תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » חיל הים שדרג את מערכות השו"ב שלו בפרויקט במיליוני שקלים

בלעדי לאנשים ומחשבים

חיל הים. צילום: דו"צ

חיל הים שדרג את מערכות השו"ב שלו בפרויקט במיליוני שקלים

מערכת השליטה והבקרה, ''זוהרים'', עלתה בגרסה 7 שלה ● היא מסוגלת לטפל במאות אלפי ישויות בו זמנית ● המערכת עובדת על פלטפורמת OpenShift של רד האט, ופועלת עצמאית בענן שבספינה - או על הענן הרב-זרועי הצה''לי

מאת 18 באפריל 2019, 17:00 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

אנשי ה-IT של חיל הים שדרגו את מערכות השליטה והבקרה שלו, כך נודע לאנשים ומחשבים. פרויקט השדרוג נעשה בתוך הבית, במהלך 2018, ובימים אלה הגרסה החדשה עולה לאוויר. היקפו הכספי של הפרויקט לא נמסר לפרסום, אולם גורמים בשוק העריכו אותו במיליוני שקלים.

מערך ה-IT בחיל הים השלים ב-2009 פרויקט פיתוח בן שלוש שנים של מערכות שליטה ובקרה (שו"ב) חדשות עבור כלי השיט שלו. אלו החליפו מערכות ישנות. המניע לפרויקט אז היה קושי לממשק בין המערכות הקיימות – למערכות ה-IT המבצעיות שבחיל.

הגרסה החדשה, 7, של מערכת השו"ב – משפחת "הזוהרים", עלתה כבר לאוויר במוצבי השליטה היבשתיים של חיל הים ובחודשים הקרובים תעלה על כלי השיט מסוג סער 6. בכיר בחיל הים אמר לאנשים ומחשבים כי "אם עד היום, גרסאות 5 ו-6 של ה'זוהרים' ידעו לטפל באלפי ישויות בו-זמנית, הרי שבגרסה הנוכחית עשינו קפיצה נחשונית והמערכת יודעת לטפל במאות אלפי ישויות. זאת, תוך טיפול בכמות גדולה של מידע – עיבודו, אגירתו, תיוגו וניהולו כמשאב מבצעי".

הגרסה החדשה של מערכת השו"ב עונה לצורך לממש מהלכים מבצעיים והגנה אסטרטגית רב-זרועית. הן מבוססות תוכנה, פתוחות וגנריות. הוטמעו בהן אלגוריתמיקה עם מנועי היתוך ומיצוי מידע – להפרדת "המוץ מהתבן", בשל ריבוי הנתונים המטופלים, ומערכות לומדות. זאת, על מנת שהמפעיל לא יביט במכ"ם, למשל, אלא שיהיו כמה שיותר תהליכים אוטומטיים, כדי להגיע לרמות זיהוי טובות יותר של האיומים. בהיבט הטכנולוגי, מערכת השו"ב יושבת על OpenShift של רד-האט, שהיא פלטפורמת קוברנטיס לניהול קונטיינרים, שעובדת מעל הלינוקס. הפלטפורמה מריצה ומנהלת מערכות תוכנה מבצעיות וקריטיות.

מאמץ לעליונות ימית

מערכת השו"ב מהווה חלק מהמאמצים להשיג עליונות ימית: הרתעה, מודיעין, תקיפה וסיכול. מאמצים אלה מושגים על בסיס שכבות מחשוב ותקשורת. המענה ניתן בעזרת שילוביות – לא רק ברמת הספינה, אלא עם כלים מוטסים, אמצעים על אסדות הגז – שחיל הים אמון על הגנתן, ואמצעי שו"ב. כך, השילוביות מספקת תמונת מצב עם יכולת יירוט.

השילוב כולל כמה היבטים: שכבת חיישנים על גבי הספינה, כלי נשק מתקדמים ומדויקים, מערכות הגנה ויירוט אקטיבי, מערכות שו"ב, חיישנים במימד התת ימי, הגנה פסיבית למערכות הקשר והניווט, ומערכות ICT. המטרה היא ליצור תהליכים משולבים. גולת הכותרת היא השכבה האפליקטיבית של מערכות שו"ב משולבות. השילוב כולל: דטה סנטר, תשתיות קישוריות, שריג המידע, מערכות שו"ב, הגנת סייבר, ניטור ובקרה.

