תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » 2019: זינוק של יותר מפי שניים בסכום האקזיטים
כדאי שלא נעשה אקזיט מהכיוון החיובי של ההיי-טק שלנו. צילום אילוסטרציה: BigStock

2019: זינוק של יותר מפי שניים בסכום האקזיטים

הסכום הכולל של הרכישות של חברות ישראליות נשק השנה ל-10 מיליארד דולר - כך על פי נתונים של PwC, שמסמנת את 2019 כאחת השנים הטובות בעשור

מאת 24 בדצמבר 2019, 11:37 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

זינוק של יותר מפי שניים בסכום הכולל של האקזיטים של סטארט-אפים וחברות היי-טק מישראל, שגדל ב-102% לעומת 2018; כך עולה מדו"ח האקזיטים השנתי של PwC, שפורסם היום (ג'). כן נרשמה עלייה במספר העסקות, במיוחד של רכישות חברות בסך של יותר מחמישה מיליון דולר.

הנתונים שפרסמה החברה מראים כי סכום האקזיטים עמד השנה על 9.9 מיליארד דולר לעומת 4.9 מיליארד בשנה שעברה. הסכום עולה ל-22.9 מיליארד דולר אם לוקחים בחשבון עסקות שהוחרגו מהמחקר בעקבות הנפקה או רכישה קודמת – רכישת מלאנוקס על ידי אנבידיה, קניית לומניס על ידי קרן ברינג הסינית והעסקה האחרונה, שבמסגרתה הבאנה לאבס נרכשה על ידי אינטל.

בהסתכלות על העשור האחרון, ב-PwC מציינים ש-2019 הייתה השנה השלישית בטיבה מבחינת שווי העסקות, אחרי 2014 ו-2015, והשנה והטובה ביותר מבחינת המספר הכולל שלהן.

מיהם המגזרים המובילים?

הנתונים מעלים כי מגזר המחשוב והתוכנה המשיך השנה להוביל את האקזיטים, עם עסקות בסך כולל של כ-4.5 מיליארד דולר – זינוק של 92% מהשנה שעברה. מגזרים נוספים שהראו גידול מרשים היו מגזר האינטרנט (בעיקר עקב עסקת רכישת פייבר – Fiverr) ומגזר המוליכים למחצה (עסקת הבאנה לאבס). מגזר מדעי החיים היה השלישי בגודלו השנה, עם שווי עסקות כולל של 1.696 מיליארד דולר – נתון דומה לזה שנרשם בשנה שעברה.

מספר הרכישות שסכומן עולה על חמישה מיליון דולר גדל השנה ב-31% ל-80 לעומת 61 אשתקד. גם שיעור העסקות הגדולות נשאר גבוה: ב-2019 התרחשו 24 אקזיטים בסכום של יותר מ-100 מיליון דולר, שהם 30% מכלל העסקות. זאת, בהשוואה ל-17 אקזיטים בסכומים אלה, שהיוו 28% מכלל העסקות. האקזיטים בסכומים של בין 10 ל-50 מיליון דולר הובילו גם השנה – 35% מהעסקות היו בטווח סכומים זה. מגמת עלייה נרשמה גם בשווי הממוצע לעסקה, שעמד על 124 מיליון דולר – זינוק של 53%, בנטרול עסקות מוחרגות בכל אחת מהשנים הללו.

מקור: PwC

מקור: PwC

נתון נוסף מעלה כי במהלך העשור בוצעו 587 עסקות בשווי ראשוני של 70.8 מיליארד דולר. יחד עם שווי עסקות המשך, הסכום עומד על 107.8 מיליארד.

"מפגן כוח מרשים לסיום העשור"

לדברי ירון ויצנבליט, שותף היי-טק ב-PwC, "שנת 2019 מסתמנת כשנה מצוינת לתעשיית הטכנולוגיה המקומית – הן במספר העסקות והן בהיקפן. במובנים רבים, היא היוותה מפגן כוח מרשים לסיום של עשור מוצלח בכל אספקט אפשרי. שוק ההנפקות לא נותר אדיש ולאחר שנים של יובש יחסי סיפקה לנו 2019 שלוש הנפקות נאות במיוחד בנאסד"ק – של חברת הסייבר טופין, זירת המסחר המקוונת פייבר וחברת המכשור הרפואי אינמוד. בנוסף לכך, השלימו במהלך השנה החולפת 10 חברות את הליך הרישום לבורסות שונות בעולם".

הוא הוסיף כי "2019 סיפקה את מרכולתה גם בכל הקשור למועדון המיליארד – בשנים האחרונות כמעט שהורגלנו לכך שהשוק המקומי יספק לנו לפחות עסקה אחת בשנה שמונה 10 ספרות. ב-2019 דווחו לא פחות מחמש עסקות כאלה".

"ההיי-טק הישראלי נכנס לעשור החדש במלוא הכוח"

ויצנבליט התייחס גם לנתוני העשור האחרון. "הסיפור מאחורי המספרים הוא המעניין באמת", אמר. "היה זה עשור שבו ישראל המשיכה לבסס את עצמה כמקור ליצירתיות, כמקום שבו נרקמות טכנולוגיות חוצות מגזרים ו-ורטיקלים. אבל במעמקים התרחש משהו רחב יותר: שוק הטכנולוגיה המקומי השתכלל לכדי מכונת יזמים, שנתמכים ותומכים באקו-סיסטם מקצועי וממוקד. יזמים שברבות השנים בגרו והפכו להנהלות מנוסות ובעלות תעוזה, שביכולתן להצעיד קדימה חברות טכנולוגיה גלובליות, שפועלות בהצלחה בשוק העולמי. בתחילת העשור דובר על כך שאחת מחולשותיו של היזם הישראלי היא נמהרותו למכור, בעוד שבתום העשור מסתמן שהיזם הישראלי בטוח בעצמו מאי פעם ומוכן לצעוד דרך ארוכה בטרם יקבל החלטה".

"מנגד", אמר, "לא ניתן להתעלם מהעובדה שהשווי שאליו טיפסו רבות מחברות הטכנולוגיה מעלה לא מעט סימני שאלה. לכך מצטרפת מגמה שעוד מוקדם להבין את השלכותיה, שלפיה חלה ירידה דווקא בהיקף הגיוסים בסטארט-אפים בשלבים מוקדמים. מעל לכל אלה עדיין מרחפת עננת אי הוודאות לגבי המגמות העתידיות הצפויות לנו בכלכלה העולמית".

ויצנבליט סיכם באמרו כי "אין ספק שיש ביכולתו של הכוח היזמי שנוצר בישראל להוות שכבת יסוד חשובה גם בשנים הבאות ונכון להיום, קיימות יותר מתמיד חברות טכנולוגיה ישראליות חדות קרן, שמוכנות להנפקה או לאירוע משמעותי אחר. ההיי-טק הישראלי נכנס לעשור השלישי של המאה ה-21 במלוא הכוח. נקווה שמכאן הוא רק יגביר".

2019: זינוק של יותר מפי שניים בסכום האקזיטים Reviewed by on . זינוק של יותר מפי שניים בסכום הכולל של האקזיטים של סטארט-אפים וחברות היי-טק מישראל, שגדל ב-102% לעומת 2018; כך עולה מדו"ח האקזיטים השנתי של PwC, שפורסם היום (ג' זינוק של יותר מפי שניים בסכום הכולל של האקזיטים של סטארט-אפים וחברות היי-טק מישראל, שגדל ב-102% לעומת 2018; כך עולה מדו"ח האקזיטים השנתי של PwC, שפורסם היום (ג' Rating: 0

הגיבו