תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » ארה"ב: חוק מתגבש יאסור "דפוסים אפלים" ברשתות חברתיות
ארצות הברית. איור: BigStock

ארה"ב: חוק מתגבש יאסור "דפוסים אפלים" ברשתות חברתיות

סנאטורים אמריקנים פועלים להעברת חוק שמטרתו עצירת תופעת ה"דפוסים האפלים" - Dark Patterns - מצגי-שווא שונים שנועדו להוליך את המשתמשים שולל ולגרום להם לנקוט בפעולה, כמו רכישות אונליין, בלי להרגיש ש"עובדים" עליהם

מאת 10 באפריל 2019, 15:09 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

שני סנאטורים אמריקנים החליטו לנקוט במאמץ חקיקתי בכדי לעצור את התופעה המכונה "דפוסים אפלים", כך על פי אתר אקסיוס.

מה שמוגדר כדפוסים אפלים – Dark Patterns – הם למעשה רכיבי ממשק משתמש שנועדו בכוונה להטעות או לבלבל את המשתמשים. הם יכולים לעשות כל דבר, החל בלדחוק במשתמשים למסור את הנתונים שלהם לגורם כלשהו, ועד לעידודם להוציא כספים ברכישות בתוך אפליקציות משחק. והכל מבלי שאלו יבחינו שהולכו שולל.

הדפוסים האפלים הללו אינם לטובת המשתמשים. הם משרתים חברות לצורך מגוון טעמים עלומים, שהמשתמש הממוצע לעולם לא יזהה. אלא שעד כה לא היה דבר שיפקח על חברות או להבדיל ידרבן ויתמרץ אותן לצמצם את השימוש בדפוסים האפלים, מלבד זעם מצד צרכנים שנפלו בפח.

 הפחתת חוויות מטעות למשתמשים אונליין

לפי דיווח ב-CNBC, הסנאטורים מארק וורנר הדמוקרטי ודב פישר הרפובליקנית הציגו אתמול (ג') הצעת חוק שתהדק את המגבלות על בעלי פלטפורמות אינטרנט גדולות עם "למעלה מ-100 מיליון משתמשים פעילים" – כמו פייסבוק, גוגל ואמזון – בכל הנוגע באפשור שימוש בדפוסים אפלים על הפלטפורמות שלהם.

על פי הטענות של יוזמי החקיקה, מונופולי ענק מודרניים כדוגמת הללו הם האשמים במינוף הדפוסים האפלים. החקיקה זכתה לשם חוק ה-DETOUR (ר"ת Deceptive Experiences To Online Users Reduction), שפירושה המילולי הוא "הפחתת חוויות מטעות למשתמשים אונליין".

החוק, אם יתקבל, יאסור שפלטפורמות מקוונות ענקיות "יעצבו, ישנו או יתפעלו ממשק משתמש בכוונה להביא או להשפיע באופן ניכר לטשטוש, לחתירה או לפגיעה במכוון באוטונומיה של המשתמש, בקבלת החלטות שלו או בבחירותיו".

בנוסף עתידה החקיקה המתגבשת לאסור על עיצוב ממשק המשתמש שיוצר "שימוש כפייתי" (ממכר) בקרב משתמשים מתחת לגיל 13, וימנע צורות שונות של ניתוח נתונים על משתמשים צעירים. יתר על כן, חברות יצטרכו להיות שקופות בנוגע לפרטי הנתונים שהיו חלק מניסויים שערכו.

 

ארה"ב: חוק מתגבש יאסור "דפוסים אפלים" ברשתות חברתיות Reviewed by on . שני סנאטורים אמריקנים החליטו לנקוט במאמץ חקיקתי בכדי לעצור את התופעה המכונה "דפוסים אפלים", כך על פי אתר אקסיוס. מה שמוגדר כדפוסים אפלים - Dark Patterns - הם למ שני סנאטורים אמריקנים החליטו לנקוט במאמץ חקיקתי בכדי לעצור את התופעה המכונה "דפוסים אפלים", כך על פי אתר אקסיוס. מה שמוגדר כדפוסים אפלים - Dark Patterns - הם למ Rating: 0

הגיבו