תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » "לא נרגל אחרי ארה"ב גם אם החוק הסיני יחייב אותנו"
וואווי על הכוונת

"לא נרגל אחרי ארה"ב גם אם החוק הסיני יחייב אותנו"

כך אמר רן ז'נג-פאי, נשיא וואווי הסינית, שהתראיין לראשונה לטלוויזיה האמריקנית ● הוא טען שהחברה שלו היא כמו עגבניה שנמחצת בין שני גורמי כוח, אבל הבטיח ש"ארצות הברית לא תוכל למעוך אותנו" ושענקית הטכנולוגיה הסינית שבראשותו מתקדמת מדי מכדי שהעולם פשוט יעלים אותה

מאת 21 בפברואר 2019, 14:34 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

למרות כל החשדות נגד וואווי שייסד ושהוא נשיאה, בראיון ראשון לטלוויזיה האמריקנית, אמר רן ז'נג-פאי: "לא נרגל אחרי ארצות הברית גם אם החוק הסיני יחייב אותנו לעשות זאת". הוא הכחיש בראיון את טענות ממשלת ארצות הברית כי החברה שלו מסייעת למודיעין הסיני על ידי בניית דלתות אחוריות במכשירים שלה.

"זה בהחלט לא אפשרי", אמר, "וגם אנחנו אף פעם לא משתתפים בריגול ואיננו מתירים לאף אחד מעובדינו לעשות מעשה כזה, ואנחנו בהחלט לא מתקינים אף פעם דלתות אחוריות, וגם אם היינו נדרשים על פי החוק הסיני, היינו דוחים זאת בתוקף".

וואווי הסינית נמצאת כבר מזה חודשים רבים תחת לחץ מארצות הברית בגין מה שנחשד כאיום על הביטחון הלאומי של המדינה, כמו למשל בגין הפרת האמברגו שהטילו האמריקנים על איראן. האמריקנים גם האשימו את וואווי בכך שהיא משתמש כלי שרת בידי ממשלת סין לצורך ריגול אחרי ארצות הברית , ושבמכשיריה מותקנים בחשאי אמצעים לצורך כך.

בסוף ינואר נודע גם כי ממשלת ארצות הברית תובעת את וואווי ואת בתו של המייסד והמנכ"ל, מנג ואנזו שהיא סמנכ"לית הכספים של החברה. התובעים הפדרליים הודיעו על האשמות פליליות שהוגשו נגד החברה הסינית, נגד ואנזו וכנגד מספר חברות הקשורות אליה, בגין הונאה כספית, לכאורה, וגנבה של קניין רוחני בארצות הברית, אבל האשמות מטעם המדינה בנוגע לריגול למען הממשל הסיני – לא הוגשו.

מעצר בתו – ממניעים פוליטיים

כעת, בראיון הראשון שלו לטלוויזיה האמריקנית – וכן בהופעה הציבורית הראשונה מטעמו לאחר מעצרה של בתו –אמר המייסד בן ה-75 ל-BBC כי מאחורי המעצר עומדים מניעים פוליטיים. "הם אולי חשבו שאם הם יעצרו אותה וואווי תיפול, אבל לא נפלנו. אנחנו עדיין מתקדמים".

"אני מתנגד למה שארצות הברית עשתה", אמר ז'נג-פאי בראיון, "מעשה זה שנבע ממוטיבציה פוליטית אינו מקובל. ארצות הברית אוהבת לעשות סנקציות על אחרים. בכל פעם שיש בעיה הם ישתמשו בשיטות כאלה. אנחנו מתנגדים לכך".

ז'נג-פאי אמר גם כי אין שום דרך בעבור ארצות הברית למחוץ את וואווי, וזאת למרות שהחברה שלו להרגשתו היא כמו "עגבנייה" שנמעכת בין שני מקורות כוח, בהתכוונו לסין ולארה"ב וליחסים הטעונים בין השתיים.

העולם לא יכול להעלים אותה

הוא הוסיף כי החברה היא הרבה יותר מתקדמת מכדי שהעולם פשוט יעלים אותה, ואפילו אם ארצות הברית תפעיל את כל כובד משקלה על מדינות אחרות בכדי שאלו לא ישתמשו במוצרי וואווי, החברה שלו – שהיא יצרנית ציוד הטלקומוניקציה הגדולה בעולם – תהיה מסוגלת להתמודד עם הכנסות בקנה מידה מוקטן מעט.

לאחרונה הזהירה ארצות הברית את בעלות בריתה מפני שימוש בטכנולוגיה של וואווי. אוסטרליה, ניו זילנד וארצות הברית כבר אסרו או חסמו את החברה מאספקת ציוד בעבור חיבורי הפס המהיר 5G העתידים שלהם.

ב-15 בינואר התייצב מייסד וואווי לראשונה למסיבת עיתונאים עם המדיה הזרה, שהתקיימה במטה של וואווי שבשנזן. באותו מפגש ז'נג-פאי, שהוא מהנדס לשעבר בצבא העם הסיני, התראיין לתקשורת הבינלאומית לראשונה מזה 4 שנים, בניסיון להציל את שמה של החברה שלו ולנקות את החשדות נגדה בגין ריגול אחרי ארצות המערב. באותו אירוע שלח ז'נג-פאי מסר ברור לעולם: "ווואווי רק רוצה לעשות עסקים ולא מעוניינת בריגול אחרי מדינות אחרות".

בשיחתו האחרונה עם ה-BBC שב המייסד והדגיש עם זאת כי "אם האורות יכבו במערב, המזרח עדיין יזרח, ואם הצפון יחשיך, אז יש עדיין את הדרום. אמריקה אינה מייצגת את העולם".

"לא נרגל אחרי ארה"ב גם אם החוק הסיני יחייב אותנו" Reviewed by on . למרות כל החשדות נגד וואווי שייסד ושהוא נשיאה, בראיון ראשון לטלוויזיה האמריקנית, אמר רן ז'נג-פאי: "לא נרגל אחרי ארצות הברית גם אם החוק הסיני יחייב אותנו לעשות זא למרות כל החשדות נגד וואווי שייסד ושהוא נשיאה, בראיון ראשון לטלוויזיה האמריקנית, אמר רן ז'נג-פאי: "לא נרגל אחרי ארצות הברית גם אם החוק הסיני יחייב אותנו לעשות זא Rating: 0

הגיבו