תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » דיווח: טכנולוגיה ישראלית מסייעת לוואווי לבצע ריגול סייבר
נפכעת קשות. וואווי

דיווח: טכנולוגיה ישראלית מסייעת לוואווי לבצע ריגול סייבר

תחקיר חדש שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מעלה חשדות לגבי וואווי, שלפיהם עובדים בענקית הטכנולוגיה סייעו ביירוט תקשורות באוגנדה וזמביה תוך שימוש בטכנולוגיית ריגול ישראלית ונתונים סלולריים, כדי לעקוב אחר מתנגדי המשטר ● וואווי: "החקירה הפנימית שלנו מעידה ש-וואווי ועובדיה לא היו מעורבים אף לא באחת מהפעילויות האמורות"

מאת 15 באוגוסט 2019, 11:18 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

תחקיר חדש שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מעלה חשדות לגבי ענקית הטכנולוגיה וואווי, שמככבת בכותרות בשנה האחרונה – ולאו דווקא מסיבות חיוביות, ואפשר להגיד שהיא נמצאת תחת זכוכית מגדלת של גופי המודיעין במדינות רבות בעולם, בעיקר בארצות הברית ואירופה, בשל חששות שטכנולוגיות התקשורת שלה עלולות לשמש לריגול בחסות הממשל הסיני, טענות שוואוי הכחישה בתוקף שוב ושוב.

לפי התחקיר נמצא, כי עובדים בענקית הטכנולוגיה סייעו ביירוט תקשורות, אך לא נמצאה עדות לכך שאותם עובדים שסייעו לממשלות פעלו בחסות וואוי או הממשלה הסינית, ומסתבר לפי התחקיר שהן וואווי והן הממשל הסיני לא ידעו על פעולותיהם אלה של עובדי החברה. התקשורות האלה כוללת הודעות מוצפנות ואפליקציות כמו ווטסאפ וסקייפ ומעקב אחר מתנגדי המשטר באמצעות נתונים סלולריים. עוד טוען הדיווח, כי הידיעות האלה אומתו על ידי גורמי מודיעין רשמיים.

לפי הדיווח, עובדי וואווי סייעו לגוף ריגול הסייבר באוגנדה לפרוץ לקבוצות ווטסאפ ששייכות למתנגד פוליטי לנשיא הנוכחי באמצעות תוכנה ישראלית, ואותו מתנגד אף נעצר, יחד עם עשרות מתומכיו. בזמביה, טוען הדיווח, טכנאים של וואווי סייעו לממשל להשיג גישה למכשירי הטלפון ודפי הפייסבוק ששייכים למתנגדי המשטר, מה שאפשר לגוף ריגול הסייבר במדינה לאתר את מיקומם של הבלוגרים ולעצור אותם. עוד נטען, כי בשתי המדינות השתמשו עובדי וואווי גם בטכנולוגיות של ואווי לצורך סיוע לממשלות לרגל אחר מתנגדיהם.

דוברי שתי הממשלות אישרו שהם עבדו עם טכנאים של וואווי, לפי הדיווח. הדובר של מפלגת השלטון בזמביה אמר, כי טכנאי וואווי סייעו לממשלה במאבקה נגד אתרי חדשות שהביעו עמדות שמתנגדות לשלטון, ואף אמר, כי "כל פעם שרצינו ללכוד את מי שדיווחו על הודעות שקריות, פנינו ל-Zicta, שהיא הסוכנות המובילה (הרשות לטכנולוגיית מידע ותקשורת בזמביה). הם עובדים עם וואווי כדי להבטיח שהאנשים האלה לא ישתמשו במרחב התקשורתי שלנו כדי להפיץ ידיעות כוזבות". אבל אותו דובר לא בדיוק הגדיר איפה עובר הקו בין עמדות מתנגדות לידיעות כוזבות.

מה שמעניין עוד הוא, שלפי התחקיר לא נמצא שום היבט או אימות לכך שהטכנולוגיות של וואווי שסייעו לפעולות הריגול היו מיוחדות או בלעדיות, וכל טכנולוגיה דומה של כל חברה אחרת יכולה הייתה לשמש לאותן מטרות.

וואוי, כמובן, הכחישה כל מעורבות, והצהירה בתגובתה שהיא "מעולם לא הייתה מעורבת בפעילויות האקינג. וואווי דוחה לחלוטין את הטענות הלא מבוססות והלא מדויקות הללו נגד פעילותנו העסקית. החקירה הפנימית שלנו מעידה ש-וואווי ועובדיה לא היו מעורבים אף לא באחת מהפעילויות האמורות. אין לנו הסכמים כאלה ואף איננו יכולים לעשות זאת".

דיווח: טכנולוגיה ישראלית מסייעת לוואווי לבצע ריגול סייבר Reviewed by on . תחקיר חדש שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מעלה חשדות לגבי ענקית הטכנולוגיה וואווי, שמככבת בכותרות בשנה האחרונה – ולאו דווקא מסיבות חיוביות, ואפשר להגיד שהיא נמצאת תחת תחקיר חדש שפורסם בוול סטריט ג'ורנל מעלה חשדות לגבי ענקית הטכנולוגיה וואווי, שמככבת בכותרות בשנה האחרונה – ולאו דווקא מסיבות חיוביות, ואפשר להגיד שהיא נמצאת תחת Rating: 0

הגיבו