"זוהרים" בגרסתה החדשה נועדה לעבוד בשתי צורות: על הענן של חיל הים, המהווה חלק מהענן הכלל-צה"לי והרב זרועי – או בענן פרטי שיש על כל ספינה, שמרכז את כל משאבי ה-IT והתקשורת שעליה, שהוא בעל יכולת גידול.

תמונת מצב משולבת – מבצעית ומודיעינית

מערכות שו"ב אוספות מידע מכל הסנסורים, הנמצאים במקומות שונים, ומציגות תמונת מצב משולבת, מבצעית ומודיעינית, הנותנת תמונה מלאה על הקורה בזירה. המידע זמין על הספינות, על מערכות השליטה בחוף, ובמשולב עם חיל האוויר. בתחילה פותחו מערכות השו"ב לספינות נצ"ל, נגד צוללות, ולאחר מכן הפיתוח הורחב לכלל ספינות הטילים בחיל הים, ואז למערך השליטה החופי, ולכלל המערכים המוטסים והמושטים בחיל. אופי מערכות השו"ב השתנה – לא רק לאור איכות ואופי המידע שהתקבל מהחיישנים, אלא גם עם עליית חשיבות השו"ב והפיכתן למרכזיות בתהליכי הלחימה. מערכות השו"ב הן מערכות אינטגרטיביות לבניית תמונה, לשליטה ולסינכרון כלל מערכות הלחימה. מערך השו"ב תומך בהחלטות מבצעיות וביישום פעולות יעיל ומהיר יותר מהאויב ומולו.

השו"ב הוא יכולת הליבה של חיל הים, ומהווה מכפיל כוח. זירת הקרב הימית מאד שונה מזו היבשתית, או האווירית: הן בונות תמונת עולם ימי, שזו מסובכת: בים יש מעט אויבים, ולעומת זאת הרבה אוניות נייטרליות. נדרשת יצירת תמונת עולם ממוחשבת, שתספק למפקד את היכולת להתמודד עם כמות כה גדולה של מידע, ויכולת לנפות חלק ממנו. מערכות השו"ב לוקחות מידע גולמי רב, ומפיקות ממנו ידע, המסייע למפקד בקבלת ההחלטות.

מערכות השו"ב "זוהרים", הן המתקדמת ביותר בצבא, אמר בעבר לאנשים ומחשבים בכיר בחיל. מערכות השו"ב נמצאות על גבי כל הפלטפורמות הימיות – בים – בספינות ובצוללות, באוויר וביבשה. כל המערכות מתממשקות אחת לשניה – הסטי"ל, החוף, המסוק והצוללת, והדבר עוזר לקרב המשולב. בכירים בזרוע הימית של צה"ל התגאו כי יש לחיל הים יכולת ייחודית בתחום השו"ב, של רמת שילוב בין המערכות, שאין כמעט לאף צי בעולם – כולל זה האמריקני.

חיל הים שדרג את מערכות השו"ב שלו בפרויקט במיליוני שקלים Reviewed by on . אנשי ה-IT של חיל הים שדרגו את מערכות השליטה והבקרה שלו, כך נודע לאנשים ומחשבים. פרויקט השדרוג נעשה בתוך הבית, במהלך 2018, ובימים אלה הגרסה החדשה עולה לאוויר. הי אנשי ה-IT של חיל הים שדרגו את מערכות השליטה והבקרה שלו, כך נודע לאנשים ומחשבים. פרויקט השדרוג נעשה בתוך הבית, במהלך 2018, ובימים אלה הגרסה החדשה עולה לאוויר. הי Rating: 0

תגובות (4)

 • Avatar

  אביגיל

  גאווה לאומית אדירה.
  גאה בכם כל אנשי it ומתכננים ומנהלים על היוזמה והבצוע

 • Avatar

  עומר

  כל הכבוד לעוסקים במלאכה, אפיון פיתוח והטמעה

 • Avatar

  אזרח

  אז עכשיו נשאר רק להדליק את מעטפת ההגנה בזמן אמיתי?
  חיל הים הוא כבר לא חיל הים- הוא חיל הים של תשובה שמטרתו לשמור על המים הטריטואלים של ישראל עבור טייקונים.
  מה שעצוב, שחיל הים משתף עם זה פעולה- כי ככה הוא מקבל יותר כסף.

 • Avatar

  OpenSource

  אחד הפרויקטים המוצלחים של מטריקס ורד האט

הגיבו