תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » סמנכ"ל הכספים של אוטונומי-HPE נידון לחמש שנות מאסר בגין הונאה
מאסר. צילום אילוסטרציה: BigStock

סמנכ"ל הכספים של אוטונומי-HPE נידון לחמש שנות מאסר בגין הונאה

באפריל 2018 מצא חבר מושבעים פדרלי בסן פרנסיסקו את שושובן חוסיין אשם ב-16 סעיפי הונאה וקבע כי הוא סייע לחברה "לבשל" את הספרים שלה ● ההרשעות כולן נוגעות לפעילותו הכספית של חוסיין בטרם אוטונומי נרכשה על ידי HP

מאת 15 במאי 2019, 12:54 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

שושובן חוסיין, לשעבר סמנכ"ל הכספים של אוטונומי הבריטית, שנרכשה על ידי HP – נידון בימים אלו בארצות הברית לחמש שנות מאסר.

שופט בית המשפט המחוזי בקליפורניה, צ'רלס ברייר, הטיל על חוסיין עונש מאסר של 60 חודשים, לצד קנס של 10 מיליון דולר, המורכב מקנס של 4 מיליון דולרים וחילוט של 6.1 מיליון דולרים, בגין רווחיו מהמכירה.

באפריל 2018 מצא חבר מושבעים פדרלי בסן פרנסיסקו את חוסיין אשם ב-16 סעיפי הונאה: אחד לקשירת קשר, 14 סעיפים של הונאת תיל (מחשבים), וסעיף אחד של הונאות בניירות ערך. ההרשעות כולן נוגעות לפעילותו הכספית של חוסיין, בטרם אוטונומי נרכשה על ידי HP. בית משפט בסן פרנסיסקו קבע אז כי חוסיין סייע לחברה "לבשל" את הספרים שלה. לאחר שישוחרר מהכלא, חוסיין יהיה תחת פיקוח למשך שלוש שנים. הוא ייכנס לכלא ב-15 ביוני.

נגד מייקל לינץ', לשעבר מנכ"ל אוטונומי, הוגש בדצמבר האחרון כתב אישום, של 14 סעיפי קשירת קשר והונאה, בבית משפט מחוזי בארה"ב, באשמת הונאה פלילית בסכום של 11 מיליארד דולר, בגין פעילותו בטרם החברה שבראשותו נרכשה על ידי HP ב-2011. ההרשעה וגזר הדין של חוסיין, כמו גם כתב האישום נגד לינץ', הם עוד התפתחות משפטית, אחת מני עשרות, בעקבות הרכישה הכושלת של ענקית ה-IT את ענקית ה-BI הבריטית.

מעט רקע: HP הודיעה על רכישת אוטונומי באוגוסט 2011 תמורת 10.25 מיליארד דולר – מחיר שייצג שווי של 64% יותר ממחיר השוק בזמן הרכישה. אוטונומי, שעוסקת בניתוח מידע מובנה בעולם הביג דטה, הייתה אז חברת התוכנה השנייה בגודלה בבריטניה.

פצצה פיננסית במיליארדי דולרים

בנובמבר 2012, כשנה ושלושה חודשים לאחר ההודעה, הטילה ענקית ה-IT פצצה פיננסית והודיעה כי היה עליה למחוק מהספרים החשבונאיים שלה סכום עתק של 8.8 מיליארד דולרים. היא נימקה זאת בסילוף ו-"ניהול חשבונאי לא הולם" – שם קוד להונאה – של אוטונומי. יותר מחמישה מיליארד דולרים מירידת הערך היו תוצאה של נהלי החשבונאות בחברה הנרכשת, טענו ב-HP.

