דרמה בעולם האבטחה: ברודקום צפויה לרכוש את סימנטק ב-15 מיליארד דולר

שתי חברות הענק מנהלות מגעים מתקדמים ביניהן, וייתכן שההודעה הרשמית על הרכישה תפורסם עוד השבוע - כך לפי בלומברג והפייננשל טיימס ● המהלך מסמל את רצונה של ברודקום להתפתח לעולמות התוכנה, ומגיע חודשיים לאחר פיטורי המנכ"ל האחרון עד כה של סימנטק

שוב, חלק ממנה מחליף ידיים. סימנטק. צילום: BigStock

ברודקום נמצאת במגעים מתקדמים לרכישת סימנטק, מענקיות אבטחת המידע העולמיות, תמורת סכום של כ-15 מיליארד דולר – כך לפי דיווחים שפורסמו היום (ד') בבלומברג ובפייננשנל טיימס. ההכרזה על הרכישה צפויה להיות עוד השבוע, כך על פי גורמים המקורבים למשא ומתן. מנגד, אחרים אמרו שהעסקה טרם גובשה והיא תידחה עד אחרי יום העצמאות של ארצות הברית, שחל ב-4 ביולי.

המהלך של ברודקום מסמל את תנועתה של ענקית השבבים לעבר עולמות התוכנה, לאחר שבשנה שעברה עצר ממשל טראמפ את הצעתה לרכוש את היריבה שלה, קוואלקום. העצירה באה לאחר שוועדת הסחר הפדרלית האמריקנית בחנה את הטקטיקה של ברודקום סביב מכירות המעבדים שלה – חקירה שהפילה את מניית ברודקום בכ-10% באותו היום.

הוק טאן, מנכ"ל ברודקום, ידוע בשוק כמנהל המטפל בצורה טובה בעסקי התפעול של החברה. הוא הרחיב את החברה והפך אותה לאחת מיצרניות השבבים הגדולות בארצות הברית דרך שורת עסקות ענק. כך, למשל, לפני כשנה, במחצית יולי 2018, הודיעה יצרנית השבבים כי היא קונה את CA Technologies, המתמחה בפיתוח תוכנות ארגוניות, כולל למערכות מיינפריים, בעסקת מזומן של 18.9 מיליארד דולר.

זינוק במניית סימנטק, ירידה בזו של ברודקום

הדיווחים על הרכישה הפוטנציאלית העלו את מניית סימנטק ביותר מ-20%, מה שהביא לה ערך נוסף של שלושה מיליארד דולר. מניית ברודקום, לעומתה, ירדה ביותר מ-4% והיא הפסידה שווי שוק של חמישה מיליארד דולר.

גם אם תימכר סימנטק ב-15 מיליארד דולר, יהיה זה ערך נמוך לחברה לעומת 21 מיליארד לפני שהחלו פרסומים שליליים עליה. במאי השנה התחוללה דרמה בחברת הענק: גרג קלארק, מנכ"ל, נשיא וחבר הנהלת סימנטק, עזב לאלתר את תפקידיו בחברה. קלארק שימש בתפקיד במשך שלוש שנים והוא המנכ"ל הרביעי ברציפות של סימנטק שלא מסיים את תפקידו בנסיבות תקינות.

השנה האחרונה של קלארק, שהצטרף לסימנטק לאחר שזו רכשה את Blue Coat, הייתה קשה: היא כללה חקירת הונאה פנימית, פיטורים, לחץ מצד המשקיעים וירידה של 32% בערך המנייה. לפני כחודשיים דווח, בדרמטיות ובהפתעה, כי בעת שפורסמו ביצועיה הכספיים לשנתה הפיסקלית 2018 חשפה סימנטק שוועדת הביקורת של הדירקטוריון שלה פתחה בחקירה פנימית. נושא החקירה, כך נמסר, הוא "חששות שהועלו על ידי עובד לשעבר", שם קוד מכובס להונאה חשבונאית או לזיוף מסמכים כספיים הקשורים למכירות. הוועדה שכרה עורך דין עצמאי כחלק מהחקירה ועדכנה את הרשות האמריקנית לניירות ערך (ה-SEC) אודותיה. במקביל, ה-SEC פתחה בחקירה משלה, שסימנטק הבטיחה לשתף אתה פעולה.

בסוף ספטמבר האחרון סיימה סימנטק את החקירה הפנימית שערכה ובגינה נדחו הכנסות של 12 מיליון דולר, שהיו חלק מדיווחי הרבעון הפיסקלי שהסתיים במרץ 2018. החברה ציינה ש-13 מיליון דולר שהתקבלו מעסקה עם לקוח דווחו כחלק מסעיף ההכנסות ברבעון האמור. זאת, בעוד שרק הכנסות של מיליון דולר מהעסקה היו אמורות להיות מדווחות בתקופה זו.

בנובמבר נתבעה סימנטק על ידי בעל מניות, לאחר שניסתה למסמס את הנושא באמצעות החקירה הפנימית. אלא שעם היוודע דבר קיומה של החקירה הנזק כבר נעשה – הדיווחים הביאו מידית לירידה של כ-10% בערך מניותיה, ובסך הכל הפסידה החברה יותר משבעה מיליארד דולר בשווי המניות במהלך התקופה המדוברת, וערכן נותר נמוך בכ-40% בהשוואה לשיא הגבוה בעבר, כך לטענת התביעה. התובע ביקש פיצוי בטענה שסימנטק ומנהליה היו אחראים לאובדן הכסף של בעלי המניות – כסף שאיבדו כתוצאה מהחקירה, שהביאה לירידת המחירים שלהן. עוד נטען כי במטרה להגן על הבונוסים שלהם, בכירי סימנטק לשעבר "טיפלו" בספרי החשבונות של החברה והקפיצו את המספרים בדו"חות הרבעוניים.

דבר נוסף שסימנטק סבלה ממנו באחרונה הוא פיטורים: באוגוסט האחרון הודיעה החברה על כוונתה לפטר מאות עובדים, 8% מכוח האדם בן 11 אלף העובדים שלה, כחלק ממאמציה לחסוך הוצאות תפעוליות של 50 מיליון דולר. אחת הסיבות המרכזיות לכך הייתה לחצים שהופעלו על הנהלת החברה מצד קרן ההשקעות סטארבורד, בעלת מניות בולטת בסימנטק, שהאיצה בה לצמצם את הוצאותיה כי לדעתה, החברה מוערכת בהערכת חסר בשל כך.

ענקית אבטחת המידע חוותה היסטוריה של הדחות ושנים לא קלות. גם שלושת קודמיו של קלארק – מייק בראון, סטיב בנט ואנריקה סאלם – פוטרו, וב-2005 עברה סימנטק זעזוע קשה, עם רכישת וריטאס, שעלתה לה 10.2 מיליארד דולר – זעזוע שממנו היא התקשתה להתרומם.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים