תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » האפליקציה הסעודית שמביכה את אפל וגוגל
נייד. צילום אילוסטרציה:

האפליקציה הסעודית שמביכה את אפל וגוגל

אפל וגוגל מתבקשות להסיר אפליקציה סעודית המאפשרת לגברים לעקוב אחר תנועותיהן של נשים

מאת 14 בפברואר 2019, 15:56 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בימים האחרונים התפרסמו ברשת קריאות רבות למנכ"לי גוגל ואפל להסיר מחנויות האפליקציות שלהם אפליקציה של הממשל הסעודי, שמפלה נשים ופוגעת בזכויותיהן.

במכתב ששלח למנכ"לי אפל וגוגל, מבקש הסנטור האמריקני רון ויידן להסיר מיידית את אפליקציית הממשל הסעודי, המאפשרת לגברים בערב הסעודית לעקוב ולפקח אחר תנועותיהן של נשים. ויידן מאיץ במנכ"לים למנוע את הניצול שעושה הממשל הסעודי בחנויות האפליקציות כדי "להמשיך את המעקב והפיקוח הנתעבים אחר נשים".

גם קבוצות של פעילי זכויות אדם קוראות לאפל ולגוגל לשקול את ההשימוש לרעה ואת האפליה שהאפליקציה גורמת.

אפליקציית Absher, הניתנת להורדה בחנויות של גוגל ואפל פועלות כפורטל ממשלתי עבור משרד הפנים הסעודי, ומאפשרת לאזרחים סעודים לטפל בעניינים אזרחיים אישיים, כמו בקשה להוצאת דרכון, אישור לידה או רישום רכב. לפי המתנגדים לה, האפליקציה גם מסייעת למערכת האפוטרופסות הפטריארכלית של ערב הסעודית.

לנשים אסור לנוע בלי אישורו של משגיח-גבר

במדינה זו, לנשים אסור לנוע בלי אישורו של משגיח-גבר, ובהתאם למערכת החוקים והמנהגים הנשים בממלכה נדרשות לאישור של "משגיח", בדרך כלל קרוב משפחה, לצורך שלל פעולות והחלטות, כולל נישואים, עבודה, ואפילו שירותי בריאות.

באמצעות שימוש באפליקציית Absher, גברים סעודים יכולים להגביל את תנועתן של נשים על ידי אישור או איסור לעזוב את המדינה, והם יכולים גם להגביל את התאריכים והמקומות שאליהם יכולות הנשים לנסוע.

"אנו קוראים לאפל ולגוגל לאמוד את הסכנה לפגיעה בזכויות הנשים, המקודמת באמצעות האפליקציה, ולמנוע את הנזק שיש לאפליקציה זו על נשים", הצהיר ארגון אמנסטי במכתב שפורסם אתמול בוושינגטון פוסט. "השימוש באפליקציית Absher כדי להגביל את תנועת הנשים מאיר ומבליט שוב את מערכת האפליה המדאיגה נגד נשים הפועלת בחסות מערכת האפוטרופסות, ואת הצורך לערוך רפורמות אמיתיות בזכויות האדם במדינה זו, ולא רק רפורמות חברתיות וכלכליות".

השגרירות הסעודית בוושינגטון לא הגיבה לבקשת העיתונות לתגובה.

אפל לא פרסמה את מספר ההורדות של אפליקציה מהחנות שלה, אבל לפי הנתונים של חנות Play של גוגל, אפליקציית Absher הותקנה על מכשירים יותר ממיליון פעמים. לפי משרד הפנים הסעודי, לפלטפורמת Absher המיועדת לגורמים פרטיים ועסקיים יש יותר מ-11 מיליון משתמשים.

הביקורות על האפליקציה הפוגענית באות גם על רקע המקרה שזכה באחרונה לדיווחים רבים על הנערה הסעודית ראחאף מוחאמד, שזכתה למקלט בקנדה. בריחתה והביקורת שפרסמה על הממלכה הסעודית משכו תשומת לב עולמית לנושא האפוטרופסות הגברית וחוקיה ולנושאי הפגיעה בזכויות אדם, ועוד יותר מכך גם הרצח של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בשגרירות הסעודית בטורקיה בחסות הממשל בחודש אוקטובר האחרון.

האפליקציה הסעודית שמביכה את אפל וגוגל Reviewed by on . בימים האחרונים התפרסמו ברשת קריאות רבות למנכ"לי גוגל ואפל להסיר מחנויות האפליקציות שלהם אפליקציה של הממשל הסעודי, שמפלה נשים ופוגעת בזכויותיהן. במכתב ששלח למנכ" בימים האחרונים התפרסמו ברשת קריאות רבות למנכ"לי גוגל ואפל להסיר מחנויות האפליקציות שלהם אפליקציה של הממשל הסעודי, שמפלה נשים ופוגעת בזכויותיהן. במכתב ששלח למנכ" Rating: 0

הגיבו