תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » היי-טק עולמי » ארה"ב: אושרה הגשת תביעה ייצוגית נגד אפל בגין התנהלות מונופולית
השבוע - עוד השקה של אפל? צילום אילוסטרציה: BigStock

ארה"ב: אושרה הגשת תביעה ייצוגית נגד אפל בגין התנהלות מונופולית

בית המשפט האמריקני הגבוה לצדק נתן אור ירוק להגשת תביעה שמאשימה את ענקית הטכנולוגיה במונופול על אפליקציות ● את התובענה יזמו צרכנים בעלי מכשירי iPhone, והיא עוסקת בעיקר בפרקטיקה של הטלת תוספת תשלום בגובה 30% על רכישות שבוצעו ב-App Store

מאת 14 במאי 2019, 12:15 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בית המשפט העליון האמריקני קבע אתמול (ב') כי משתמשי iPhone ומכשירים מבוססי iOS יכולים להגיש נגד אפל תובענה ייצוגית על כך שהיא מנצלת, לכאורה, את הדומיננטיות שלה במכירות של אפליקציות ל-iOS בלעדית דרך ה-App Store, בכדי לגבות מהמשתמשים מחיר גבוה.

בדיון לא הצליח הרכב השופטים להגיע להסכמה על כל ההיבטים של התביעה הייצוגית, והשאלה הלא פשוטה כיצד יחושב הנזק שגרמה אפל ללקוחותיה, אם תמצא אשמה, נותרה מרחפת באוויר לעת עתה. סוגיה זו היא שהיוותה ככל הנראה את הסיבה לכך שהבית המשפט התפצל בהכרעתו ולא קיבל אותה פה אחד, אלא ברוב של 5-4.

אפליקציות "כשרות" נמכרות רק בחנות החברה

אפל אינה מאפשרת לאפליקציות iPhone להימכר בשום מקום מלבד דרך חנות היישומים שלה, ה-App Store, כך טוענים התובעים, ואכן רק אפליקציות שהורדו מהחנות שלה ניתנות לטעינה והפעלה על מכשירי iPhone מבלי מהלך לעקיפת מערכת ההפעלה.

בלב התלונה עומד מה שמכונה "מס אפל" (Apple tax), תשלום נוסף בגובה של 30 אחוזים על היישומים ב- App Store שאותו גובה החברה, עניין שעליו הוגשה גם תלונה לנציבות האירופית על ידי ספוטיפיי, המתחרה של אפל בתחום הזרמת המוזיקה.

התביעה הזאת, הידועה בשם פפר נגד אפל, החלה ב-2011, כאשר רוברט פפר ועוד שלושה משתמשי iPhone טענו שהמכירה של המכשיר בבלעדיות ב-AT&T, כמו גם האיסור על חברות צד שלישי למכור אפליקציות, מהווים הפרה של חוק ההגבלים. בתביעתם טענו התובעים שהאפליקציות יכולות היו להיות זולות יותר אילו הייתה קיימת פלטפורמה מתחרה למכירתן, חוץ מ-iOS. בנובמבר 2018 התקיים הסבב האחרון בעניין זה וכעת התקבלה הפסיקה הדרמטית.

App Store. צילום: BigStock

App Store. צילום: BigStock

אפל בטוחה שתנצח במקרה אבל המניות כבר חוו ירידה

אפל הגיבה לפסיקה ואמרה כי היא בטוחה שבסופו של דבר היא תנצח במקרה הנוכחי, כעת כשהתביעה יוצאת לפועל.

"ה-App Store אינה מונופול על פי שום מדד", אמרה החברה בהצהרה לתקשורת. "מפתחים קובעים את המחיר שהם רוצים לגבות בעבור האפליקציה שלהם, ולאפל אין שום תפקיד בכך". החברה ציינה גם כי המפתחים אינם מוגבלים לשרת אותה בלעדית ויכולים לבנות אפליקציות לפלטפורמות אחרות, כולל לטלוויזיות חכמות, למערכות הפעלה מתחרות ולקונסולות משחקי וידיאו.

יצוין כי המניה של אפל, שפתחה את המסחר של השבוע בנקודה הנמוכה ביותר שלה מזה שישה שבועות בשל הסלמת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, נפלה עוד בהמשך היום (ב') לאחר היוודע פסק הדין של בית המשפט העליון של ארה"ב.

המניות נסגרו ב-185.72 דולרים ליחידה, סכום שמהווה ירידה של כ-5.8% בערכן. למרות הירידה, מתחילת השנה המניה דווקא עלתה בסך הכל ב-18%, אבל האנליסטים בוול-סטריט מזהירים כי ייתכן שהחברה תצטמצם את התחזיות הפיננסיות שלה, מה שעלול לדרבן יותר משקיעים למכור.

ארה"ב: אושרה הגשת תביעה ייצוגית נגד אפל בגין התנהלות מונופולית Reviewed by on . בית המשפט העליון האמריקני קבע אתמול (ב') כי משתמשי iPhone ומכשירים מבוססי iOS יכולים להגיש נגד אפל תובענה ייצוגית על כך שהיא מנצלת, לכאורה, את הדומיננטיות שלה ב בית המשפט העליון האמריקני קבע אתמול (ב') כי משתמשי iPhone ומכשירים מבוססי iOS יכולים להגיש נגד אפל תובענה ייצוגית על כך שהיא מנצלת, לכאורה, את הדומיננטיות שלה ב Rating: 0

הגיבו