תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » בחירות 2019: הטכנולוגיה של אורקם תסייע לעיוורים להצביע ללא מלווה
הדגמת המכשיר של אורקם המסייע לעיוורים להצביע ללא ליווי. צילום: וועדת הבחירות לכנסת .

בחירות 2019: הטכנולוגיה של אורקם תסייע לעיוורים להצביע ללא מלווה

לראשונה בבחירות לכנסת, ייערך השנה ניסוי המאפשר לאנשים הסובלים מעיוורון או לקויות ראייה להצביע ללא מלווה באמצעות טכנולוגיה המאפשרת למצביע לשמוע את הכתוב על הפתקים ולהצביע באופן דיסקרטי ללא סיוע של מלווה

מאת 26 במרץ 2019, 11:21 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת הודיעה אמש (ב') כי "בבחירות הקרובות היא תערוך ניסוי המאפשר לעיוורים וללקויי ראייה לממש את זכותם להצביע בחשאיות ובפרטיות, ללא צורך בסיוע של מלווה כחלק מהמאמצים של הוועדה לסייע בידי כל בוחר לממש את זכותו הדמוקרטית ולהצביע, תוך שמירה על חשאיות ופרטיות הבחירות".

הוועדה החליטה, ביוזמתה של עו"ד אורלי עדס, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, על ביצוע פיילוט לבוחרים הסובלים מעיוורון או לקות ראייה. הניסוי יתקיים בשיתוף פעולה עם המרכז לעיוור בישראל ועם אורקם, ויאפשר לאותם הבוחרים המעוניינים בכך להצביע באמצעות מכשיר טכנולוגי ייחודי המותאם לצורך הבחירות.

בוועדה ציינו כי בהיותה גוף ציבורי, היא "רואה במימוש הנגשה זו מסר, וקוראת לגופים ציבוריים נוספים המעניקים שירות לציבור במשך כל ימות השנה לעשות מעשה ולאפשר השתתפות של אזרחים עם מוגבלויות שונות, במרחב הציבורי".

הבחירה במכשיר העזר הטכנולוגי הייעודי, הוסיפו בוועדה, שמותקן על גבי משקפי הבוחר, נעשה לאחר שבוצע תהליך של קול קורא לקבלת פתרונות הנגשה, אשר נבחנו על ידי ועדה מיוחדת שבחנה את הפתרונות שהוצגו, ובחרה לניסוי את הפתרון שהוצג על ידי אורקם. המרכז לעיוור בישראל סייע לוועדה בהבנת צרכי המצביעים הפוטנציאלים, ובאיתור מקומות הקלפי ובעידוד ציבור הבוחרים להשתתף בניסוי.

הפיילוט ימומש בכ-12 קלפיות ברחבי הארץ

על פי נתוני הועדה, כיום חיים בישראל כ-24 אלף מחזיקי תעודות עיוור, מתוכם כ-22 אלף בעלי זכות בחירה. עוד כ-100 אלף בוחרים הם אנשים עם לקויות ראייה.

הפיילוט ימומש בכ-12 קלפיות ברחבי הארץ, מאילת בדרום ועד עכו בצפון, הן במגזר היהודי, בני מיעוטים והמגזר החרדי.

לאור זאת, בבחירות לכנסת ה-21, בוחר עם עיוורון או לקות ראייה שאינו מסוגל לבצע את הפעולות המעשיות בתא ההצבעה לבדו בשל מגבלת הראייה, יוכל להצביע עם מלווה מטעמו שיסייע לו לבצע את הפעולות הנדרשות בתא ההצבעה או לחילופין להגיע עם מלווה מטעמו לקלפי נגישה מיוחדת שהותאמה במיוחד לצורך הניסוי, ולהסתייע במכשיר מיוחד של אורקם. מכשיר זה ידריך את הבוחר ויקריא לו את פתקי ההצבעה, עד אשר הבוחר יאתר, בעצמו, את פתק ההצבעה הרצוי. במידת הצורך, קלפי זו גם תאפשר את ביצוע הפעולות הנדרשות בתא ההצבעה בעזרת המלווה וללא המכשיר המיוחד.

כתובת הקלפיות יפורסמו באתר ועדת הבחירות וכן במוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת, שמספריו הם 073-3899500, 3857*,  073-3899501.

בחירות 2019: הטכנולוגיה של אורקם תסייע לעיוורים להצביע ללא מלווה Reviewed by on . ועדת הבחירות המרכזית לכנסת הודיעה אמש (ב') כי "בבחירות הקרובות היא תערוך ניסוי המאפשר לעיוורים וללקויי ראייה לממש את זכותם להצביע בחשאיות ובפרטיות, ללא צורך בסי ועדת הבחירות המרכזית לכנסת הודיעה אמש (ב') כי "בבחירות הקרובות היא תערוך ניסוי המאפשר לעיוורים וללקויי ראייה לממש את זכותם להצביע בחשאיות ובפרטיות, ללא צורך בסי Rating: 0

הגיבו