בעלי המניות של ענקית ה-IT הגישו תביעה נגדה במאי 2013. הם טענו שחברי מועצת המנהלים של HP לא ביצעו "בדיקת נאותות טכנולוגית" ושהמנהלים והיועצים של החברה "סילפו עובדות כדי להסתיר את המחדלים שלהם. אוטונומי עסקה בעסקות סיבוביות, במסגרתן היא רכשה מוצרים מלקוחותיה, וכן עסקה בצורות אחרות של הכרה אגרסיבית בהכנסות, על מנת לנפח את מצבה הפיננסי ולהבריא אותו. הנתונים על עלות הרישיונות, היקפי מכירתם ופרטים נוספים נקברו בתוך נתונים אחרים, כחלק מנתוני המכירות, השיווק, דו"חות הרווח וההפסד או הוצאות אחרות".

ב-2014 החלה HP בשיחות עם בעלי המניות שלה לבחינת הסדר פשרה אפשרי, לאחר שאלה תבעו את החברה והנהלתה בגין רכישת אוטונומי. לאחר שלושה סבבי משפטים, הושגה פשרה בתביעה.

מנכ"ל אוטונומי מאשים את HP – ולהפך

במשך שנים לינץ' נלחם תקשורתית בהנהלת HP, הקים אתר ייחודי לנושא בו פירט את טענותיו וטען כי במעשיו לא נפל פגם וכי הכל היה חוקי וגלוי, "HP רצתה לחפות על טעויותיה, שהביאו לירידה בשווי שלה, ורוצה להאשים את אוטונומי ואת לינץ' באופן שיקרי". מנגד, לינץ הואשם כי בשל ההונאות הוא גרף רווחים של 815 מיליון דולרים.

לאחר גזר הדין השבוע, יצא חוסיין, בנגלדשי שהיגר לבריטניה בגיל שבע, בהצהרה: "המשפחה שלי כבר סבלה כל כך הרבה, אבל ותמכה בי. אני מצטער עמוקות על הכאב והסבל שגרמתי להם ומקווה שאוכל להיות ראוי לחמלה שלהם".

פרקליטות המחוז הצפוני של קליפורניה, יצאה בהצהרה צוהלת למדי בעקבות גזר הדין, וגינתה את חוסיין "בשל שימוש בשיטות חשבונאיות מתוחכמות, כדי להגדיל באופן מלאכותי את הכנסות אוטונומי, וכדי ליצור מצג שוא לפיו החברה מצויה בהליכי צמיחה. הוא ניפח במגוון צורות של הונאות את רווחי החברה בשיעור של 12-18% בשנים 2009 ועד 2011. בדרך זו הוא הגדיל באופן שקרי את רווחי החברה אותה עת ב-193 מיליון דולרים".

במשפטו, חוסיין ניסה להגן על עצמו מפני ההליך הפלילי בארה"ב, בטענה שכל מה שעשה, עשה בבריטניה – ולא בארה"ב. השופט ברייר דחה טענות אלו. קו ההגנה השני שלו היה שהוא פעל על פי כללי החשבונאות בבריטניה, עבור חברה בריטית – ונדחה על ידי חבר המושבעים האמריקאי. התובעים ביקשו עונש מאסר של 12 שנים, בעוד עורכי הדין של חוסיין ביקשו שיושת עליו עונש מאסר בן שנה אחת. בלא קשר למאסרו, הוא צפוי להמשך תביעה אזרחית בבית המשפט העליון בלונדון.

סמנכ"ל הכספים של אוטונומי-HPE נידון לחמש שנות מאסר בגין הונאה Reviewed by on . שושובן חוסיין, לשעבר סמנכ''ל הכספים של אוטונומי הבריטית, שנרכשה על ידי HP – נידון בימים אלו בארצות הברית לחמש שנות מאסר. שופט בית המשפט המחוזי בקליפורניה, צ'רלס שושובן חוסיין, לשעבר סמנכ''ל הכספים של אוטונומי הבריטית, שנרכשה על ידי HP – נידון בימים אלו בארצות הברית לחמש שנות מאסר. שופט בית המשפט המחוזי בקליפורניה, צ'רלס Rating: 0

הגיבו