מהפך: ג'ף בזוס חזר להיות האיש העשיר ביותר בעולם

בסוף 2019, בזוס מוביל בשלושה מיליארד דולר על פני ביל גייטס - כך עולה מנתונים שפרסמה בלומברג ● מחצית מהעשירייה הראשונה ו-23 מתוך ה-100 הנכללים ברשימה הם בכירי היי-טק

הפסיד 13.5 מילירד דולר בין לילה. ג'ף בזוס, מייסד אמזון. צילום: סטיב ג'ורבטסון, מתוך ויקיפדיה

ההיי-טק מוביל ברשימת עשירי העולם של בלומברג: בכירי הענף נמצאים בראש הרשימה, ומהווים מחצית מהעשירייה הראשונה ו-23 מ-100 האנשים המדורגים בה. את המקום הראשון כובש ג'ף בזוס, שחזר אליו לאחר שעקף את ביל גייטס, שהוכתר כאיש העשיר ביותר בעולם רק בחודש שעבר.

ביל גייטס. צילום: מחלקת DFID הבריטית, מתוך ויקיפדיה

ביל גייטס. צילום: מחלקת DFID הבריטית, מתוך ויקיפדיה

שוויו של בזוס עומד על 116 מיליארד דולר וגייטס, שירד למקום השני, לא מפגר בהרבה אחריו, עם 113 מיליארד. מייסד ומנכ"ל אמזון איבד ב-2019 סכום של 8.75 מיליארד דולר ומייסד מיקרוסופט הגדיל את הונו ב-23.1 מיליארד. הסיבה העיקרית לכך היא העלייה בשערי המניות של הענקית מרדמונד שהוא מחזיק. במקום השלישי נמצא המיליארדר הצרפתי ברנרד ארנול ואחריו וורן באפט.

חמישי ברשימה הכללית, ושלישי בדירוג עשירי ההיי-טק, הוא מארק צוקרברג עם הון של 79.4 מיליארד דולר. גם הוא הגדיל את הונו במהלך 2019 – במקרה שלו ב-27.4 מיליארד דולר. במקומות השביעי והשמיני בדירוג הכללי נמצאים המייסדים של גוגל, לארי פייג' וסרגיי ברין – הראשון עם הון של 65.2 מיליארד והשני עם 63.3 מיליארד. הונו של פייג' עלה ב-14 מיליארד דולר וזה של ברין – ב-13.4 מיליארד. האישה היחידה בעשירייה הראשונה (והיא אינה מתחום ההיי-טק) היא ג'וליה פלשר קוך, שהרוויחה את כל הסכום, 62.1 מיליארד דולר, השנה – לאחר מות בעלה, דיוויד קוך, כחלק מהחברה רבת הזרועות שלהם, תעשיות קוך.

לארי אליסון יו"ר ומנהל טכנולוגיות ראשי באורקל. צילום: יח"צ אורקל

לארי אליסון יו"ר ומנהל טכנולוגיות ראשי באורקל. צילום: יח"צ אורקל

בכיר ההיי-טק הראשון בעשירייה השנייה הוא לארי אליסון, שמדורג במקום ה-14 ברשימה עם 59.3 מיליארד דולר – 9.93 מיליארד יותר מאשר בסוף השנה שעברה. סטיב באלמר, לשעבר מנכ"ל מיקרוסופט, מדורג מיד אחריו, לאחר שהונו עלה השנה ב-19.9 מיליארד דולר ל-58.5 מיליארד. באלמר אמנם פרש מהחברה ב-2013, אך הוא עדיין בעל מניות רבות בה.

במקום ה-19 ברשימה הכללית והשמיני מבין בכירי ההיי-טק ממוקם ג'ק מא, מייסד עליבאבא, עם 47.1 מיליארד דולר. מא, שלפני חודשים אחדים פרש מהחברה שהקים, הגדיל השנה את הונו ב-11.4 מיליארד דולר. אחריו בדירוג אנשי ההיי-טק, ובמקום ה-23 ברשימה הכללית, נמצא פוני מא, המייסד המשותף והמנכ"ל של התאגיד הסיני טנסנט, עם הון של 39.4 מיליארד דולר – 7.17 מיליארד יותר מאשר בסוף 2018.

פרופ' האסו פלטנר, מייסד סאפ ויו"ר מועצת המנהלים בחברה. צילום: אבי בליזובסקי

פרופ' האסו פלטנר, מייסד סאפ ויו"ר מועצת המנהלים בחברה. צילום: אבי בליזובסקי

רוב המיליארדרים הם אמריקנים. בקרב עשירי ההיי-טק יש סינים והודים, אך רק אירופי אחד – פרופ' האסו פלטנר, מייסד סאפ, ששוויו נאמד ב-15.2 מיליארד דולר, לאחר שזה עלה "רק" ב-3.2 מיליארד.

לסיום, למקרה שתהיתם, מק'נזי בזוס, גרושתו של ג'ף, נמצאת במקום ה-25 ברשימה עם הון של 37.5 מיליארד דולר, שהשיגה בעיקר עקב נישואיה למייסד ומנכ"ל אמזון. בזוס הרוויחה השנה 20.3 מיליון דולר, כתוצאה מגירושיה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים