רויטל פולג מונתה למנכ"לית ויקימדיה ישראל

פולג, בעברה דיפלומטית וראשת משלחת הסוכנות היהודית בברזיל, נכנסת לתפקיד רגע לפני בר המצווה של הארגון, שמפעיל את ויקיפדיה ● היא מחליפה את מיכל לסטר, שהודיעה על פרישתה לפני מספר חודשים

רויטל פולג, המנכ"לית החדשה של ויקימדיה ישראל. צילום: יח"צ

רויטל פולג נכנסה לפני ימים אחדים לתפקידה כמנכ"לית ויקימדיה ישראל – השלוחה המקומית של העמותה שמפעילה את האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. היא החליפה את מיכל לסטר, שהודיעה על פרישתה מהתפקיד ביולי האחרון.

פולג מצטרפת לעמותה לאחר שכיהנה בתפקידה האחרון כראשת המשלחת של הסוכנות היהודית בברזיל. לפני כן היא שימשה במספר תפקידים דיפלומטיים. על פי ויקימדיה, "פולג מביאה עמה ניסיון רב בארגונים מקומיים ובינלאומיים, ורשת ענפה של קשרים במגזרים הציבורי והפרטי".

במכתב ששלחה ל-ויקיפדים (חברי קהילת ויקיפדיה) ולאנשי העמותה ציינה פולג כי "בהתרגשות רבה ותחושת שליחות גדולה נכנסתי בימים אלה לתפקידי כמנכ”לית ויקימדיה ישראל".

"לא בכדי אופפות אותי תחושות אלה", הוסיפה. "מאז ומתמיד היו עולמות התוכן והידע המנוע שדרבן אותי לעשייה, צמיחה ולימוד לסוגיו, והניצוץ שהדליק את אור הסקרנות בעיניי. על כן, המשימה שנכונה לי ב-ויקימדיה היא סוג של סגירת מעגל והזדמנות ליצור, לתרום ולקדם פעילות שהינה חלק אינטגרלי ממי שהנני וממה שאני מאמינה בו מאוד".

"אני גאה להיות חלק מיצירה גלובלית אדירה, נטולת גבולות, שהיקפיה לא זו בלבד שאינם מוגבלים, אלא ממשיכים לצמוח ולהתרחב תדיר, על ידי אנשים ונשים שתורמים לידע האנושי כל אחד ואחת בדרכם, תשומתם ויכולותיהם, ומשביחים אותו באופן מתמיד. בלעדיכם, כל זה לא היה אפשרי", ציינה.

עוד מעט בר מצווה. ויקימדיה ישראל

עוד מעט בר מצווה. ויקימדיה ישראל

עוד ציינה פולג ש-"אני תקווה כי יחד, נמשיך בעשייה מאתגרת זו ונוסיף עליה, ובו זמנית נשכיל להרחיב את הקהילה המקומית, להעשירה ולגוונה. זאת, בשאיפה לתת ביטוי, ככל הניתן, לפסיפס מרכיביה של החברה הישראלית כולה, ולצעוד לאורכו ולרוחבו של המסע המרתק הזה של הרחבת והפצת הידע החופשי תוך שיפור מתמיד של התכנים, היכולות, הנתונים והכלים המאפשרים את הנגשתו".

לדבריה, "המשימה העומדת אל מול עינינו, ואשר תמשיך ותלווה אותנו, הינה, לפני הכל, קידום והנגשת הידע וההשכלה בישראל, ומכאן – אל רחבי העולם. ישראל התברכה במגוון רחב של יכולות ותחומי ידע ובקיאות שהם ייחודיים לנו, ומיומנויות פורצות דרך ששינו את פני החברה האוניברסלית. בידינו הוא להרחיב את פוטנציאל הנגשתם והשימושיות בהם, באמצעות מיזמי ויקימדיה לסוגיהם".

עמותת ויקימדיה ישראל, שמאגדת את שלל השירותים של האנציקלופדיה החופשית בעברית – ויקימילון, ויקיציטוט, ויקירפואה ואחרים, תחגוג ביוני הקרוב בר מצווה. היא באה לעולם שש שנים אחרי שג'ימי וויילס ייסד את ויקיפדיה ב-2001 וארבע שנים אחרי ייסוד עמותת ויקימדיה העולמית ב-2003. שלשום פרסמה העמותה הישראלית כי במהלך 2019 נצפו יותר מ-580 מיליון דפים ב-ויקיפדיה העברית ונכתבו למעלה מ-21,900 ערכים חדשים. הערך שזכה השנה למספר הכניסות הרב ביותר הוא זה שעל שמו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

  1. נציבי

    לפני שנים הוספתי לויקיפדיה בעברית פרגרף לערך צרעת, ולויקיפדיה באנגלית מראי מקום לערך HANDS ON MUSEUMA. בלי שום קושי. השנה נסיתי לעדכן בעברית את הפרגדף על הצרעת ולהוסיף פרגרף על טורנדו. הפעם היו פרגרפים אלו חשובים, וכללו אינפורמציה חדשה למניעת הדבקה בצרעת, ולהצלת חיים בטורנדו. זו היתה ויה דולורוזה. נרשמתי כחבר, אבל עידכוניי נמחקו פעם אחר פעם ע"י שוטרים מתנדבים של ויקיפדיה, כאשר ניצלתי את חברותי לשאול למה, נעניתי בהנחיות סותרות של השוטרים. התברר לי שהשוטרים מומחים במה שהם קוראים הדקדוק הויקיפדי, אבל אין להם מומחיות מדעית בשום שטח שהוא. חלקם דורש לפרט מה שאינם מבינים, חלקם דורש לקצר מה שאינם מבינים, וחלקם מוחק מה שאינם מבינים "מחוסר ענין לציבור". התברר שהיסטוריה הם מבינים, כי אין הרבה מה להבין בביוגרפיה. כך ילדה חמודה כתבה עשרות ביוגרפיות של נסיכות באירופה באלף השנים האחרונות, וזה ממש מקסים, אבל איני יודע למי זה יועיל. אחד השוטרים מתהדר ב-900 ערכים שהוא הוסיף לויקיפדיה, שלעניות דעתי לא יועילו ולא יענינו לאף אחד. לעומת זאת יש תלונות רבות בשיחות, על שוטרים המוחקים ערכים חדשים וקיימים מדעיים וטכניים מחוסר עניין לציבור לדעת השוטרים. אין כמובן מינוי לשוטרים. ההבדל הוא שמי שכותב ערך משקיע כמות זמן עצומה, גם כדי לעמוד בכללי הדקדוק הויקיפדי, ושוטר מתנדב מוחק עשרות תוספות וערכים ביום בלחיצת כפתור אחת, אם זה משהו מעבר להבנתו, והשוטרים מנצחים בגדול. הם לא רואים את תפקידם לעזור ולתקן כדי להגיע לכללי הדקדוק הויקיפדי, אלא הנשק שלהם הוא מחיקה, בין אם בגלל טעות בדקדוק הויקיפדי, ובין אם לדעתם הערך מיותר כי אינם מבינים אותו או מכל סיבה שהיא. כך מי שמפרט בהוראת שוטר ויקיפדי, יכול למצוא למחרת שהערך נמחק כי שוטר ויקיפדי אחר דורש לקצר, וזו דוגמה אחת. כך נוצר מקצוע, מעין עורכי דין להעלאת ערכים לויקיפדיה תמורת תשלום. כל הכבוד לך ולרצונך הטוב ומטרתך הנעלה, אבל אינני יכול להקדיש ימים רבים רק לויכוחים עם שוטרים לא מקצועיים, כי יש עוד דברים בעולם חוץ מויקיפדיה. רציתי להביא כל זאת לידיעתכם. ובטשר להרצאתך בוידאו, האלקטרוניקה מעוותת את הקול, ואת מדברת הרבה יותר מדי מהר מכדי שאפשר יהיה להבין בקול המעוות של הוידאו. למרות שלא הבנתי את ההרצאה, אני בטוח שאין כוונתך לעשות את ויקיפדיה לאתר על היסטוריה של אנשים, ולא לאחוזה של שוטרים מתנדבים שכל מומחיותם היא רק בדקדוק הויקיפדי.

אירועים קרובים