אלה יוגבלו משימוש במוצרי הפרסום שלה.

אבל הנציבות נותרה ספקנית בנוגע לכלל ההבטחות שניפקה הענקית ממאונטיין וויו, וכעת מסתבר כי החליטה על פתיחה בחקירה. "אין די בכך (בהבטחות – ג"פ) על מנת לבטל בבירור את הספקות שזוהו בשלב זה באשר להשפעות העסקה", ציינה הנציבות בהודעתה על ההחלטה לחקור את הרכישה המתוכננת.

האם העסקה תגדיל את כמות הנתונים "העצומה כבר כעת" שבידיה? גוגל

האם העסקה תגדיל את כמות הנתונים "העצומה כבר כעת" שבידיה? גוגל

הרכישה: תגדיל את כמות הנתונים "העצומה כבר כעת" שבידי גוגל 

המהלך נובע משום חשש עיקרי שהרכישה המוצעת תגדיל את כמות הנתונים "העצומה כבר כעת" שגוגל יכולה להשתמש בהם למיקוד פרסום ומודעות, מה שעלול להפוך את הדומיננטיות של ענקית החיפוש האמריקנית בפרסום אונליין לאפילו עוד יותר מבוססת.

ה-BBC ציטט מדברי הגוף רגולטורי האירופי שאמר כי "הנציבות חוששת שהעסקה המוצעת תביא לעיגון משמעותי יותר במיקום השוק של גוגל בשווקי הפרסום המקוון, על ידי הגדלת כמות הנתונים העצומה שגוגל כבר יכולה להשתמש בה לצורך התאמה אישית של המודעות שהיא מציגה".

הנציבות מתכננת גם לחקור איך ישפיע המיזוג עם פיטביט – שהמוצרים הבולטים שלה הם צמידי כושר ושעונים חכמים המנטרים בריאות – והבעלות העתידית שיקנה לה זה על מאגרי המידע הגדולים של נתונים אישיים שבידי הנרכשת. האיחוד הביע חשש מהיכולות של גוגל להשפיע על תחום הבריאות הדיגיטלית עקב העסקה, אם תצא אל הפועל.

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה. צילום: וויקיפדיה

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה. צילום: וויקיפדיה

"הדטה הזאת מספקת תובנות מרכזיות אודות החיים ומצבם הבריאותי של המשתמשים במכשירים אלה", הבהירה מרגרט וסטגר, נציבת התחרות של אירופה, בנוגע לחקירה ולדאגות שהשיקו אותה.

יצוין עם זאת כי גוגל כבר משיגה נתוני כושר מטלפונים חכמים. אמנם נתוני הכושר המתקבלים מאפליקציית סמארטפון כמו Google Fit אינם מדויקים כמו נתונים של שעון חכם או צמיד כושר, אך לפי דיווחים שונים, הם יכולים לצבור יותר נתונים ממה שניתן לחשוב. נתוני הכושר עוברים אל הענקית ממאונטיין וויו גם דרך פריטים לבישים שמריצים את פלטפורמת Wear OS, כמו שעונים חכמים מובילים, וביניהם ב-Fossil Gen 5 וה-Misfit Vapor X.

איום פוטנציאלי על היריבות בתחום

עוד תחקור הנציבות האם גוגל תהיה מסוגלת, עקב הרכישה, לגבור על יריבות בשוק המוצרים הלבישים ומנטרי הכושר, על ידי הגבלת התאימות בפלטפורמת אנדרואיד.

"השימוש במכשירים לבישים על ידי צרכנים אירופאים צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות. זה ילך יד ביד עם צמיחה מעריכית של נתונים שנוצרים באמצעות מכשירים אלה", הבהירה וסטגר שהוסיפה כי "החקירה שלנו מטרתה להבטיח שהשליטה של גוגל על נתונים שנאספו באמצעות מכשירים לבישים כתוצאה מהעסקה לא תעוות את התחרות".

מאז הקמתה בשנת 2007 הפכה פיטביט, הפועלת מבסיסה שבסן פרנסיסקו, לאחת מיצרניות המכשירים הלבישים המובילות בעולם. החברה מכרה למעלה ממאה מיליון מכשירים והיא מתהדרת ב-28 מיליון משתמשים במוצריה. רכישת פיטביט, אם תצא לפועל, אמורה לסייע לגוגל להתמודד עם יריבות בשוק המוצרים הלבישים ומנטרי הכושר והבריאות, ביניהן אפל (Apple), סמסונג (Samsung), וואווי (Huawei) וגארמין (Garmin) – שכזכור חוותה באחרונה מתקפת כופרה שהשביתה את שירותיה. אלא שכעת החקירה הגדולה מאיימת על העסקה ועלולה לגרום לכך שלא תצא כלל אל הפועל.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים